Pára-para: ügyeljünk ablakainkra a téli hidegben!

Szerszám-anyag

Pára-para: ügyeljünk ablakainkra a téli hidegben!

Az ablakok párásodása különösen a téli időszakban okoz sokak számára kellemetlenséget. Pedig van ellene megoldás.

Ha nem fordítunk rá kellő figyelmet, akkor hosszú távon utat engedünk a penészedésnek, ami nem csak esztétikai, de egészségügyi problémákat is okozhat. Ráadásul akár 20 százalékkal is növelheti a fűtési költségeinket, mivel a páradús levegő lassabban melegszik fel. Az Inoutic szakértői elárulják, hogy mi áll a jelenség háttérben, mikor van szükség szakember beavatkozására, illetve milyen praktikákkal előzhetjük meg a kialakulását.
A párásodás, vagy kondenzáció akkor alakul ki, amikor a meleg, páradús levegő hideg felülettel érintkezik – esetünkben az ablakainkkal. A jelenséggel nem csak régi, rosszul hőszigetelő nyílászáróknál találkozhatunk, hanem gyakran új épületek esetében is megfigyelhető.

Pára-ológia: ez állhat a háttérben

Ahhoz, hogy hatékonyan felléphessünk a párásodással szemben, először meg kell találnunk az okát. Az Inoutic szakértői szerint négy fő probléma húzódhat meg a háttérben:
•    Ha az ablaktábla külső felülete párásodik, az szerencsére éppen annak a jele, hogy az ablakunk kiválóan szigetel: az üveg külső felülete lehűl, a lakótérből érkező levegő pedig nem melegíti fel számottevően. Ilyen esetekben a pára nem okoz semmilyen problémát, és az időjárás javulásával meg is fog szűnni.
•    Ha a külső és a belső ablaktábla között látunk párát, az arra utal, hogy valahol megsérült az üveg, vagy a két üveg között túl nagy a rés, így a külső, hideg levegő beszivárog. Ebben az esetben érdemes szakértő segítségét kérnünk, megelőzve az esetleges komolyabb problémákat.
•    Ha az ablakkeret belső felületén, például a keret csatlakozási pontjainál tapasztalunk kondenzációt, annak többféle oka is lehet. Szerencsésebb esetben csak a nem megfelelő szellőztetés miatt alakul ki, de az is lehet, hogy az ablak nem megfelelően kapcsolódik a falazathoz. Utóbbi hátterében beépítési hiba vagy deformálódás is állhat, így érdemes szakértővel ellenőriztetnünk. Ha komolyabb párásodást tapasztalunk, semmiképp ne vegyük félvállról: a nedvesség megfagyhat az ablakkeret belsejében, és károsíthatja a tömítéseket.
•    A leggyakoribb probléma mégis az ablaktábla belső felületének párásodása. Új épületek esetében, illetve felújítás során a kondenzáció elsődleges oka az ablaküveg alacsony belső hőmérséklete, valamint a magas páratartalom a lakótérben. A korszerű ablakoknál, amelyek megfelelnek a legújabb szabványoknak, nem szabadna ilyesmit tapasztalnunk. Ha mégis így van, akkor érdemes átgondolnunk a helyiség használatát, és hogy megfelelő módon, illetve elég gyakran szellőztetünk-e.

Pára-paradoxon: kell is, meg nem is

Az ideális páratartalom a lakótérben 40 százalék: ez alatt túl száraznak érezzük a levegőt, míg e fölött szintén nem szívesen tartózkodunk otthonunkban. Az 50 százalékot meghaladó páratartalom hosszú távon különböző egészégügyi problémákhoz vezethet, mivel segíti a baktériumok, az atkák vagy a penész elszaporodását. Emellett a téli időszakban a fűtési költségeket is megnöveli, mivel a nedves levegő felmelegítése több energiát igényel – a különbség akár 20 százalék is lehet.
•    A megfelelő és rendszeres szellőztetés kiemelt jelentőségű a penészedés megelőzésében. Sajnos télen sokan nem nyitják ki rendesen az ablakokat, csak bukóra állítják, mert tévesen azt gondolják, hogy ez majd nagyon megemeli a fűtésszámlát. Pedig a párás levegő így nem tud távozni, a falak pedig könnyebben hűlnek le. A megoldás a hirtelen szellőztetés, illetve amennyiben lehetséges, a kereszthuzat: tárjuk ki pár percre az összes ablakunkat, közben pedig tekerjük le a fűtést.

•    Bizonyos helyiségekben, például a fürdőszobában vagy konyhában magasabb a páratartalom, így ezek ajtaját lehetőség szerint érdemes zárva tartani, illetve bekapcsolni a páraelszívót, hogy megakadályozzuk a gőz szétterülését a lakás többi részébe. Ha több, nagyobb méretű szobanövényünk is van, szintén fokozottan ügyelnünk kell a helyiség megfelelő párataralmára.
•    A reluxákat, sötétítő függönyöket télen sokan lehúzva tartják, hogy bent tartsák a meleget otthonunkban. Hidegebb napokon mégis érdemes inkább felhúzni őket, hogy ne korlátozzák a levegő mozgását az ablaküvegeken, ezzel is hozzájárulva a párásodás megakadályozásához.
•    Bár az ablakok túlnyomó része rendelkezik úgynevezett mikroszellőzővel, ennek használata nem jelent kielégítő megoldást. A szellőzőrésben ugyanis páralecsapódás alakulhat ki, és odafagyhat a tömítés. A nyitott mikroszellőző csökkenti az ablak hangszigetelését, és még a betörők dolgát is megkönnyítheti.
•    A legfejlettebb módszer az ablakkeretre rögzíthető szellőzőcsappantyú, amely lehetővé teszi a folyamatos légcserét, miközben magas hő- és hangszigetelést biztosít.

A helyiségből kilépő meleg levegő áthalad az ablakkereten, és felmelegíti a kívülről érkező hideg levegőt. Egyszerűbb szellőzőcsappantyúk óránként 5-7 m3 levegő cseréjét biztosítják, míg a korszerűbb, állítható változatok esetében ez az érték akár 12-35 m3 is lehet.

Válasszunk „páratudatosan” ablakot

Ha az elkövetkező időszakban tervezzük a nyílászárók cseréjét, a magas hőszigetelési érték mellett olyan ablakprofilokat keressünk, amelyek legalább 20-25 mm üvegezési mélységet tesznek lehetővé, vagyis ahol az üveg mélyebben ül az ablakkeretben. Ilyen például az Inoutic Prestige és Eforte rendszere. Ha egy kicsit többet tudunk szánni a fejújításra, akkor pedig inkább háromrétegű üvegezésben gondolkodjunk, illetve ügyeljünk a nyílászárók szakszerű beszerelésére. Így hosszú távon is esztétikus, egészséges és megfelelő páratartamú lakóteret alakíthatunk ki.
További infó: inoutic.hu




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Gép- és anyagújdonságok
Tiszta levegőt az otthonunkba!
A környezetszennyezés egyre jelentősebb. Az utcai levegő szennyezett, amit kénytelenek vagyunk megszokni, de mi a helyzet a lakásunkban? Van megoldás!


Otthon-bútor
Tetőtéri ablakok
A modern tetőtéri ablakok az újonnan épülő családi házak nélkülözhetetlen elemei. Alkalmazásukkal az eddig használaton kívüli, sötét padlástereket is otthonunk világos és barátságos, lakható részévé varázsolhatjuk. Lássuk a kínálatot és beépítésüket!


Szerszám-anyag
Lélegző vagy páraáteresztő?
Gyakran használják mostanában a ?lélegző? jelzőt különböző építőipari termékek kapcsán. Hőszigetelőket, építőelemeket, vakolatokat, kültéri, beltéri festékeket, különböző burkolóanyagokat szoktak így minősíteni, amelyek alkalmazásával ?lélegző fal? építhető. De hogy mit is jelent ez valójában, azt kevesen értik.


Gép- és anyagújdonságok
Ablakfólia
Napfény, hőség és a káros napsugarak ellen sokféleképpen védekezhetsz, így például az ablakra ragasztható fóliákkal. Nemcsak a családi ház ablakain nyújt jó szolgálatot, de autók üvegein is. A fóliák díszítenek, és védelmet is nyújtanak.








Gép- és anyagújdonságok

Nyílászárók tartós éke, a kilincs


Gép- és anyagújdonságok

Így lesz az ablakból dizájnelem






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság