hirdetés



Így lesz tökéletes a kertünk

Gép- és anyagújdonságok

Így lesz tökéletes a kertünk

A kertet nem csak ápolni kell tudni, hanem a kialakítására is időt és energiát kell szánni. A megfelelő növényzet kiválasztása legalább olyan fontos, mint egy jó minőségű virágtartó vagy járólap felhasználása.

„Gazos, sáros, kaotikus, egyszerűen nem szép” – szinte mindenkinek megfordul a fejében ez a gondolat, ha a kertjében jár. Sok bosszúság, még több munka: pedig néhány egyszerű lépés betartásával kertünkből csodálatos oázist varázsolhatunk.

A kertépítés aranyszabályai

– A legfontosabb mindig az, hogy a lehető legpontosabban fogalmazzuk meg a családunk igényeit. Gondoljuk át, mennyi munkát és pénzt szánunk a kertfenntartásra. A pázsit folyamatos heti nyírása, öntözése, tápanyagpótlása az egyik legnagyobb munka. Nyírott sövénnyel, nyírott alakfákkal, könnyen gyomosodó, alacsony növényágyakkal, sziklakerttel, zöldségessel és gyümölcsfákkal könnyen rabságnak fogjuk megélni a minimálisan szükséges kertfenntartást is – összegzi Munkácsy Mihály kertészmérnök, A Leier cég által felkért szakértő, hozzátéve: a fentiek figyelembevételével gondosan tervezzük meg, gondoljuk végig a konkrét munkákat. A nem is olyan régen még ismeretlen foglalkozásnak számító kerttervező munkáját is érdemes igénybe venni, vagy kikérni a tanácsát. Sokszor a pillanatnyilag drágábbnak tűnő megoldások hosszú távon lényegesen kevesebb és könnyebb fenntartási munkával járnak. Gyakori probléma a gyep „agyonhasználata”, vagy túl kicsi lesz a terasz, esetleg hiányoznak a kerti utak.

Tipp utak, tipegők kialakításához

A kerti utak kialakításához használjunk jó minőségű, könnyen lerakható térköveket, amelyek nem csak esztétikusak, de szinte minden igényt kielégítenek. A Leier Kaiserstein térkőcsalád számos színben és méretben kapható, így alkalmazkodva a legtöbb szituációhoz.

Kertépítés, de ne így!

A szakember szerint alapvető hiba a túlzottan tagolt kert, sok szoliter (elkülönülten álló) növénnyel, tárggyal. Ez kis kertnél is hihetetlenül sok munkát tud adni, cserébe soványka esztétikai élményt nyújt. Érdemes elkerülni az olyan növények ültetését is, amelyek nem a mi klímánkhoz, talajviszonyainkhoz szokottak.

­– Rengeteg fagyérzékeny növényt látunk a kertekben. Tömegével kaphatók olyan növények, amelyek legjobb esetben is csak az ország néhány tenyérnyi darabkáján, foltokban előforduló savanyú talajt igénylik, a többi talajfajtán garantáltan elpusztulnak – hívja fel a figyelmet a szakember.

Óvjuk a burkolatokat is

A megfelelő burkolatok kialakítása legalább annyira fontos, mint a jól megválasztott növényzet ültetése. Azonban a komoly használatbavétel miatt könnyű sérülést okozni a burkolatokon, ezért figyeljünk a nehéz tárgyak mozgatásánál! Bármilyen anyagmozgatás esetén gumikerekes eszközök használata javasolt, így elkerülve a későbbi kellemetlenségeket, amelyek akár komoly többletköltségekkel is járhatnak.

Mikor kertészkedjünk?

– Az lenne a jó, ha akkor kertészkednénk, amikor a kedvünk tartja. Télen maximum a havat verjük le azokról a növényekről, amelyekre a hó nyomása veszélyes lehet, minimális fagyvédelem és kiszáradás-védelem mellett. Tél végén, tavasz elején a legfontosabb, szakértelmet és odafigyelést igénylő tennivaló a metszés. Késő tavaszra pedig sokszor azt tapasztaljuk, hogy hirtelen gyorsabban nő a kert, mint ahogy mi munkával bírnánk. Nyárra a nagy melegek beálltával aztán újra kezelhetővé válnak a problémák, hacsak az öntözés nem állít bennünket lehetetlen feltételek elé. Ősz végére pedig a kert téliesítése ad némi pluszmunkát” – mutat rá Munkácsy Mihály.

Téli burkolatápolás

A kerti burkolatokra leginkább a tél hat negatívan. Ezért kiemelten fontos a télvégi karbantartás. A télen a burkolatra felhordott szennyezőanyag eltávolítása – az anyagmozgatáshoz hasonlóan – fa vagy műanyag élvédelemmel ellátott szerszámmal vagy géppel történhet. A burkolat jég- és csúszásmentesítése csak a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő, környezetbarát, beton felületeknél alkalmazható szerrel lehetséges!

Ne feledjük, hogy kertünk ápolása mellett burkolataink épségére legalább akkor figyelmet kell fordítanunk, folyamatos karbantartásuk nem csak a lakáson belül fontos. Az igényes lakókörnyezetnek kültéri burkolataink is részei, melyek igénylik a folyamatos törődést.

További információk: www.leier.hu




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Három saját készítésű szalonnasütő
Hamarosan itt a tavasz, már most érdemes készülni rá! Tedd élvezetesebbé a szabadban töltött időt, építs hangulatos szalonnasütőt, amit körülülhettek a rokonokkal, barátokkal. Íme három szép példa!


Ötletek
Mesebeli virágláda
Több hosszú hétvégén készítette Szluka István Bakonycsernyén ezt a virágládát, egyedi anyagból „összelegózott” futtatóráccsal. A ládát akác széldeszkából csavarozta össze, mivel időtálló, a futtatórácsot pedig fűzfából.


csináld magad
Kerti sütöde és pihenő egyben: kánikulában hűvös, esőben védett
Az üres telken szeretett volna egy árnyékos lehetőséget biztosítani a családnak a pihenésre Tóth László (Lakhegy). Képeinken látható, hogyan valósította meg ezt pontról pontra.


csináld magad
Extra sziklakertek: szokatlan megoldások, gyönyörű változatok
Nem mindenkinek van ideje vagy kedve az egész kertet virágokkal borítani, egy kisebb sziklakert azonban a kizárólag nyírt gyepfelületből álló látványt egymaga is tökéletessé tudja varázsolni. Hát még ha meg is van bolondítva valami különlegességgel!








Gép- és anyagújdonságok

5 tipp jó hangulatú otthoni világításra



hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság