Padló olajozva és viaszolva

Otthon-bútor

Padló olajozva és viaszolva

Egyre többen döntenek a természetes anyagok használata mellett. Az eredmény  gyönyörű, ha vesszük a fáradságot, és a padlót, parkettát vagy más fafelületet olajjal és viasszal kezeljük ? megéri.

padló olajozás, viaszoláspadló olajozás, viaszolás

Annak ellenére, hogy valamivel munkaigényesebb természetes anyagokkal, olajjal és viasszal felületkezelni a padlót vagy a parkettát, mindenképpen megéri. A környezetvédelmi és az esztétikai szempontokon túl ennek a hagyományos technológiának az a nagy előnye a szintetikus lakkokkal szemben, hogy az esetleges sérüléseknél nem kell az egész felületet visszacsiszolni, a kisebb sérülések a sajátos fénytörésnek köszönhetően alig vehetők észre, a nagyobbak meg könnyen javíthatók. Ugyanazt a védelmet biztosítja, mint a lakk, impregnál, védi a fát a szennyeződésektől, növeli annak felületi keménységét anélkül, hogy filmszerű réteget vonna rá, így hagyja a fát ?lélegezni?. Míg a lakkozott felületek alatt a fa beszürkül, addig megfelelő karbantartás mellett az olajozottviaszolt fafelület hosszan megtartja eredeti szépségét. A fát igazán kedvelők azt mondják, hogy a lakkozással a fát műanyaggá alacsonyítjuk, míg az olajozás és viaszolás megőrzi, kiemeli a fa szépségét, selymes fényű, bársonyos tapintású felületet ad.

Impregnálás olajjal

Az olaj és a viasz a beltéri használatra szánt bútorok, nyílászárók, padlók, lépcsők, játékok stb. színtelen vagy színes kezelésére alkalmas, de nemcsak fára, hanem parafára, más faalapú lapokra, máz nélküli kerámialapok, tégla, cotto és egyéb nedvszívó természetes anyagok impregnálására is kiváló. Ez a hagyományos fafelület- kezelési módszer nem igényel különösebb szakértelmet, bárki nekiláthat, ha néhány egyszerű szabály ismeretében lát munkához. Ehhez nyújtunk most segítséget.

A felület előkészítése

Csak megfelelően előkészített felületen lehet szép a végeredmény. Kezdjük azzal, hogy a hagyományos parkettacsiszoló géppel felcsiszoljuk a felületet, hogy eltüntessük a szintkülönbségeket. Először durva, majd közepes és végül finom szemcsézetű csiszolópapírt használjunk. A csiszolást előbb átlósan, a szálirányhoz képest kb. 45o-ban végezzük, majd szálirányban. A parkettacsiszoló gép nyomainak eltüntetésére, szebb, finomabb felület kialakítására alkalmasak az egytárcsás súroló- és polírozó takarítógépek. A csiszoláshoz először 60, majd 120-as csiszolórácsot (!) használunk, ez az azonos számú csiszolópapírnál finomabb felületet ad. A 120-as ráccsal végzett csiszolás után a teljes felületet jól kinyomott nedves ruhával, szivacscsal vagy teddyhengerrel áttöröljük, a nedvesség ugyanis felhúzza a fa átvágott rostjait. Ezután ismét 120-as ráccsal átcsiszoljuk, és így tökéletes felületet kapunk. Végül porszívóval alaposan portalanítsuk ? ezzel kész is az előkészületi szakasz.

Olajozás

Az olaj (felhordását folyamatfotóinkon követhetik) száradási ideje kb. 24 óra. Ezután a felületet a súrológép tisztítókorongjával (?pad?) vagy 180-as csiszolópapírral finoman át kell csiszolni. Erre akkor is szükség van, ha látszólag tökéletesen sima a felület.

Viaszolás

A viaszolás lényege, hogy nagyon vékonyan kell felhordani. Az, hogy milyen eszközt használunk, attól függ, hogy milyen viaszt választunk ? keményviasz balzsamot (Auro Nr.171) vagy folyékony keményviaszt (Aqua Nr. 187). A folyékony viasszal egyszerűbb a munka, ehhez lazúrozóecsetet, velúr- vagy mohairhengert használhatunk.
A keményviaszt ún. skót szivaccsal ? közismert nevén konyhai dörzsiszivaccsal ? körkörös mozdulatokkal alaposan dörzsöljük a felületbe. Körkörös mozdulatokkal, majd szálirányú simításokkal dörzsöljük be. Ha egyenetlenül, helyenként sok viasz kerül a felületre, ott ragacsos marad a padló. Kb. 20- 30 perc száradás után el kell kezdeni a fényezést, a polírozást. Egy óra elteltével már nem vagy alig polírozható a viaszréteg. A viasz teljes kikeményedési ideje 2-4 hét, addig a felületet ne érje víz. A későbbiekben a rendszer ápolószereit célszerű használni, de olyan padlóápolókat semmiképpen ne alkalmazzuk, amelyek szilikont vagy glicerint tartalmaznak.

Mire lehet szükségünk?
A csiszológépek kölcsönzése díja egy napra 4-5000 Ft körül van, egyes helyeken a gép értékétől függően letétet is kérnek. Ahol a napi díj alacsony, ott a letét többnyire több tízezres nagyságrendű. Az egytárcsás polírozógépek is kölcsönözhetők, elsősorban a takarítógép-kölcsönzőknél. A több sebességfokozatú a legjobb, mert a csiszoláshoz a lassabb, a polírozásnál a nagyobb sebesség a jobb.
Először vigyük fel az olajat (Nr. 123) egy (nyeles) spatulyával. Ha a felület foltos, akkor túl kevés olajat kapott, vigyünk fel még annyit, hogy a foltosság megszűnjön. Ezután 10 percig hagyjuk beszívódni az olajat. Az olajat géppel vagy kézzel dörzsöljük be a fába. 20 perc száradás után ismét töröljük vissza a felületet. A gondos bedolgozásra és a felesleg eltávolítására azért van szükség, mert a be nem szívódott olaj ragadós filmréteget alkot. A viaszolás után (Nr.171) a legegyszerűbb, ha géppel polírozunk, a takarítógép korongja alá puha ron gyot helyezve. De fényesíthetjük a padlót ronggyal vagy kefével is, ahogy nagyanyáink tették.
A hígan folyó Nr.126-os olajba keverjünk az előírás szerint színezéket (Nr.150), majd ecsettel vagy hengerrel vigyük fel a felületre. Annyi színezett olajat hordjunk fel, amennyit a felület képes beszívni. Mintegy 20-30 perc után a be nem szívódott olajat ecsettel, ronggyal el kell oszlatni, bedörzsölni, illetve a felesleget a felületről letörölni. A folyékony olaj esetében ez egyszerűen kézzel, ronggyal elvégezhető. A rendszerhez tartozó színezékeket előírás szerinti arányban keverve alkalmazzuk. A sötétebb árnyalatok eléréséhez 30-40 percig hagyjuk a felületen a színezett olajat, majd alaposan és egyenletesen töröljük vissza.
  A kézi visszatörlés után géppel is át kell törölni a felületet ? puha nedvszívó
anyagot helyezve a takarítógép tárcsája alá. Ha a felesleget eltávolítottuk, akkor következhet a viaszolás, majd a polírozás.
 



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Hírek
Már 80 SPAR üzletben leadható a használt sütőolaj és zsiradék
2022 végére a korábbinak mintegy duplájára nőtt a SPAR hálózatában telepített használt sütőolaj-gyűjtőpontok száma országszerte, így immár nyolcvan hiper-, és szupermarketnél lehet egyszerűen elhelyezni az egyébként környezetszennyező, ám korszerű technológiával újrahasznosítható anyagot.


Otthon-bútor
Bútorrestaurálás
Régi bútorok felújításának gyakori módszere volt egy időben, hogy olajfestékkel egyszerűen lefestették a megkopott pácolt, polírozott darabot. Az utóbbi években ismét megbecsültté váltak a valódi, tömör fából készült bútorok, és sokan vállalkoznak arra, hogy eltávolítva a festéket, helyreállítsák őket.


Gép- és anyagújdonságok
Epoxi padló, az öntött burkolat
Padlóburkolatnak általában kerámialapot, laminált padlót vagy parkettát választunk, de akadnak ennél sokkal izgalmasabb, egyedi dekorációra is alkalmas padlóbevonatok is. Például az öntött epoxi padló, amelyet eddig csak ipari célokra alkalmaztak.


Szerszám-anyag
Fűtsünk gazdaságosan! A fűtési rendszerekről
Ismét nyakunkon a fűtési időszak, de melyik fűtésfajtával járunk a legjobban? Széles a kínálat a különböző fűtési rendszerekből, de melyik a legmegfelelőbb, a  leggazdaságosabb? Cikkünkben áttekintést adunk a lehetőségekről és a kiválasztás legfontosabb szempontjairól.






Otthon-bútor

Faburkolatú szoba










Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság