Hőszigetelt építőelemek

Szerszám-anyag

Hőszigetelt építőelemek

Az építőanyag kiválasztásánál ma már az egyik legfontosabb szempont, hogy milyen a hőátbocsátási tényezője vagyis a hőszigetelő tulajdonsága. Egyes építőelemek ma már olyan hőszigetelési képességekkel rendelkeznek, amelyek az ún. passzív házaknál megkívánt 0,2 alatti hőátbocsátási értékkel rendelkeznek. Ilyenek például a polisztirol szigetelő képességeit érvényesítő rendszerek.















Egy épület energiaigényét persze nem csak a felhasznált építőanyagok hőszigetelő képessége határozza meg, de a falazat hőátbocsátási tulajdonságainak jelentős szerepe van a fűtési (hűtési) energiafelhasználásban. A jelenlegi lakásállomány hőveszteségre vonatkozó felmérései szerint a teljes hőveszteségnek 25?40 százalékát a homlokzati, szerkezeti elemeken távozó hő teszi ki. Az alacsony hőátbocsátási tulajdonságokkal rendelkező építőelemekkel, vagy az épületek külső szigetelésével ? a felhasznált anyagok tulajdonságaitól függően ? a fenntartás során mintegy 25?30 %-os fűtési energiamegtakarítás érhető el.
A 2005-ös Construmán több olyan építőelem-család volt látható, amely az expandált (habosított) polisztirol hőszigetelő képességeit érvényesíti. Ilyen a King Block, a ProKoncept, amelynél a habelemek egymásba pattinthatók. Ennek újabb változata az IsoteQ, amelynél a belső és külső elemet műanyag távtartó fogja össze, így a külső elem szinte tetszés szerint vastagítható, akár 0,1 alatti hőátbocsátási mutatót is elérve. Az IsoteQ a német Izorast rendszerhez hasonló, amelyet Németországban a 60?70-es években kezdtek el gyártani és alkalmazni.

A polisztirol és az ?elöregedés?

A legkorábbi épületeken végzett vizsgálatok szerint ? a szakszerűen megépített házaknál ? a polisztirolszigeteléseken az öregedés legkisebb jelét sem lehetett felfedezni. A labortesztekben olyan körülményeket szimuláltak, amelyek hozzávetőleg 100 éves időtartamnak felelnek meg, az öregedés jelei azonban még ekkor sem jelentkeztek. Az időtállóság feltétele, hogy a felhúzott falakat a lehető legrövidebb időn belül megfelelően burkoljuk, hogy védve legyenek az UV-sugárzástól, az oldószerektől és a magas, 110 fok fölötti hőmérséklettől. Tény, hogy sok vita folyik az épületbiológiailag a panelhez hasonlított, extrudált kemény polisztirolhabból és betonból álló építőelemekről ? gyártásának energiatakarékos és környezetbarát mivoltáról, átalakíthatóságáról ?, de az is tény, hogy szerte a világon elterjedt, és a több évtizedes tapasztalatok nyomán egyre kedveltebbé vált ez az építési technológia.



Az IsoteQ falszerkezet expandált polisztirol (EPS) zsaluelemes építési technológia. A teherbírást a zsaluelemekbe bedolgozott beton vagy vasbeton biztosítja. A rendszert fal-, födém- és tetőelemek, valamint kiegészítők ? falazatlezárók, csatlakozók ? alkotják.
Az egyes építőelemek polisztirol külső és belső héjból, meg a kemény műanyag összekötőelemekből állnak. Az elemek egymásra épülve és betonnal kitöltve alkotják a kész falszerkezetet; egymáshoz rögzítésük kötő, illetve ragasztóanyag nélkül, összepattintással történik. A hőszigetelési elvárásoktól függően a polisztirol kéregelemek külső vastagsága 4,5?30,2 cm-ig terjedhet, a belső kéreg 4,5?5,2 cm vastagságú. A 14,6 cm vastagságú helyszíni betonkitöltés a falazat teherhordó szerepét biztosítja. A kiválasztott építőelemtől függően a fal vastagsága 25 cm-től az 50 cm-ig terjedhet. A 25 cm vastag falszerkezet hőátbocsátási mutatója: 0,3 W/m˛ K, míg a 30 cm-es külső héjjal rendelkező elemek alkalmazásával ez az érték 0,1 W/m˛ K-ra is csökkenthető.

















1. Az alap-építőelemek polisztirol külső és belső héjból és kemény műanyag összekötőelemekből állnak. Az elemek egymásra épülve és betonnal kitöltve alkotják a kész falszerkezetet. Az építőelemek 1m ?-es bálákban kaphatók, súlyuk 35 kg, a sérülésektől óvni kell őket.
2. Az 50 cm falvastagságot biztosító elem a passzív ház hőátbocsátási tulajdonságaival rendelkezik. A külső héj jóval szélesebb, mint az alapelemnél, hőátbocsátási mutatója: 0,1 W/ m˛K. A hőszigetelési elvárásoktól függően választható 30 vagy 40 cm-es falvastagságú elem is.

Hő- és vízszigetelő

A rendszer kiváló hőszigetelő tulajdonságai mellett hasonlóan kedvező, hogy nedvességfelvétele minimális ? a polisztirol keményhab kapillárisai nem nedvszívók ? és páraáteresztő képessége is jó. Az már szinte csak ráadás, hogy épületgépészeti szempontból is könnyen kezelhető, a vezetékek, védőcsövek, víz-és fűtéscsövek, stb. könnyen elhelyezhetők az 5 centiméter vastag polisztirolrétegbe vágott falhoronyokban. Ilyen falnútok hőkéssel kivágva utólag is kialakíthatók a polisztirol rétegben. Nagyobb átmérőjű csöveket, például a szennyvízvezeték ejtőcsövét a fal üregében kell elhelyezni még a betonozás előtt. A rendszerhez többféle kiegészítő elem is tartozik, amelyek az alapelemmel összeépítve homogén felületet képeznek. A különböző elemek sokféleképpen variálhatók a tervezés során. A rendszert könnyű kezelhetősége miatt házilagos kivitelezésre is ajánlják. Amit érdemes betartani: a rendszert jól ismerő tervező készítse a tervrajzokat, de ezekhez az elemekhez javasolt kész típustervekből is választhatunk. A házilagos kivitelezés mellett döntő építkezők a gyártó, forgalmazó cég támogatására mind műszaki, mind árkalkuláció tekintetében számíthatnak, sőt a helyszínen is segítséget nyújtanak, ha erre igényt tartanak.

polisztirol építőelem 1polisztirol építőelem 2polisztirol építőelem 3













1. A IsoteQ-falazat bármely hagyományos szerkezetre kivitelezhető, súlya megfelel egy téglaépületnek. Hogy az IsoteQ-elemek méretpontosságából adódó előnyöket kihasználhassuk, ügyeljünk a fogadószerkezet méretpontosságára. Nagyon fontos a magassági szint pontos ellenőrzése, beállítása.
2. Milliméteres pontosságot követel a kitűzés. Figyeljünk rá, hogy az épület minden oldala minimum 5, de inkább 25 cm-es raszterben legyen, hogy elkerüljük a hulladékot. A pontos méret érdekében tegyünk elemet a nyílások helyére is, de figyeljünk, hogy ne töltsük ki betonnal.
3. Az első sort félig töltsük ki betonnal, végezzük el a finombeállításokat, csak a beton ?meghúzása? után folytassuk a munkát. Az elemek háromsoronkénti összeillesztése ajánlott, majd a felső elemsor közepéig történő betonozás, az újabb sorok felhelyezése előtt várjuk meg, hogy "meghúzzon" a fal.

polisztirol építőelem 4polisztirol építőelem 5polisztirol építőelem 6













4. Az üregek kitöltéséhez C12-24KK betont használjunk. A sérülések elkerülése miatt a falelem csatlakozó részét védeni kell. Ehhez különböző segédeszközöket alkalmazhatunk, például egy hosszirányban kettévágott, 2 méter hosszú ejtőcsövet, vagy gipszkarton szerelésénél használatos ?U? profilt.
5. A statikus előírásainak megfelelően kell vasalnunk az épületet, de a hagyományos földszintes épületek az áthidalókon és koszorúkon kívüli vasalást nem igényelnek. Mielőtt még meg kötne a beton, a falak vasalása a műanyag átkötőkben kialakított horonyba helyezhető el.
6. A nyílászárók szemöldökmagassága egész sor magasságába essen, ablakoknál szükség esetén használjunk magasító elemet. Az áthidaló elemet 25-25 cm-rel nyújtsuk túl a nyíláson, majd ezen a részen vágjuk ki az áthidaló alját, hogy befolyhasson a beton és helyezzük el a vasalást.

polisztirol építőelem 7polisztirol építőelem 8













7. A tetőelem helyettesíti a hőszigetelést, az alátétfóliát, a tetőlécet és az ellenlécet is. A tetőelem 183 cm hosszú, 40 cm széles és átlagosan 14 cm vastag. A tetőelemek hármas kapcsolódása vízzáró kialakítást tesz lehetővé, ezért a cserépfedések alá nem kell alátétfólia.
8. A falszerkezet belső burkolata lehet gipszkarton ? ragasztva vagy lécvázra csavarozva, gépi gipszvakolat, csempeburkolat vagy hagyományos vakolat. Nyugat-Európában a legelterjedtebb vakolatfajta az EPS épületeknél a gépi gipszvakolat, mert nagy a tűzállósága, és jó légzáró tulajdonságú.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Gép- és anyagújdonságok
Mit tegyünk, ha húz a hideg?
Mindenki ismeri az érzést, amikor a fűtőtest mellett majd megsülünk, a szoba másik felében viszont alig lehet megmaradni a hidegtől. Ez a rossz hőszigetelés hatása, amelyen viszont utólag is javíthatunk. A kellemesebb lakókörnyezet mellett a rezsin is spórolunk vele.


Szerszám-anyag
Lélegző vagy páraáteresztő?
Gyakran használják mostanában a ?lélegző? jelzőt különböző építőipari termékek kapcsán. Hőszigetelőket, építőelemeket, vakolatokat, kültéri, beltéri festékeket, különböző burkolóanyagokat szoktak így minősíteni, amelyek alkalmazásával ?lélegző fal? építhető. De hogy mit is jelent ez valójában, azt kevesen értik.


Gép- és anyagújdonságok
Szigetel és díszít a polisztirol
Hideg és hőség, nedvesség ellen egyaránt kiváló, ráadásul olcsó. Ez csak néhány jó tulajdonsága a mifelénk ma is hungarocell néven ismert expandált polisztirolnak. De nem csak szigetelőként, hanem dekorációs elemként is jól használhatók a különböző formára ? díszléc, rozetta ? alakított elemei.


Szerszám-anyag
Miből épül a passzívház?
Az épület alacsony energiafogyasztása szempontjából alapvető, hogy a falak megfelelően szigeteljenek. Ez a különböző hőszigetelő lapok utólagos felszerelésével is elérhető, de új építésű házaknál érdemes utánanézni, nem járunk-e jobban, ha eleve hőszigetelt építőelemrendszert választunk. Milyen rendszerek kaphatók, melyik mit ?tud?, és milyen szempont szerint válasszunk ? most ezt járjuk körül.




Kert-balkon

Egyedi homlokzat


Szerszám-anyag

Utólagos hőszigetelés




Szerszám-anyag

A dryvit-rendszer fogásai






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság