Különleges lambéria: hajópadló a falon

csináld magad

Különleges lambéria: hajópadló a falon

A lambéria olyan, mint a búvópatak, nagyjából tízévente divatba jön, aztán megint elfelejtődik. Van csaphornyos változata, egy időben a műanyagból készült fajtája volt kapós, ragasztották, szögelték, csavarozták, tették föl vízszintesen és függőlegesen, néha még a mennyezetre is. Most azt elevenítjük föl, hogyan készíthetjük hajópadlóból.

Mivel a faanyag nedvesség hatására tágul, szárazabb körülmények között pedig zsugorodik valamennyit, párnafákat és lambérialéceket felrakás előtt néhány napig tároljuk a burkolandó helyiségben, hogy a helyiség nedvességtartalmához igazodjanak. 

Párnafák és hullámok

Esetünkben a párnafák a faburkolatra merőlegesen állnak, függőleges lambériához tehát vízszintesen falra rögzített párnafasorok szükségesek. Ez pofonegyszerű, ha a fal sima, egyenes és függőleges. Ám ha csak kicsit is hullámos – akár vízszintesen, akár függőlegesen –, akkor a párnafák hátoldalából lecsiszolva, illetve a párnafák alá tett kiegészítő lécdarabokkal kell a lambéria felerősítéséhez kellő sima és függőleges felületet kialakítanunk.

Külső és belső sarkok 

Sokszor csak az egyik falat, vagy csak egy falrészt szoktak burkolni, és azt is csak bizonyos, mondjuk egy vagy másfél méteres magasságban. Ha viszont a helyiség minden falát burkoljuk, vagy legalább két egymás melletti falat, akkor belső sarok esetén pontosan dolgozva a léceket egymás mellé szögelhetjük, 3-4 mm-es tágulási hézaggal, amelyet csak az egyik oldalra rögzített, L profilú élvédővel fedhetünk el. A külső sarkokon az éleket simán, élvédő lécekkel fedjük. Alul és fölül a szegélyléceket a sarkoknál ugyanúgy gérbe, azaz 45 fokosra vágva illesszük egymáshoz, ahogy parkettázásnál a lábazati léceket.

Szögelés ferdén

Szögezés esetén a szögeket mindig ferdén, a horonyba, illetve a lécek csapos szélébe üssük be, s a szögek fejét süllyesszük a faanyagba. Így a következő lécet is akadálytalanul a helyére üthetjük, s a szögfejek sem lesznek láthatók. 

1. A lambériát a falra rögzített párnafákra erősítjük. 60 centinként fúrjuk őket elő.

lamberia1.jpg

2. A vízszintezett párnafák lyukait jelöljük át a falra, fúrjuk ki és üssünk beléjük tiplit. Ezután csavarokkal rögzítsük őket a helyükre.

lamberia2.jpg

3. A szélső elemet facsavarral rögzítsük a párnafákra. Itt is használjunk vízmértéket. 

lamberia3.jpg

4. A elemeket gumikalapáccsal vagy alátétlécen át üssük szorosan egymás mellé.

lamberia4.jpg

5. Csaphornyos lambérialéceket a legegyszerűbben lambériakapcsokkal rögzíthetjük.

lamberia5.jpg

6. A burkolat alá tehetünk a párnafa vastagságával egyező vastagságú hungarocellt. 

lamberia6.jpg

7.A dugaszolóaljzatok, kapcsolók helyét előre vágjuk ki a hungarocellből és a fából.

lamberia7.jpg

8. A lambériába körkivágóval készíthetünk nekik nyílást, a pontosan kijelölt helyre.

lamberia8.jpg

9. A lambéria mögé rejthetjük például a hangfalak és hasonló eszközök kábeleit is. 

lamberia9.jpg

10. Belső sarkok elfedésére érdemes csavarokkal rögzített takaróléceket használni.

lamberia10.jpg




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Kert-balkon
Diagonál burkolat a teraszlépcsőre
Szép, bár kétségtelenül nem a legkönnyebb feladatnak lát hozzá az, aki diagonálban, azaz átlósan készül leburkolni a teraszlépcsőjét. A cikkünkben bemutatott egyszerű fogásokkal azonban igencsak megkönnyíthetjük munkánkat, csak a sorrendet kell betartanunk hozzá.


Ötletek
Pár négyzetméter is számít
Egy kicsi erkély is lehet kényelmes és hívogató, ahol elhelyezkedve úgy érezhetjük magunkat, mintha „miniszabira” mentünk volna. Vétek lenne tehát (kizárólag) tárolásra használni az értékes területet!


csináld magad
Gipszkarton válaszfal építése
A család életében időnként előfordul olyan helyzet, hogy a közös gyerekszobát ketté kell választani, vagy a fürdőt máshová volna célszerű telepíteni. Minden ilyen probléma egyszerűen megoldható gipszkarton válaszfallal.


csináld magad
Alkossunk pénzfát
Új dolgok sokszor véletlenül, váratlan és első pillantásra (meg talán másodikra is) meglepő alapanyagok, ötletek és funkciók egymásra találásából jönnek létre. Így keletkezett ez a pénzfa is.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság