Építsünk medencét!

Kert-balkon

Építsünk medencét!

Az egész család számára felfrissülést jelent a medencében való lubickolás, főleg ha azt magunk alkottuk meg. A fürdőzés persze csak akkor jó, ha a medence vize egészséges, áttetsző. Cikkünkben a készítést és a gondozást egyaránt bemutatjuk.

Egyáltalán nem ördöngösség egy ilyen medencét készíteni, amely a kertet is díszíti – jött rá Jova György, az itt bemutatott medence megalkotója. (Méreteket azért nem adunk meg, mert mindenki saját tetszése, illetve a rendelkezésre álló hely szerint készítheti el a saját változatát.)

A lefolyó, háromszor

A lefolyót ugyanúgy kell megcsinálni, mint egy fürdőkád lefolyóját (a víztisztító és a lefolyó nyílásait háromszor kell kivágnunk: először az oldalfalakba, másodszor a hungarocell bélésbe, harmadszor a fóliába – mindegyikbe természetesen csak azután, hogy végső helyükre kerültek).

Tetővel az igazi

A medence tetejét vékonyfalú vascsőből készítsük: a vascsövet enyhén boltívesre meghajlítva hegesszük egy ugyanilyen vékonyfalú csőből készült keretre, majd ezt a kész boltíves részt rögzítsük egy erre a célra készített fa keretre. Erre azért van szükség, hogy a medencét takaró fóliát legyen mihez fogatni. (A fólia közönséges fehér fólia.)

FIGYELEM, FONTOS!

Soha ne hagyjuk, hogy a gyerekek a medencében felügyelet nélkül játszanak! Takarjuk le a medencét, ha nem használjuk!

Lépésről lépésre

medenceépítés

1. Szintezzük ki a medence leendő helyét. Vágjuk méretre a gerendákat.

2. A gerendákat átlapolással, csapolással, valamint szögekkel vagy csavarokkal erősítsük össze.

3. Az elkészült alsó keretet deszkákkal padlózzuk le.

4. A sarokoszlopokat L vasakkal és átmenő menetes szárakkal, anyákkal rögzítsük.

5. A medence oldalához a méretre vágott oszlopokra szögeljünk deszkákat.

 

6. A fadobozt béleljük 2 centis, lépésálló hungarocellel, például ragasztóval és/vagy ragasztószalaggal rögzítve.

7. A fóliát tűzőgéppel rögzítsük a medence széléhez, majd rögzítsük rá a könyöklőt.

8. A faanyag és a hungarocell után immár harmadszor és utoljára vágjuk ki (és persze jól tömítsük) a víztisztító és a lefolyó nyílásait.

9. A víztisztító nem különbözik más medencék vízforgató tisztítóberendezéseitől.

10. A lefolyón túli vízelvezetés a legegyszerűbben természetesen slagcső segítségével történik.

11. Ezzel a lépéssel készen is vagyunk a medencénkkel. Engedjünk bele vizet.

12. A medence tetejéhez hegesszük a boltívesre hajlított vascsövet a fémkeretre.

13. A fémkeretet rögzítsük falécből összeállított keretre, s tűzzük ahhoz a fóliát.

14. A medencét kívülről burkoljuk lambériával, amelyet tetszés szerint festhetünk vagy pácolhatunk, de a kültéri favédelemről semmiképpen ne feledkezzünk meg.

építsünk medencét

Nem marad más hátra, mint élvezni a fürdőzés örömeit.

A medence gondozása

Noha nagyon sokféle kerti uszoda kapható, illetve készíthető, a feladatok, amelyekkel tisztán tarthatjuk a vizét, nagyon hasonlóak. Legfontosabb, hogy folyamatosan figyelemmel tartsuk az állapotát, hogy időben észrevegyük a kedvezőtlen változásokat.

Manapság a legtöbb házi medence vizét alapvetően vegyszerezéssel tartják tisztán, bár léteznek környezetkímélőbb megoldások, ezek még nem terjedtek el. Hogy milyen és mennyi kemikáliát kell a vízbe juttatnunk, az viszont sok mindentől függ. A levegő és a víz hőmérséklete, a strandolók száma és a medence környezete mellett a helyi víz minősége is befolyásolja, hogy milyen adalékanyagokra van szükségünk. Ha a medencét éjszakára lefedjük, kevesebb szennyeződés kerül a vízbe és reggelre kevésbé csökken a víz hőmérséklete.

Vízforgató, szűrő

A vízforgatók ugyan szűrőként működnek, összegyűjtve a víz(b)en úszó szennyeződéseket, ezzel csak fizikailag távolítják el a szennyeződéseket. Ehhez hasonlóan a „porszívózással” a medence aljára leülepedett algát, homokszemeket és egyéb szennyeződéseket tudjuk eltávolítani a megfelelő tartozékokkal.

A kémiai védelem fontos eszköze a – medencék tartozékai között sokszor megtalálható – pH-mérő készlet, mert ezzel tudjuk ellenőrizni a víz pillanatnyi állapotát. Az ideális érték 7,4; amennyiben a mi vizünk ettől eltér, azt korrigálni tudjuk pH-csökkentő, illetve pH-növelő szerekkel. A kompakt medenceápoló vegyszerekkel a kezdők is könnyen elkerülhetik a bosszantó problémákat. Kánikula idején és nagyobb esőzések után megnő az algásodás veszélye, csúszós részeket észlelünk a medence alján, oldalán. Minél magasabb a víz hőmérséklete, annál több időt kell szánni a tisztításra, annál hosszabb ideig kell a szivattyúval forgatni a vizet, mert nagyobb a szennyeződés veszélye. A klór szokásos adagját érdemes ideiglenesen megemelni, ha tudjuk, hogy sok fürdőzővel járó medence-partira készülünk.

ÖM-tipp

Mérjük meg hetenként a klórkoncentrációt és a pH-értéket! Az optimálisan beállított klórkoncentráció 0,6-1,0 mg/l között van, az ideális pH-érték 7,2-7,6 mg/l.

Klór nélkül is lehet

Érzékeny bőrűek és gyermekek számára fontos lehet, hogy klórmentes tisztítószerekkel kezeljük a medence vizét. A környezetükre figyelők is kereshetik a klórmentes készítményeket, megoldásokat. Ehhez legegyszerűbb választás az olyan granulátum, amely egyszerre tartalmazza az algaölőt és a tisztítószereket is.

Az egyik lehetséges klórmentes megoldás az oxigéntabletták alkalmazása. Ezek hatóanyagai a vízben aktív oxigént adnak le, amely oxidálja az úszómedence vizében lévő összes szennyeződést. Oxigénaktiváló szerrel együtt kell használni. Az oxigéntabletták kemény vízhez is alkalmasak.

Mit tegyünk, ha a víz zöldülni kezd?

Valószínűleg a szűrő telítődött a sok szerves szennyeződéssel. Öblítsük át a szűrőberendezést, állítsuk be a pH-értéket 7,2-7,6 közé. Nagyobb adagú, gyorshatású klórozással segítsük a víz tisztulását, a medence aljáról „porszívózzuk föl” az elpusztult és lesüllyedt algákat. Végül még egyszer öblítsük át a szűrőt.

És ha opálossá válik?

Bizonyára nagyobb volt a forgalom a medencében, mint általában. A fokozottabb használat után finom szövetanyagok lebegnek a vízben. Öblítsük át a szűrőt, állítsuk be a pH-értéket 7,2 és 7,6 közé. Használjunk pelyhesítő anyagot, a szűrőberendezést dolgoztassuk 6-8 órán át, aztán ismét öblítsük a szűrőt. Betétes szűrő esetén cseréljük ki a szűrőbetétet.

Jó, ha tudjuk

- A rosszul beállított pH érték, a túladagolt klórmennyiség az arra érzékenyeknél bőr- és szemgyulladást eredményezhet. Ügyeljünk a pontos vegyszeradagolásra, és ha lehetséges, álljunk át az oxigén tablettás víztisztításra.

- Ha nem tudjuk folyamatosan ellenőrizni a medencénk vizét, használjunk komplex vegyszereket, amelyek lassan, hosszú idő alatt ki hatásukat. (Ilyen pl. a Chlorlong Tabs, a Chlor Multitabs, Multiblock.)

A medence gondozásához speciális eszközökre van szükségünk

- a lefölöző hálóval a víz színén úszó szennyeződéseket távolítjuk el

- a vegyszeradagoló egyenletes vízminőséget biztosít

- a kefékkel az algákat lehet eltávolítani

- a „porszívó” a medence fenekéről tünteti el a lerakódott üledéket

- a teleszkópos könnyű nyéllel pedig egyszerűen használhatjuk az eszközöket a medence fenekén és távolabbi részein.

Ezek beszerezhetők például itt.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Készíts kerti utat: az olcsóbb verziótól a drágábbig
A kerti utak nemcsak dekoratívak, hanem nagyon praktikusak is, hiszen eső után sem leszünk nyakig sárosak, ha mondjuk el akarunk jutni a tárolóhoz vagy a melléképülethez. Építhetjük olcsó és drága alapanyagokból is, csak a pénztárcánktól függ, melyiket választjuk. Cikkünkben adunk hozzá egy kis inspirációt!


csináld magad
Kerti tó átalakítása: két nap alatt megoldható
Sok háznál van kerti tó, de előfordul, hogy már nem felel meg az elvárásoknak a formája, a mérete vagy más jellemzője. Lássuk, hogyan lehet átalakítani, nagyítani.


Kert-balkon
Kerti fotel, keleti kényelem
Néhány különleges, saját készítésű bútorral meghitt környezetté varázsolhatjuk  kertünket, teraszunkat. Ráadásul sokkal kevesebből kijövünk, mintha áruházban vennénk a tárgyakat. Cikkünkben egy kényelmes kerti fa fotel elkészítésének menetét mutatjuk be.


Kert-balkon
Kerti asztal betonból és fából
Nem mindenki szereti ősszel a kerti bútor elpakolásával járó hercehurcát és nem mindenkinek van annyi tárolóhelye, hogy ne kelljen telente kerülgetni az elspájzolt kinti bútort. De ha kint marad, akkor nagyon fontos, hogy masszív, az időjárásnak ellenálló anyagokból készüljön.




Gép- és anyagújdonságok

Tavaszi nagytakarítás a kertben












Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság