Ekkor érdemes frissíteni a lakásbiztosításunkat

Hírek

Ekkor érdemes frissíteni a lakásbiztosításunkat

Az év végéhez közeledve egyre többet gondolkodunk a jövő évi terveinkről és arról, hogyan tudjuk megvalósítani azokat. Az ilyen projektek közé tartozik például egy lakásfelújítás vagy -korszerűsítés is.

A gazdasági nehézségek ellenére is töretlen a felújítási kedv

A lakásfelújításra fordított összeg a jelenlegi infláció sújtotta gazdasági helyzetben is megtérülhet, hiszen egy energetikai korszerűsítéssel, napkollektorok felszerelésével vagy csupán a szigetelés modernizálásával is jelentősen csökkenthetjük a havi rezsikiadásainkat. Azonban fontos észben tartani, hogy egy felújítás növeli az ingatlanunk értékét, ezért a lakásbiztosításunkat is célszerű felülvizsgálni annak érdekében, hogy elkerüljük az alulbiztosítottságot. Az Allianz Hungária szakértője tanácsokat ad, hogy mit érdemes átgondolnunk ezzel kapcsolatban.

Egy-egy nagyobb volumenű beruházás, mint például hozzáépítés, tetőtér beépítés, emeletráépítés, energiatakarékos megoldások alkalmazása, felújítás vagy korszerűsítés olyan mértékű ingatlan értékemelkedést jelenthetnek, amelynek megfelelő lekövetésére és érvényesítésére az évenkénti indexálás nem feltétlenül elegendő. Hasonló a helyzet az újabb műszaki cikkek vagy a korábbinál értékesebb berendezések, bútorok, egyéb ingóságok vásárlása miatti értéknövekedés esetén is, így fennállhat az alulbiztosítottság veszélye.

Allianz_illusztracio_1200x800.jpg

A lakásbiztosításunkhoz a beköltözés után sok esetben nem nyúlunk többet

„Tapasztalatunk szerint a lakásbiztosítások többségét az ingatlanokba való beköltözéskor kötik, és évről-évre automatikusan hosszabbítják érdemi változtatás nélkül, holott egy ingatlan a benne lévő ingóságainkkal együtt a legértékesebb vagyonunk. Gondoljunk csak bele, átlagosan mennyi ideig lakunk egy helyen életünk során (statisztikák szerint átlagosan 3,4 lakásban élünk életünk során), és a beköltözéshez képest mennyi mindennel gazdagítjuk azt az évek alatt, legyen szó akár ingóságokról vagy az épület felújításáról, bővítéséről. Ha ezt nem követjük a biztosításunk rendszeres átvizsgálásával, akkor az otthonunk alulbiztosítottá válhat. Vagyis a biztosítási szerződésben meghatározott összeg alacsonyabb, mint az ingatlan helyreállítási értéke, illetve a biztosított vagyontárgy újra beszerzési értéke. A problémára viszont az esetek többségében csak a káreset megtörténte után, a kárszakértői felmérés során derül fény” – magyarázza Tollmayer György, az Allianz Hungária Zrt. lakossági vagyon termék-és portfólió menedzsment osztályának vezetője.

Egy, az otthonunkban bekövetkező káresemény ügyintézésekor pedig a biztosító az aktuális szerződésben szereplő fedezetek és értékek alapján téríti meg a kárunkat. Tehát, ha például egy-egy jelentős értéknövekedéssel járó beruházásokat követően nem frissítjük szerződésünket, vagy az éves indexálás során a létrejött szerződés biztosítási összege és díja nem tudja követni a piaci árak és az infláció miatt megnövekedett helyreállítási költségeket, akkor előfordulhat, hogy a biztosítási összeg nem fedezi egy nagyobb kár helyreállítását. „Éppen ezért nagyon fontos, hogy szerződéskötéskor pontosan meghatározzuk a biztosítani kívánt ingatlan paramétereit és a vagyontárgyak értékét, illetve felújítástól függetlenül is évente legalább egyszer érdemes felülvizsgálni, és szükség esetén megújítani az érvényben lévő szerződésünket. Hiszen az életmódunk, az otthonunk, ezzel együtt pedig az igényeink, illetve az elérhető biztosítási konstrukciók is változhatnak” – teszi hozzá a szakember.

Ezeket a kérdéseket érdemes feltenni magunknak

Az alábbi kérdések mentén érdemes évente felülvizsgálni a lakásbiztosításunkat:

  • Mennyivel növekedett az ingatlanunk értéke? Milyen berendezések kerültek a lakásba/házba, illetve a tetőre (pl. napelem)?
  • Mennyivel gyarapodott a felújítás által az ingóságaink értéke? Milyen új eszközök, műszaki berendezések, bútorok kerültek az otthonunkba?
  • Mennyivel növekedett az ingatlanunk mérete, pl. hozzáépítés esetén?
  • Milyen kockázatoktól tartunk? Milyen káraink keletkezhetnek, illetve mi jelenti számunkra a legnagyobb veszélyt?
  • Szeretnénk-e bajlódni egy káreseményt követően a kialakult veszélyelhárításhoz szükséges szakemberek felkutatásával, vagy inkább rábíznánk az ügyintézést a biztosítóra?
  • Milyen biztosításra és kapcsolódó szolgáltatásokra van szükségünk? Milyen speciális igényeink vannak?



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Mosogatógépből konyhaszekrény
Végérvényesen elromlott a konyhai bútorsorba beépített mosogatógép Sebestény Istvánéknál Budapesten. Miután arra az elhatározásra jutottak, hogy nem vásárolnak újat, úgy döntöttek, megtartják, csak ezentúl konyhaszekrényként fog funkcionálni.


Ötletek
Helikopter-átalakítás lakókocsivá: fotók
Egy régi helikoptert alakított át lakókocsivá egy amerikai pár.


Ötletek
Stílszerű zongoraszék
Némi munkával egy kiszolgált irodai ülőalkalmatosság is újjászülethet mint zongoraszék.


csináld magad
Vintage hálószoba: tégla- és terméskő mintás fallal
A recept egyszerű: végy egy közel 100 éves családi emlékkönyvet, adj hozzá néhány mások által kidobott kisbútort. Keverd össze a pandémia miatti kényszerű otthonüléssel, aztán szórd meg egy csipet kreativitással és alkotókedvvel. A végeredmény megtekinthető cikkünkben.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság