Bútorrestaurálás

Otthon-bútor

Bútorrestaurálás

Régi bútorok felújításának gyakori módszere volt egy időben, hogy olajfestékkel egyszerűen lefestették a megkopott pácolt, polírozott darabot. Az utóbbi években ismét megbecsültté váltak a valódi, tömör fából készült bútorok, és sokan vállalkoznak arra, hogy eltávolítva a festéket, helyreállítsák őket.
Nincs olyan használtcikk- piac, ahol ne találnánk átfestett vagy megkopott tonett stílusú székeket ? s köztük sok igen jó állapotban van, csak a felülete szorul felújításra. A XIX. század második felében élő zseniális asztalosmester, Michael Thonet nagy találmánya a gőzölt bükkfából készült hajlított bútor, amelynek tömeggyártását is megszervezte, többek között a monarchiabeli Magyarországon is több mint tíz gyára működött. Ezzel szakmai hagyományt teremtett a magyar hajlítottbútorgyártás számára, amelynek a 30-as években jeles képviselője volt a Debreceni Hajlított Bútorgyár. Az általunk felújított, hajlított bükkfából készült karszék a gyár egyik 30-as évekbeli tipikus darabja. Mind a mai napig gyártják a klasszikus tonettmodelleket, egy igényesebb kivitelezésű, újonnan készült karszék ára 15-20 ezer forint körül van, míg a szintén tonett nevet használó gyengébb kivitelűek 10 000 Ft körüli áron kaphatók; úgyhogy akinek tetszik ez az egyébként ma is közkedvelt stílus, annak érdemes ilyen székek után kutatnia, hiszen pár ezer forintért is hozzájuthat a magyar bútorgyártás jeles korszakának jó minőségű darabjaihoz. A webes aukciósportálokon is szép számmal találhatunk ilyen székeket, koruktól, állapotuktól függő áron.

Pác vagy emulzióba kevert szín

Hogy színezzük-e, pácoljuk- e a bútort, azt egyrészt az dönti el, hova szánjuk, és oda milyen szín illik a legjobban, másrészt az ? és ez a meghatározó ?, hogy sikerül-e teljes mértékben eltávolítanunk az eredeti pácot. Amikor ezek a székek készültek, olyan anyagot használtak, amely erősen belemaródott a fába. Ha ezt nem sikerül teljesen eltávolítani, akkor mindenképpen érdemes pácolni, mert ezzel eltüntethető a korábbi színezőanyag. (Mi nem pácoltuk a széket, mert natúr faszínt szerettünk volna, és az alapos csiszolással sikerült az eredeti pácot is eltüntetnünk.) A pácoláshoz mindenképpen haszn á l j u n k kesztyűt, hogy ne hagyjunk zsíros ujjnyomokat. A pácot tiszta vízben, vagy víz és alkohol keverékében kell feloldani a csomagoláson található utasítás szerint. Minél több vizet adunk hozzá, annál világosabb lesz a szín. De érdemesebb festéküzletben kikevertetni a kívánt színt, mert a próbák alapján is nehéz megállapítani, hogy sikerült- e megfelelő árnyalatot kikevernünk, ugyanis a nedves, de a már megszáradt pác is sokkal sötétebb árnyalatú, mint amilyen a végső olajos, viaszos kezelés után lesz. Egy székhez kb. fél liter pác kell. A bútor benedvesítése után ecsettel vagy szivacscsal visszük fel bőségesen a fapácot, egyenletes mozdulatokkal, száliránynak megfelelően, a függőleges elemeknél alulról felfelé. Majd töröljük le a felesleget.

Olajozás, viaszolás

Hagyományosan ezek után következik az olajozás, majd a viaszolás. Ezt a munkát egyszerűsíti az általunk használt olaj-viasz emulzió, amellyel egy lépésben, sok időt megtakarítva vihetjük fel a tartós felületet biztosító anyagot. Ezzel ellenálló, víztaszító felület jön létre, amely nem szálkásodik és a piszok sem tapad a felületére. (Aki a ma igen divatos földszíneket kedveli, tovább egyszerűsítheti a munkát az olaj-viasz impregnálóba kevert, a szerhez való Auro színezékkel. Az impregnáló mennyiségéhez képest a színezék 10% lehet.)

ÍGY ÚJÍTOTTUK FEL
Először szedjük szét darabjaira a széket. Villáskulccsal, csavarhúzóval távolítsuk el a csavarokat, s jegyezzük meg, melyiket honnan csavartuk ki. Ha szükség van a csavarok cseréjére, akkor az eredetivel azonos vastagságú
és hosszúságú facsavarokkal pótoljuk
a már elöregedett
csavarokat.
Kenjük be a szék felületét az alkálifesték-marató anyaggal (Auro Nr. 461).
Szükség esetén, akár többször is. Hagyjuk hatni néhány órán keresztül.
A feloldott festéket, egy spachtlival kaparjuk le. Semlegesítsük a felületet tiszta alkohollal vagy forró szappanos vízzel ? , csak alaposan  töröljük át vele.
A száradás után le kell csiszolni, amihez  először durvább, majd finomabb smirglit használunk. 120- 150-180-as dörzspapírral csiszoljuk simára. Majd  olajviasz impregnáló alapozóval  (Auro Nr. 129) kenjük le.  20-30 (de legkésőbb 60) perc múlva polírozzuk: ronggyal dörzsöljük át. 24 óra múlva ismételjük meg: kenjük le olajviasz impregnálóval és  polirozzuk újra amíg szép fényes nem lesz. Végül szereljük
össze.

 

 

ÁRKALKULÁTOR
  • olaj-viasz emulzió (2:1-ben, Auro Nr. 129) 1 m2 felület kezelése 368 Ft (a székhez kb. fél dobozra volt szükség, ez 2760 Ft)
  • alkálifesték-lemaratóból (Auro Nr. 461) mi a festék leoldásához hozzávetőleg fél dobozt használtunk el, ez 1800 Ft



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Otthon-bútor
Konyhaépítés lépésről lépésre
Saját kezűleg építette meg konyháját Laska Péter és családja Zagyvaszántón – méghozzá a felfalazástól a csempézésen át a famunkáig, a díszítéssel bezárólag.


Otthon-bútor
Fürdőszobadesign: ívelt falak
A modern térkialakítás kedveli az ívelt formákat. Ebben jelentős szerepe van az újabb és újabb építőanyagoknak; ilyen a víz- és hőszigetelt, könnyen beépíthető és burkolható wedi építőlemez-család is.


Otthon-bútor
Öntött epoxi padló
Padlóburkolatnak általában kerámialapot, laminált padlót vagy parkettát választunk, de akadnak ennél sokkal izgalmasabb, egyedi dekorációra is alkalmas padlóbevonatok is. Az epoxi padló strapabíró, erős burkolat. Ajánlott nagyobb igénybevételű helyekre is!


Otthon-bútor
Pinceszigetelés egyszerűen
Elege van abból, hogy pincéje gyakorlatilag használhatatlan az állandó beázás miatt? Nyirkosak, nedvesek a falak, lemállik a vakolat, repedések jelentek meg?








Otthon-bútor

Ünnepi építkezés








Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság