4 tipp: így spóroljunk a fűtésszámlán

Ötletek

4 tipp: így spóroljunk a fűtésszámlán

Az utóbbi években megszokott enyhe telek ellenére is legalább hét hónapon keresztül fűteni kell otthonunkat.De nem mindegy, hogy mennyiért.

Mit tegyünk, hogy ne fázzunk, ugyanakkor ne is költsünk jelentős összegeket? Boncz Péter, a Praktiker szakértője összegyűjtött néhány takarékos tippet:

1. Takarékoskodjunk a hőmérséklettel!

Azon túl, hogy felhúzunk egy pulóvert és nem takarjuk le száradó ruhákkal a radiátort, leginkább a lakás hőmérsékletének intelligens beállításával tudjuk megfogni a fűtésköltségeket. Minden egyes Celsius-fok 5-6 százalékot jelent a számlán, nem mindegy tehát, hogy melyik helyiséget hogyan fűtjük be. Egy jó, programozható termosztát megoldhatja problémánkat: konyhában és hálószobában elég a 18-19 fok, míg a gyermekszobában 22 is lehet. Programozzuk be úgy, hogy akkor fűtsön, amikor általában ébredünk vagy hazaérünk. Érdemes szabályozható radiátorszelepeket felszerelni, ezek is termosztátok, amelyek képesek a központtól eltérő módon beállítani a hőmérsékletet. Ha például nem használunk egy szobát, elég 10 fokon tartani és becsukni az ajtaját.


2. Az ideális páratartalom

Szoros összefüggésben áll az otthoni hőérzettel a páratartalom. Főleg a túlfűtött lakásokban gyakori, hogy száraz a levegő, ami felső légúti betegségekhez vezethet. A másik véglet sem ideális: a modern nyílászárók olyan jól szigetelnek, hogy szellőztetés nélkül benntartják a felesleges nedvességet, megágyazva ezzel a penésznek, gombásodásnak. Az ideális páratartalom 40-60 százalék közötti, amelyet higrométerrel ellenőrizhetünk. Száraz levegőjű lakásokba szerezzünk be hideglevegős párologtatót (mérete a lakás méretétől függjön), és vásároljunk több vízigényes növényt, amely környezetében akár 10 százalékkal is növelheti a páratartalmat. Túlzott nedvességtartalmú otthonunkba pedig párátlanító berendezés vagy akár levendula illatot árasztó, olcsóbb páramentesítő készülék beszerzése a legjobb ötlet, és természetesen a rendszeres szellőztetés.


3. Űzzük el a telet színekkel!

Néha az is segít, ha egy picit „becsapjuk” magunkat, pontosabban a szemünket. A tél jeges, hideg hangulatát otthon feloldhatjuk meleg, a napsütést idéző színekkel.

Tudományos kutatások igazolják, hogy e színek a hőérzetünkre is hatással vannak. A mai csepegésmentes festékekkel akár minden évszakban átfesthetjük a falakat, a kívánt hatást kiegészítőkkel érhetjük el a legegyszerűbben. A Praktiker választékában például találunk piros és terrakotta színű díszpárnát, narancsos árnyalatú asztalterítőt és ülőpárnát. A fények is segíthetnek: szerezzünk be kiegészítő lámpákat, amelyek hangulatfestőként szolgálhatnak a borús időszakban. LED-lámpák közül olyat keressünk, amely meleg fehér színnel ég, így nem kell lemondanunk a hagyományos izzók sárgás árnyalatairól.


4. Stop a hidegnek

A legtöbbet úgy lehet takarékoskodni, ha korszerű nyílászárókat, tető-hővédelmet használunk, és homlokzati hőszigetelő rendszerrel burkoljuk házunkat, ami által akár 20-30%-kal csökkenthet a fűtés költsége. De apró trükkök is segíthetnek: éjszakára érdemes leengedni a redőnyöket, elhúzni a vastag függönyöket. A Praktiker választékában kapható olyan ablakbetét is, amely a párkánynál beszivárgó levegő útját állja.

Lehet dekorációs elemként is gondolni a szélfogó párnákra, amelyek hosszúkás alakjukkal szintén ablakba valók. Érdemes vastagabb szőnyeget is beszerezni, így talpunk felől sem fázhatunk. Mi több, kisebb szobákba kapható olyan fűthető szőnyeg is, amelyet csak a fali dugaszolóaljzatba kell csatlakoztatni, és máris javítja a hőérzetet.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Hogyan használjuk a klímát fűtésre: szakértői tippek és trükkök
A válasz igen egyszerű. Néhány szakértői jótanács segíthet, hogy még nagyobb felhasználói élményhez juthass és jobban megértsd a légkondicionálók működési mechanizmusát. A hidegérzetnek ugyanis több okai is lehet, ám a Gree légkondiconálók műszaki szakértője azt is elárulja, mit tehetünk ellene, és hogyan fűthetünk minél hatékonyabban az otthonunkban klímával.


Ötletek
Így tárold egyszerűen és biztonságosan a tűzifát
Hogyan rendezd el a tűzifát úgy, hogy minél kisebb helyet foglaljon, egyszerűen kivehess belőle és biztonságos is legyen? Nézzünk néhány ötletet!


Otthon-bútor
Párás az ablak? Javítsd ki!
Akár 20 százalékkal növelheti otthonunk fűtési igényét a túl magas beltéri páratartalom. Azért van megoldás.


Ötletek
Készülj a fűtési szezonra: öt hasznos megoldás őszre
Lassan beköszönt a hűvösebb időjárás. Egyelőre nem tudni, lesz-e még indián nyár, de már most érdemes felkészülni a közelgő fűtési szezonra. Inspirálódj kreatív olvasóink ötleteiből!




Otthon-bútor

Szellőztessünk okosan












Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság