Kincsesláda

Otthon-bútor

Kincsesláda

Így öröm a rendrakás. Mennyivel kellemesebb ebben pompás kincsesládában elhelyezni a drága játékokat, ahelyett, hogy unalmas szekrényekben tárolnák őket. A kincsesláda két azonos felépítésű, nyitott ládából épül fel, amelyek zongorapánttal vannak összekötve.
A láda oldallapjainak az összekötése. Helyezzük a munkafelületen az alsó láda négy oldallapját és a keresztirányú oldalakat a hosszanti oldalak közé annak alaplapjára úgy, ahogy az elemeket össze kell szerelni. Jelöljük össze az oldalakat háromszögszimbólummal, hogy a szerelés során mindig tudjuk, mi hova tartozik. Húzzunk ceruzával a hosszanti oldallap külső felületének rövidebb oldalán, 10 mm-re a szélétől egy vonalat. Ezen jelöljük be a keresztirányú oldallappal történő összekötéshez szükséges két furatot. Készítsük el a furatokat a hosszanti oldallapokon fúrógép és 4 mm-es fafúró segítségével, majd a külső felületen mélyítsük ki. Szereljük össze a hosszanti és a keresztirányú oldallapot akkus csavarozó és 3,5 x 40 mm-es csavarok segítségével. Körben, a többi sarokkötésénél ugyanígy járjunk el.

Alaplap/fedőlap összecsavarozása az oldallapokkal. Húzzunk az alaplap/fedőlap felső oldalán is ceruzával egy vonalat körben, a szélüktől 10 mm távolságban. Ezen a vonalon készítsünk fúrógép és 4 mm-es fafúró segítségével két-két furatot a rövidebb, és három-három furatot a hosszabb oldalon. Az alaplap/fedőlap alsó oldalán mélyítsük ki a furatokat. Helyezzük az előző munkalépésben összecsavarozott keretet felső szegélyével lefelé (alaplap) vagy alsó peremével fölfelé (fedőlap) a munkafelületre. Erre körben pontosan illesszük rá a kifúrt alaplapot/fedőlapot. Ezután akkus csavarozó és 3,5 x 40 mm-es csavarok segítségével a furatokon keresztül elvégezhetjük az összeszerelést. Most is tartsuk be a két MDF-alkatrész összecsavarozására vonatkozó tippünket az 1. munkalépés szerint. A láda másik felének a megépítéséhez ismételjük meg az eddig leírt összes munkalépést.

Az alsó és a felső láda összekötése. Rögzítsük a felső ládát hosszanti oldalával az alsóhoz szorítók segítségével; ügyeljünk a két él pontos illeszkedésére. Ezután helyezzük fel a széthajtott zongorapántot a két láda egymás mellett álló peremeire, jelöljük be a furatok helyzetét a peremeken, majd készítsük el az előfuratokat. Szereljük fel a zongorapántot az akkus csavarozó és a mellékelt csavarok vagy 3 x 17 mm-es csavarok segítségével. Ha a felső ládát, mint egy fedelet lezárjuk, észrevehetjük, hogy a zongorapánt hátul egy fugát képez, míg az elülső élek szorosan felfekszenek egymásra. Kiegyenlítés céljából ragasszunk ajtóütközőket (ezek kis gumilencsék, melyek megakadályozzák, hogy egy bútor ajtajának zárásakor a fa elemek nagy zajjal összeütközzenek) a fedél elülső peremére.
A kapcsos zár felcsavarozása. A kapocs két részének az alsó és a felső ládán való pontos pozícióját próbálgatással határozhatjuk meg. Az akasztót a fedélen, a leszorítót az alsó ládán kell rögzítenünk. Jelöljük be a furat pozícióját ceruzával. Az akkus csavarozó és a mellékelt csavarok vagy más, 3 x 17 mm-es csavarok segítségével szereljük fel először az akasztót, majd a leszorítót.
Az MDF-felületek előkészítése. Annak érdekében, hogy a felület megmunkálása a lehető legjobb legyen, azt a láda két felének az összeszerelése előtt kell elvégeznünk. Először töltsük ki fa spatulyázó masszával vagy kittel a látható MDF-felületeken levő furatokat. Száradás után (tartsuk be a gyártó adatait!) csiszoljuk át ezeket a helyeket 120-as csiszolópapírral. Ezután munkáljuk le a széleket 120-as csiszolópapírral 45°-os szögben úgy, hogy keletkezzen egy kis él. Az MDF-felületek megmunkálását csiszolóval és 120 – 180-as szemcseméretű csiszolópapírral végezzük.
Felületkezelés. Először gondosan olvassuk át a gyártó feldolgozási és biztonsági tanácsait. Jól szellőző helyiségben végezzük a munkát, ahol lehetőleg ne dohányozzunk, együnk vagy igyunk. Vigyük fel hengerrel vagy esetleg szórópisztollyal az alapozó töltőanyagot. Hagyjuk jól megszáradni.
Látható felületek lakkozása. A lakkok nagyon sok változatban és árfekvésben kaphatók. A kiválasztásban a feldolgozhatóság, a rendelkezésre álló technikai felszereltség, valamint a felület minőségével és tartósságával szemben támasztott igények játszanak szerepet. Kérjen tanácsot a szaküzletben. Ha nincs különösebb tapasztalatunk a lakkozás területén, ajánlatos először egy próbadarabon gyakorolni azt. A legegyszerűbb megoldás, ha szóróflakonból visszük fel a lakkot. Alternatív megoldás lehet a kincsesláda diszperziós festékkel történő lefestése. Kiváló minőségű változat pl. a poliuretánlakk, egy kétkomponenses lakk, mely szórópisztollyal vihető fel. Ehhez keverjünk össze festéklakkot és keményítőt a gyártó adatai szerint, majd töltsük a keveréket a szórópisztolyba. Próba alapján állítsa be a fúvókát és ezzel a lakk mennyiségét. A felületeknél állítsuk szélesebbre, az éleknél keskenyebbre a fúvókanyílást. A legjobb, ha először a szegélyekre, majd a felületékekre visszük fel a lakkot egyenletes, párhuzamos sávokban.
 
Anyagszükséglet
Az alábbi szerelési leírás közepes, 19 mm - vastagságú farostlemezre (MDF-lemez) vonatkozik. Ha más anyagot vagy vastagságot választ, ahhoz kell igazítani az alkatrészjegyzéket.
- 2 db 400×97 mm-es hosszanti oldalak felül
- 2 db 162×97 mm-es keresztirányú oldalak felül
- 2 db 400×145 mm-es hosszanti oldalak alul
- 2 db 162×145 mm-es keresztirányú oldalak alul
- 2 db 400×200 mm-es alaplap/fedőlap
- 1 db 400 mm-es zongorapánt, 0,7 mm-es vastgságú
- 1 db kapcsos zár
- 36 db 3,5×40 mm-es süllyesztett fejű csavar
- 4 db 3×17 mm-es süllyesztett fejű csavar
 
Tipp két MDF-alkatrész összecsavarozására
Azon az alkatrészen, amelyen először vezetjük át a csavart, mindig a csavar átmérőjénél 0,5-1 mm-rel nagyobb furatot készítsünk; a furat a csavarfejnek megfelelően legyen kimélyítve. A másodikként átfúrt alkatrészen mindig a csavarátmérőnél 1 mm-rel kisebb furatot készítsünk.
 
MDF-tippek
Az MDF felülete erősen nedvszívó. Ennek különösen a szegélyek esetében kell nagy figyelmet szentelni – értsd: több réteget kell felvinni. A nagy ráfordítást igénylő szigetelés (így nevezik a nedvszívó felületek lezárását) elkerülhető, ha alapozó fóliával ellátott MDF-et használ. Ez tökéletes bevonatot biztosít szigetelés nélkül is – legalábbis a felületeken. Végezzük el az alapozott felületek és szegélyek finomcsiszolását; ennek során növeljük a csiszolópapír szemcseméretét 180-ról 220-ra, majd 240-re.
 

 




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Játszótér otthon: csúszdával és hintákkal
A játszótér sokszor messze van, esetleg nincs is az adott településen. Ilyenkor mit tehet a jó szülő? Természetesen épít egyet a kertben. Mutatunk egy házikóval, csúszdával, hintával és egyebekkel ellátott szép példát, amely korábbi Építési bajnokságunk egyik díját is elnyerte.


csináld magad
Kisautótároló készítése egyszerű gumiabroncsból
Ha folyton szanaszét hevernek kisfiad autói, és már eleged van abból, hogy rájuk lépsz, készítsd el a következő tárolót!


csináld magad
Bútorfelújítás: komódok új élete
Léránt Andrea Gödöllőn meg szerette volna mutatni, hogy a régi, unalmas, kopott barna komódból egy kis fantáziával milyen kedves darabot lehet varázsolni.


csináld magad
Játszótér páros csúszdával
Unatkoznak a gyerekek? Akad egy kihasználatlan lanka a kertben? Íme egy jó ötlet Teleki Tibortól, hogyan alakíthatunk ki izgalmas játszóteret két csúszdával, kétoldalt különböző feljutási lehetőséggel.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság