Így újítsuk fel a kerti bútort

Kert-balkon

Így újítsuk fel a kerti bútort

A jó minőségű kerti bútoroknak nem kell szükségképpen drágáknak lenniük, pl. a barkácsáruházakban gyakran olcsón kapni egyszerű, mégis masszív összecsukható székeket és asztalokat. Ha pedig a festék lekopik róluk, a fémvázat és a deszkaelemeket egyszerűen fel tudjuk újítani.

Mint minden kényelmetlen munka, a felújítás is fegyelmet igényel. Ha az előkészítő munkákat lelkiismeretesen végezzük el, a végén könnyebb dolgunk lesz. És persze az eredmény is mutatósabb, ha nem csapjuk össze a dolgot.

A bútor szétszedése

Mindenekelőtt minden egyes bútordarabot szét kell szednünk. A közönséges, összecsukható székeknél (és asztaloknál) elegendő, ha csak a deszkalapokat távolítjuk el. A csavarok meglazítása könnyebben megy, ha fúrócsavarozót használunk és előtte néhány csepp olajat viszünk fel rájuk vagy befújjuk őket csavarlazító szprével. A teljesen berozsdásodott csavarokon persze már csak a vasfűrész segít. Ezek helyett a későbbiekben célszerű új, időjárásálló csavarokat alkalmazni.

A váz lecsiszolása

A székek és asztalok vázának, de minden egyéb vastárgynak is tisztának kell lennie festés előtt: a régi festék maradványait el kell távolítani. A csiszolás fáradságos és időigényes, mert a vékony vázakon sok sarok és él van.

Ehhez jól használható a drótkefe és a csiszológép. A barkácsáruházban fúrógépbe befogható, különböző alakú és kivitelű dörzs- és csiszolófejeket is lehet kapni. A nagy felületek megmunkálására való csiszológépek a vékony fémvázak lecsiszolásánál nem sokat érnek.

Miután a lakkot eltávolítottuk, a munka nehezén is túl vagyunk, a továbbiakban már több örömünk telik benne. A szék- és asztalvázakat most egy vagy két alapozó réteggel kell bevonni.

A faanyag felújítása

A lecsavarozott deszkákat csiszoljuk le géppel vagy csiszolópapírral, majd vonjuk be alapozóval, végül pedig fessük vagy lakkozzuk. A lecsiszoláshoz vibrációs csiszológépet is alkalmazhatunk, ha a deszkáról makacs lakkmaradványokat kell eltávolítani, vagy a felület erősen elöregedett és repedezett.

Kezeletlen léceknél viszont elegendő, ha csiszolópapírral eltávolítjuk a természetes patinát, hogy a festék jobban tapadjon.

A felújítás arra is jó alkalom, hogy a korábbi műanyag ülőfelületek és támlák helyett fadeszkákat szereljünk fel. A megfelelő darabok lemérésénél és levágásánál a műanyag elemeket használhatjuk mintának. A rögzítőcsavarok furatait is a minta alapján kell kifúrni.

Ugyanígy a régi fadeszkákat is kicserélhetjük újakra, ha azok annyira elkorhadtak, hogy felújításukkal nem érdemes foglalkoznunk.

Az új, pl. tölgyfa deszkákat esetleg nem is kell befesteni. Természetes állapotukban is jól mutatnak, és festék nélkül is nagyon jól viselik az időjárás viszontagságait.

A luc- vagy erdeifenyő deszkákat azonban már csak a tartósság érdekében is festékréteggel kell ellátni. Ez az alapozás után lakk vagy lazúr lehet. Ha ezt az anyagot választjuk, telítéssel impregnált deszkákból is készíthetjük a kertben használt szék ülőfelületét vagy az asztal lapját.

Az esővíz elvezetése

Minden fafajta esetén fontos követelmény, hogy a deszkák között megfelelő távolság legyen, ami lehetővé teszi az esővíz gyors lefolyását. Tömör pallókból azonban összefüggő ülőfelületek vagy asztallapok is készíthetők. Ezeket hézagok nélkül kell összecsavarozni, nehogy az esővíz behatoljon a résekbe.

ÖM-tipp

Célszerű, ha a garnitúrából először csak egy bútordarabot veszünk kezelésbe. Ezen kitapasztalhatjuk, mennyire jól tapad még a régi lakkréteg, és rendben van-e az eredeti alapozás. Ennek alapján meg tudjuk becsülni az egész garnitúra felújításához szükséges ráfordításokat. Az ilyen munkák eleinte sokszor egyszerűbbnek néznek ki, mint amilyennek végül bizonyulnak. Egy „próbadarabon” a különböző színkombinációkat is kipróbálhatjuk.

A munka lépésről lépésre

1. A szék elég hervadt állapotban volt, mindenekelőtt lecsavaroztuk róla a deszkákat.

 

2. A második lépés az előző festékréteg maradványainak eltávolítása drótkefével.

 

3. Ezután következik a fémváz minél alaposabb lecsiszolása dörzspapírral.

 

4. A vázat végül fúrógépbe fogott drótkefével is érdemes lesmirglizni, eltávolítva a rozsdát.

 

5. A vázfelújítás utolsó lépése az alapozás és a festés.

 

6. A faanyag felújítása a régi festék eltávolításával kezdődik.

 

7. Ezután következik a faanyag – esetünkben a régi deszkák – alapozása.

 

8. Száradás után jöhet a színes – itt kék – fedőréteg felvitele.

 

9. Végül pedig szereljük vissza a deszkákat a fémvázra.

 

10. A megújult kerti bútorgarnitúrán kellemes a pihenés.

 

Hasonló munkálatokról bővebben például Peter Himmelhuber Kerti bútorok és díszítőelemek című könyvéből tájékozódhat, elérhetőség: www.cserkiado.hu




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Készítsünk játékasztalt
Társaságban jobban telnek a hosszú téli esték, és a hangulat még jobb, ha a beszélgetés közben játszunk is valamit.  A csapat ízlésétől függ, hogy szerepjáték, társas vagy éppen kártya, a lényeg, hogy kényelmesebb egy szövetborítású asztalnál játszani. Most megmutatjuk, hogyan ácsolhatunk egyet magunk.


Otthon-bútor
Álomfürdő kis helyen
Az 1980-ban épült 47 négyzetméteres panellakás felújítása során a fürdőszobát is teljesen átépítették Bodonyi Péterék Vácon.


csináld magad
Bútorok raklapból: 10 olcsó és könnyen megvalósítható ötlet
Ne dobjuk ki a felelegessé vált raklapot, készítsünk belőle egyedi bútordarabot. Csak egy kis kreativitásra van hozzá szükség. Inspirálódnál? Mutatunk cikkünkben tíz ötletet!


Otthon-bútor
Fiókba rejtett multimédia
Nem kell tűrnünk lakásunkban az egyre szaporodó számú elektronikus kütyü okozta kusza összevisszaságot – olvasóink mint annyi mindenre, erre is találtak megoldást.




Ötletek

A törpe háza


Kert-balkon

Ágaprítók tesztje


Gép- és anyagújdonságok

Műanyagkéses fűszegélyvágó








Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság