Okos módszerekkel a műanyaghulladék ellen: új életet a PVC-nek

Ötletek

Okos módszerekkel a műanyaghulladék ellen: új életet a PVC-nek

Az egyszer használatos műanyagokból és csomagolóanyagokból keletkező hulladék egyre nagyobb problémát okoz. Nézzük, mi az, amit a mindennapokban megtehetünk bolygónk jövőjéért! A Deceuninck szakértői összeszedték a legfontosabb tudnivalókat.

Mindenhol szem(é)t szúr

Egy, az ENSZ megbízásából készült, friss tanulmány szerint jelenleg az óceánokban található műanyag mennyisége 75 és 199 millió tonna közé tehető, és ez rendkívül komoly hatással van a vizek élővilágára. 2016-os adatok alapján évente 9-14 millió tonnányi műanyaghulladék kerül bolygónk vizeibe, és ha semmin nem változtatunk, akkor a becslések szerint ez a mennyiség 2040-re a triplájára nőhet, 23 és 37 tonna közé.

Vannak lépések a műanyaghulladék visszaszorítására, például idén júliustól számos egyszer használatos műanyagtermékeket betiltottak az EU-ban, köztük az ilyen jellegű, plasztik evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, fülpiszkálókat, bizonyos ételtartókat és poharakat, illetve léggömbök pálcikáit. Ezzel egyidejűleg az újrahasznosítás terén is vannak erőfeszítések, bár ezek egyelőre nem tűnnek elégségesnek.

Mit tehet egyetlen ember?

Ezeket a számokat olvasva úgy érezhetjük, nincs beleszólásunk a dolgokba, és eltörpül bármilyen erőfeszítésünk. Vannak azonban dolgok, amiket megtehetünk, és ez a kontroll érzését is visszaadhatja számunkra. Először is, ügyelhetünk arra, hogy megfelelő módon, szelektíven gyűjtsük a hulladékot, másrészt pedig tudatos vásárlással is hozzájárulhatunk az ügyhöz. Például kereshetjük azokat a termékeket, amelyek egyáltalán nem, vagy csak kisebb arányban tartalmaznak egyszer használatos műanyag csomagolást. Másrészt, ha műanyag terméket vásárolunk, akkor odafigyelhetünk arra, hogy újrahasznosított alapanyagból készült árut válasszunk.

A műanyag ugyanis nem ördögtől való, még ha ez a kép is alakulna ki egyre több emberben a riasztó számok alapján. A PVC-nek rengeteg hasznos tulajdonsága van, ami miatt kifejezetten hasznosnak bizonyul. Különösen olyan esetekben, amikor biztosan tudjuk, hogy sok évig fogjuk használni az adott tárgyat, és az életciklusa végén pedig gondoskodhatunk róla, hogy újrahasznosítsák. Erre nagyon jó példa a nyílászáró, ami évtizedekig fog bennünket szolgálni.

Deceuninck_ujrahasznosito_uzem.png

Plasztik mint a Jolly Joker

Az ablakprofilok esetében egyértelműen a műanyag a legjobb választás. A cég adatai szerint a PVC profil az alacsony hővezetésének köszönhetően háromszor hatékonyabb hőszigetelést biztosít, mint az alumínium. Ráadásul a műanyag nyílászárók élettartama, előállítása és újrahasznosítása során felhasznált energia mennyisége, illetve a kibocsátott szén-dioxid mértéke is kevesebb: feleannyi, mint alumínium profilok esetében.

Természetesen az ablakprofilok esetében is opció az újrahasznosított műanyagból készült darab. A Deceuninck kínálatában is található ilyen modell, és még a megjelenés terén sem kell kompromisszumot kötni, ha ilyet választunk. Sokan azt gondolják az újrahasznosított műanyagról, hogy nem tud szép látványt nyújtani: nem lesz homogén, és látszani fog rajta, hogy nem ez az első élete. Ez azonban nem így van, a gyártók professzionális, jól bevált módszerekkel tudnak arról gondoskodni, hogy esztétikus legyen a végeredmény.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Lenyűgöző képek újrahasznosított fából
Kizárólag kidobásra ítélt, hulladék fát használ csodálatos képeihez egy kanadai művész.


Ötletek
Különleges alkotások fémhulladékokból
Feleslegessé vált fémdarabokból készít különleges szobrokat Jeremy Mayer.


Ötletek
Az elektronikai hulladék jelentős része ismeretlen helyen végzi
Világszerte egyre nagyobb problémát jelentenek az elektronikai hulladékok: 2019-ben például 53,6 millió tonna keletkezett, amelynek több mint 80%-a ismeretlen helyen végezte, és amelyből csupán 10 millió tonna volt az a mennyiség, amelyet dokumentáltan és megfelelően hasznosítottak újra.


Ötletek
Műanyaghulladékból tégla: újrahasznosítás felsőfokon
Kenyában rájöttek, mire használják a temérdek műanyaghulladékot: homokkal összekeverve téglát gyártanak belőle.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság