Térnyerő spájzpolc: praktikus helykihasználás

csináld magad

Térnyerő spájzpolc: praktikus helykihasználás

A spájz mindig túl kicsi. Ebben az esetben pedig ráadásul a háziak beköltözése óta ott foglalta a helyet egy nem praktikus szekrény. Ám az előnytelen körülményekbe, mint történetünkből kiderül, nem kell belenyugodni.

Az utolsó lökést az adta a munkához, hogy Antal Zoltánéknak tavaly igen jó meggytermésük volt, kellett a célirányos hely a befőtteknek és a dzsemeknek. Fiaik is egyre nagyobbak (12, 14) kinőtték a rendelkezésre álló helyet. Ezért aztán, amikor a fiúk elmentek egy hétre erdei táborba, Zoltán és felesége kipakolt mindent a spájzból a garázsba.

A tervezést, számolgatást persze Zoltán már hónapokkal korábban elkezdte. A gyalult 4,5×4,5 cm-es palaléceket csak el kellett hoznia egy faáruházból, a polcokat pedig egy barkácsáruház lapszabászatán szabatta méretre. Már az aljzatkiegyenlítő és a mész is a helyszínen volt. Mert a régen épített házban kissé megsüllyedt a padló. Zoltán előbb a meszelt falon glettelte le a régi fúratokat, repedéseket, majd száradás után síkba csiszolta és mind a mennyezetet, mind a falakat előrekevert fehér beltéri mészfestékkel lemeszelte. Amíg az utolsó mészréteg száradt, elkezdte a padlót kiigazítani. Először tapadóhidat kent az ősrégi kőre, majd jött az aljzatkiegyenlítés. 5 zsák elég volt a 176×275 cm-es alapterület szintbe hozatalához. Egy hetet száradt, amire Zoltán hol ventilátorral, hol hősugárzóval segített rá.

A vinilpadló leterítése után jött a polcrendszer beszabása. Hiába a gyalult oszlopok, egyik sem volt egyforma. Sajnos került bele rombuszra gyalult is. A polcrendszer 3 részből áll. A spájz bal oldalán, középütt és jobboldalt. Zoltán először a bal oldalt kezdte el összerakni, a saroktól kifelé, az ajtó felé haladva. A tartóoszlopokat rögzítette a falhoz, majd az első oszlopokat is összekötötte alul és felül egy-egy helyen hogy meglegyen a keret. Következett a polcok beszabása. Minden polcot egyesével kellett kimérni és dekopírfűrésszel kivágni az oszlopok helyeinél. Nem lehetett egy sablont létrehozni mintának és azt átrajzolni, mivel a fal sem egyenes mindenhol és az oszlopok sem egyformák. 3-5 mm eltérés volt bennük a gyalulás után. Ez lassította kissé az ütemtervet. Alulról haladt felfelé. A baloldal után jött a spájz közepe, majd a jobb oldal a sűrűbb polcozattal a cipőknek, cipősdobozoknak és feljebb a befőtteknek. Végül is nem volt nehéz, csak türelem kellett az oszlopok helyét kimérni és átrajzolni.

A fehér laminált bútorlapot, hogy ne töredezzen fel a széle, fém vágására alkalmas dekopírfűrészlappal vágta lassú, kényelmes előtolással.  A polcok 3 helyen vannak alátámasztva. A két szélükön, a sarkoknál és középen. Ott, ahol sarokra kerültek az oszlopok elég volt a laminál lapból 2 derékszöget kivágni, de a közepénél már 3 oldal kellett. Itt használta Zoltán a lyukfúrót (forstnert), hogy a dekopírral ki tudja vágni a négyzet 3 oldalát. Hogy ne szakadjon át a laminálás a túloldalon, a polc alján a kieső darabon, párnafát tett alá és szorosan odafogtam gyorsszorítóval.

Az elkészítés folyamata:

1. Ilyen volt a spájz a felújítás előtt – idővel kezdett átláthatatlan lenni a helyiség.

polc1.jpg

2. A helyiség kiürítése után Zoltán glettelte, lecsiszolta és lemeszelte a falakat.

polc2.jpg

3. A mész még száradt, amikor előbb tapadóhidat kent a régi, de szilárd aljzatra...

polc3.jpg

4. ...majd öt zsák aljzatkiegyenlítővel szintbe hozta a padlót. Erre jött a vinil.

polc4.jpg

5. Az előre gyalult oszlopokat egyenként kellett a falhoz és egymáshoz igazítani.

polc5.jpg

6. Zoltán először a bal oldali polcot rakta össze, a padláslétra miatt ferde véggel.

polc6.jpg

7. A középső, ablak alatti polc egyszerű volt, majd következett a jobb oldali.

polc7.jpg

8. Minden polcnál külön kellett kimérni, hol kell kiszabni az oszlopok helyét.

polc8.jpg

9. A padláslétra simára csiszolásában a fiúk is segítettek. Fekve rögzítetlenül...

polc9.jpg

10. ...de felállítva már pillanatszorítókkal odafogatva gyorsan ment a munka.

polc10.jpg

11. Végül helyére került a padláslétra is, és következhetett a polcok feltöltése.

polc11.jpg




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Kert-balkon
Hozzuk formába a nyárra kültéri bútorainkat
Egyre többször ülünk ki a teraszra, és tervezgetjük a közös grillezést a barátokkal vagy a családdal a kinti tereken. A tökéletes hangulat megteremtéséhez az is hozzátartozik, hogy az erkélyen vagy a kertben használt bútoraink is tiszták és ápoltak legyenek. Minden anyag másféle törődést igényel, ezért mindegyikhez megfelelő módszert, illetve tisztítószert érdemes választanunk. Na de mire ügyeljünk, ha műrattan kerti szettünk van, mitől válik cseppmentesen csillogóvá az üveg asztallap, vagy épp hogyan őrizzük meg hosszú évekig a teakfa szépségét? Ebben segítenek hasznos tanácsokkal a kika szakértői.


Otthon-bútor
Raklapból dohányzóasztal
Elsöprő nemzetközi sikere mellett hazánkban is komoly divattá vált a raklapbútorok építése. Ez persze érthető, hiszen nagyon kis munkabefektetéssel nagyon eredeti bútordarabokat kaphatunk.


csináld magad
Tűzrakóhely építése kényelmes kiülővel
Sabrina és Andrew egy igen mutatós kiülőt készített kertjébe. Tüzet is rakhatnak középen: a hely sütögetésre is alkalmas.


csináld magad
Építsünk előtetőt: véd hótól, esőtől, tűző naptól
Hóban-esőben kényelmetlen a bejárati ajtó előtt toporogva keresgélni a kulcsot. Ez ellen tökéletes megoldás, ha előtetőt építünk a ház bejárata fölé. Bemutatjuk a lépéseket.










Ötletek

Kerti pavilon






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság