Sövénynyírás ? Formabontó sövények

Kert-balkon

Sövénynyírás ? Formabontó sövények

Az őszi időszak kiváló a sövényültetésre és a sövény formára nyírására. Új formát elsősorban a fiatal sövényeken érdemes kialakítani, hiszen azoknak még az alsó gallyaikon is bőséges a levélzet.
Ha a növénnyel a természet szabad burjánzását akarjuk a kertünkbe csempészni, hagyhatjuk nyíratlanul, szabadon nőni. Kevesebb hely vagy keskeny telek esetén azonban a nyírott sövény a megfelelőbb. A sövényeket többnyire három csoportra osztják: ezek a kert lehatárolására alkalmazott 2-3 méter magas, egy kerten belüli rész leválasztására 1-1,5 méter magas, valamint a kerti utak mentén díszítő jelleggel futó 0,5-1 méter magas növényfajták. A lombhullató cserjéket a kerítéstől minimum fél méterre, a fél méter magas díszsövényt pedig az úttól 20-30 cm-re, egy 40×40 cm széles és mély árokba ültessük, fajtól és növekedési erélytől függően 30-50 cm-s tőtávolságot tartva (ha nagyon sűrű sövényt akarunk, ültethetjük őket cikcakkban két sorba is). A kiemelt földet visszatöltés előtt keverjük össze humusszal és más tápanyagokkal. Ültetés után a csemetéket azonnal visszavághatjuk 10-20 centis magasságban, de az új hajtásokból is maradjon rajtuk. Előfordul, hogy a metszést már a kertészetben elvégezték, mindig kérdezzünk rá! A fenyőfélék számára 60×60 cm-es ültetőgödröt javaslunk. A földlabdás növényeket lehetőleg szeptember ? novemberben vagy március?júniusban ültessük, a konténereseket azonban egész évben ültethetjük, mert zárt edényben nőttek, nem károsítja őket a földből kiszedés. Az örökzöldeket a tervezett magasság eléréséig csak oldalt nyírjuk! A tápanyag-utánpótlásról istállótrágya vagy komposzt formájában 2-3 évente gondoskodjunk: 3-4 kiló elegendő négyzetméterenként. 

TIPP:
Fontos! A metszés során ügyeljünk a trapéz keresztmetszet kialakítására: a sövény alul szélesebb legyen, mint a tetején, különben az alja nem kap elég fényt, és felkopaszodik. Az ideális dőlésszög oldalanként és méterenként 10 cm.  

A sövény formára nyírása

Egy napra és árnyékba egyaránt ültethető örökzöld puszpáng példáján mutatjuk be, hogyan nyírjuk le a formára alakított cserjékről az alakot megzavaró új hajtásokat. Ezt tavasszal és nyár közepén, illetve az ősz legelején végezzük, szeptember vége után azonban már ne, mert a friss hajtások elfagyhatnak.

Így nyírjuk a sövényt

sövénynyírás 1sövénynyírás 2sövény 1sövény



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Még nincs késő hőszigetelni
Az ősz ideális időszak a családi házak hőszigetelésére. Az energiahatékonysági korszerűsítés két szempontból is hosszú távú befektetés, hiszen amellett, hogy lefaraghatók a fűtési költségek, a környezetünket is megóvhatjuk a felesleges káros hatásoktól.


Gép- és anyagújdonságok
Hűek a vásárlók a magyar Praktikerhez
Több százezer törzsvásárlója van a Praktikernek, éves forgalmának közel ötödét adják a visszatérő, hűséges vásárlók, akik 50 százalékkal többet költenek az átlagnál.


Hírek
Ne a bolygót fűtsük, hanem az otthonunkat!
Szigeteléssel az energiahatékonyságért, a klímaváltozás ellen.


csináld magad
Fényzuhatag locsolókannából: virágos dekoráció minden évszakra
Vannak olyan ötletek, amelyek lassan érlelődnek, és vannak hirtelen kipattanó ötlet alapján készített tárgyak. A kiskőrösi Pék Henrietta alkotása a kettő kombinációja: egy délután rácsodálkozott a kerti csap melletti kannára, és bevillant a gondolat: abból gyártott díszt látott már az interneten, és régóta szerette volna maga is elkészíteni, most itt a lehetőség.








Gép- és anyagújdonságok

Fúrókalapácsok, őserővel








Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság