Könyvszekrény pofonegyszerűen

Otthon-bútor

Könyvszekrény pofonegyszerűen

Szeptemberben a diákok próbálnak némi helyet szorítani polcaikon az új tankönyveknek. Sokszor azonban mi, felnőttek se tudjuk már hová rakni a sok-sok olvasnivalót. Itt a megoldás!
A zárt elemek valójában a konyhafelújításkor lecserélt régebbi, 40 centi széles fali konyhaszekrények, de újonnan vásároltakat is felhasználhatunk. Nekik hála könyveink, atlaszaink, albumjaink (no meg egyéb cuccaink, felszereléseink) nem fognak porosodni a zárt ajtók mögött.
Hasonlóképpen nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az új bútordarab jól mutat a nappaliban. A két vörös oszlop érdekes vizuális hatást kelt, amit fokozhatunk azzal, ha szpotlámpákat is beépítünk, és üvegtárgyakat tárolunk az üvegpolcokon.
Az üvegpolcokat a konyhaszekrénykékbe fúrt lyukakban álló, 6 mm vastag tiplik tartják. Mi a tipliket is pirosra festettük, úgyhogy szinte láthatatlanok.
Az általunk felhasznált konyhaszekrények 40 centi szélesek, 37 centi mélyek és 70 centi magasak (az IKEÁ-ban kaphatók), de persze ha a rendelkezésre álló elemek mérete más, akkor a könyvszekrényt is hozzájuk igazítsuk. Azt mondanunk sem kell, hogy ha használt konyhaszekrénykéket használunk fel, a tisztogatás keretében érdemes alaposan zsírtalanítani is őket.
 
Összeállítás előtt fessünk
A P hátoldalakat a szekrénykék oldalára szerelt K lécek tartják (a nagybetűkkel az alkotóelemeket jelöljük, amelyek helyét a rajzon, méreteit az anyagszükségletben adjuk meg). Az üvegpolcok P hátoldalai 4 mm-es farostlemezek, amelyeket akkorára vágtunk, hogy hajszálpontosan a szekrénykék közé passzolnak (mindkét oldalán tapadó ragasztószalaggal erősítjük őket a helyükre).
Az a legegyszerűbb, ha a szekrénykéket még egymásra rögzítésük előtt lefestjük. Sok szekrényke melaminnal laminált (azaz műanyag felületű) bútorlap, amelyet elegendő egy kicsit megcsiszolni a festék jobb tapadása érdekében, és már kenhetjük is fel a nekünk tetsző árnyalatot. Mi a szekrénykék üvegpolc felőli oldalait két rétegben festettük le rubinvörös színű akrilfestékkel.
 
Lehet kisebb is, nagyobb is
Könyvesszekrényünk természetesen egy nagy, szabad fal előtt mutat a legjobban, de ha körülményeink mások, természetesen kisebbre, nagyobbra vagy más alakúra is építhetjük.
Készíthetünk például két konyhaszekrényke-tornyot, közöttük egyetlen sor üvegpolccal, padlástérben pedig az új bútordarab alakját úgy idomíthatjuk a rendelkezésünkre álló tér formájához, hogy ? mondjuk ? csak két-két konyhaszekrénykét teszünk egymásra (sőt akár 1-1 is alkothat egy ?tornyot?), viszont három sor helyett a szekrény állhat négy vagy öt szekrényke-toronyból, és a köztük levő teret áthidaló üvegpolcok szélességét is megnövelhetjük, mondjuk 50-50 centisre.
 
Konyhában is ?szolgálhat?
A legviccesebb a konyhaszekrénykékből készült nagyszekrény ügyében, hogy a konyhában is jól mutat, ahol a szekrénykékben olyasmit tárolhatunk, ami általában ?sorsszerűen? egyébként is beléjük kerül: étkészletet, lábosokat, ilyesmit.
A szekrény alapzatára és tetejére 12×28 mm-es, félkör keresztmetszetű díszléceket ragasztottunk (a léceket ragtapasz tartja helyükön, míg a faragasztó megszárad), az új bútordarab kinézete így ?kerek?. A díszléceket mi mahagóni színűre festettük, majd három réteg fényes lakkal kentük át.
 
Sok tárolóhely akad a háromszor hármas oszlopokba tornyozott kilenc konyhaszekrénykében, a közéjük épített üvegpolcok pedig kiválóak pl. a gyűjteményünk számára.
 
Az üvegpolcok 6 mm-es tipliken nyugszanak, és tisztításhoz egy kézmozdulattal kivehetők.
 
A polctartó tiplik szinte láthatatlanok, mert ugyanolyan színűre festettük őket, mint a szekrénykék oldalait és a P hátoldalakat.
 
Mindegy, hogy a zárt polcokon könyveket, sportfelszerelést vagy ruhákat tartunk, a lényeg: nem porosodnak.
 
Kettő helyett három polccal a szekrénykék tökéletesek CD- vagy DVD-gyűjteményünk tárolására.
 
Esténkét, ha bekapcsoljuk a szpotlámpákat, a két sor üvegpolc vörös (vagy más, tetszésünk szerint való színű) fényoszlopként szórja a fényt.

1. Szabjuk le a szekrényalapzat elemeit. Az elülső C lábazati léc két oldalát és az E oldallécek elülső végeit vágjuk gérbe (45 fokos szögbe).
2. L vasakkal és 4,0×15 mm-es csavarokkal rögzítsük össze a D és E léceket, a D léc legyen 5 centivel beljebb a keret hátsó végénél.
 
3. A gérbe vágott, beragasztózott éleket rögzítsük ragasztószalaggal. Ragasztóval és 14×35 mm-es szögekkel erősítsük a keret tetejére a B alaplapot.  4. Ezután 12×25 mm-es szögek és faragasztó segítségével rögzítsük a H és J lécet a felső B tetőlapra. Ezek rejtik el a szpotlámpa-vezetékeket a tetőn.

 
5. A munka következő lépésében pontos mérés után körkivágóval fúrjuk ki a szpotlámpák helyét a B lapban ott, ahol az üvegpolc-sorok lesznek. 6. Most finoman csiszoljuk meg a B tetőlap lefelé és a B aljzatlap felfelé néző oldalait, majd fessük le őket olyan színűre, amilyenre szeretnénk.
 
7. Miután a festék megszáradt, faragasztóval kenjük be a félkör keresztmetszetű díszlécek egyenes oldalait ? először a rövidebb, G elemeket. 8. Tegyünk ugyanígy a hosszabb F elemekkel is, és valamennyit erősítsük ragasztószalaggal a B elemekre, pontosan a helyükre pászítva őket.
9. Fessük le a konyhaszekrénykék üvegpolc felőli oldalát (a középsőknek pedig mindkét oldalát) ugyanolyan színű akrilfestékkel, mint a B elemeket. 10. Miután a festék megszáradt, 14×35 mm-es szögekkel rögzítsük a szekrénykék festett oldalainak hátsó éleivel egy vonalban a hátlaptartó K léceket.
11. Tegyük helyére az alapzatot, és erősítsük egymásra a szekrénykéket: a legalsókat 4,0×25 mm-es csavarokkal rögzítsük alsó lapjukon át a B alaplaphoz. 12. Miután az alsó sor három konyhaszekrénykéje a helyére került, igazítsuk a tetejükre a következő sor elemeit, és azokat is rögzítsük csavarokkal. 
13. Az utolsó sor szekrényke rögzítése annyiban ?extra?, hogy itt a csavarokat alulról tekerjük a második sor tetőlapján át a felső sor alaplapjába.


14. Vágjunk 24 db kb. 10 centi hosszú csíkot a minkét oldalán tapadó ragasztószalagból, és ragasszuk őket a rajzon látható kiosztásban a K lécekre.
 
15. A munka ezután következő fázisa egyszerű: fessük az általunk választott és a szekrénykékre már felvitt színűre az üvegpolcokat tartó tipliket. 16. Amíg a tipliken szárad a festék, húzzuk le a ragasztószalagok elülső védőfóliáját, és nyomjuk helyükre a korábban lefestett P hátoldalakat.

17. Tegyük és igazítsuk helyére a díszlécekkel ellátott B szekrénytetőlapot, és csavarozzuk is oda a felső három konyhaszekrényke tetőlapján át. 
18. Pontos, vízszintezős mérés után fúrjuk ki az üvegpolcokat tartó tiplik helyét, üssük be a tipliket, tegyük helyükre az üvegpolcokat ? és kész! 
- 9 db 40×37×70 cm-es fali konyhaszekrény (A)
16 mm vastag, melaminborítású lapból:
- 2 db 37×200 cm-es elem (egy aljzatnak és egy tetőnek) (B)
- 1 db 10×200 cm-es elülső lábazati léc (C)
- 1 db 10×196,8 cm-es hátsó lábazati léc (D)
- 2 db 10×37 cm-es oldalsó lábazati léc (E)
12×28 mm-es félkör keresztmetszetű díszlécből
- 2 db 202,4 cm-es elülső léc (F)
- 4 db 38,2 cm-es oldalléc (G)
15×15 mm-es lécből
- 1 db 200 cm-es elülső tető-takaróléc (H)
- 2 db 37 cm-es oldalsó tető-takaróléc (J)
- 12 db 70 cm hosszú hátlaptartó léc (K)
mindkét oldalán tapadó ragasztószalagból
- 24 db 10 cm-es darab (L)
6 mm vastag tipliből
- 40 db 3 cm hosszú üvegpolctartó elem (M)
4 mm vastag üvegből
- 10 db 39,8×33 cm-es polc (N)
20 wattos halogénlámpából
- 2 db (transzformátorral) (O)
4 mm-es farostlemezből
- 2 db 40×210 cm-es hátlap (P)
Valamint
- 9 fiókfogó
- 12×25 mm-es fej nélküli és 14×35 mm-es szögek
- 4,0×15 és 4,0×25 mm-es csavarok
- 4 db L vas
- mahagóni festék, akrilfesték, lakk
- ragasztószalag
- faragasztó
 
KÜLÖN KERET
- Nehézségi fok: 2 (Könnyű munka)
- Időigény: 4 (Szánjuk rá a hétvégét)
 
Ha nem kiszuperált konyhaszekrénykéket használunk fel (ami, ugye, ingyen van), hanem újakat veszünk, akkor pl. az IKEA Faktum bútorcsaládjának melaminnal fóliázott forgácslap alapanyagú, farostlemez hátlapú, 40×37×70 centis faliszekrénykéje fehér színben (Ärlig) ajtóval és a két polccal együtt 6750 Ft, azaz a 9 szekrényke újonnan vásárolva 60 750 ft.
 

FOTÓ, RAJZ ÉS KIVITELEZÉS: LARS DALSGAARD




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Újragondolt szekrények
Divatjamúltnak és sötétnek találta ezt a szekrénysort Buha Mónika Szegeden, és mivel világosítani szerette volna a tetőtéri szobákat, átalakította.


Otthon-bútor
Szekrény forgatható elemekkel
Bármilyen stílusú szobában jól mutat ez az öt ?emeletes?, ötféle anyaggal burkolt fiókos szekrény. Kevésbé gyakorlott barkácsolóknak sem kell azonban felszisszenniük: amilyen bonyolultnak tűnik, annyira egyszerű elkészíteni.


Otthon-bútor
Éjjeliszekrény s. k.
A boltokban nem mindig találni olyan bútorokat, amelyek megfelelnének az igényeinknek – mármint a színüket és méreteiket, illetve a polcok elosztását tekintve.


Ötletek
Több hely a gyerekszobában
Minimális költséggel készített új hatású bútort és nyert sok helyet a gyerekszobában Csendes László Kunszentmiklóson.






csináld magad

Megújult a szekrény










Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság