hirdetés



Ablakfólia

Gép- és anyagújdonságok

Ablakfólia

Napfény, hőség és a káros napsugarak ellen sokféleképpen védekezhetsz, így például az ablakra ragasztható fóliákkal. Nemcsak a családi ház ablakain nyújt jó szolgálatot, de autók üvegein is. A fóliák díszítenek, és védelmet is nyújtanak.

Magyarországon körülbelül a hetvenes-nyolcvanas évektől használják a fóliákat, azóta minőségükben, élettartamukban folyamatosan javulnak. Az UV-szűrős fóliák mellett többek közt biztonsági, hő-, fény- és belátásvédő, valamint kifakulás elleni védőfóliák léteznek, amelyek épületüvegekre és autókra is használhatók.
A fóliákat általában szakemberek teszik fel, mert a ragasztáshoz pontos munka, s bizonyos esetekben (például az autófóliázásnál) különleges szerszámok szükségesek. A fóliákat az ügyesebbek saját maguk is felrakhatják, ez azonban nagyon figyelmes munkavégzést igényel.

res_8e80b1708b2996705c65906d419b0835_full.jpg

UV-stop fóliával
A Nap égető, erős sugárzásától, a kellemetlen, elviselhetetlen felmelegedéstől és egyéb negatív hatásoktól az üvegre ragasztott megfelelő minőségű fólia is védelmet ad. A fólia elnyeli, illetve visszatükrözi az égető-ártalmas sugarakat, s a helyiség is hűvösebb lesz. Az elektronikai berendezéseket, így a számítógépeket is tönkreteheti az erős napsugárzás. A fólia nyáron az elviselhetetlenné váló meleget kifelé, télen a helyiség belső melegét befelé tükrözi vissza, ezáltal energiát is takaríthatunk meg vele. UV-szűrős fóliák mind a lakás, mind az autó üvegeire ragaszthatók. További előny, hogy az esetleg rendelkezésre álló klímaberendezéseket a fóliák megkímélik az állandó használattól, mert kevesebb hő jut a térbe. Ezáltal energiát is spórolhatunk.

TIPP
Az UV-szűrős fóliák közt egy újabb fejlesztésű képes a káros sugarak 99,9 %-t kiszűrni. A színtelen UV Shield fólia azokat a 320-400 nm közé es? káros UV-A sugarakat (felelős a barnulásért, bőrrák egyik okozója) is elnyeli, amelyeket az üveg átereszt. Az UV-A sugarak alkotják a földet érő UV-sugárzás nagy részét, az UV-B (bőrön gyulladást, öregedést, rosszindulatú daganatot is okozhat) sugarakat az ózonréteg csak részben szűri ki, s elsősorban a szemet károsítja.
Sokan azért nem kívánják fóliáztatni autójuk üvegeit, mert azt túl sötétnek tartják. Az UV Shield a látható fény 78%-át átengedi. Az UV-szűrős fólia tehát jól hasznosítható személygépjárművekben is.

Kukkolók ellen
A belátás ellen védő fóliákat értelemszerűen olyan helyeken használják, ahol nem szeretnék, hogy illetéktelenek bekukucskáljanak az autó, a lakás, a ház ablakain. Ezen fóliák is el vannak látva UV-szűrővel. Van tükrös változat is, ez egy univerzális fólia, amely a belátás, a hő ellen is véd, sőt, a vastagabb hatékony az ultrahangos lehallgatás ellen is. A fólia tisztítása megegyezik a hagyományos üvegével, ráadásul más árnyékolástechnikai eszközökkel ellentétben javítást-karbantartást nem igényel.

Dekorációs fólia a kreatívaknak

A belső térelválasztó fóliák egyes fajtái olyanok, mint a homokfúvott üveg: közelről átlátni rajtuk, messzebbről viszont nem. Elsősorban olyan helyeken alkalmazhatók, ahol a belső tereket üvegfalakkal, lapokkal osztották fel. Többféle színben, alakzatban kaphatók. Ezekből képeket, illetve egyedi alakzatokat is készíthetünk, mindez csak fantázia és kézügyesség kérdése.

A fóliákat akár saját kezűleg is fel lehet tenni, de nagyon ügyelni kell a felhelyezésnél, mert ha egyszer már a fólia az üvegre került, csak úgy távolíthatjuk el, hogy többé nem hasznosítható. A munkát lehúzó- és kinyomószerszámok segítik, amellyel a buborékot, illetve a vizet lehet eltávolítani a fólia alól. Az első lehúzáshoz elég bármilyen vízlehúzó, a másodikhoz viszont szilikonos felületű kinyomó kell.
A teljes száradási idő huszonnyolctól negyven napig terjed, attól függően, hogy milyen fóliát használunk. A száradási idő alatt ne nagyon nyúljunk az üveghez, illetve a fóliához, nehogy elmozduljon. A biztonsági fóliák már néhány óra után védelmet nyújtanak, de a teljes száradáshoz ezek esetében is több idő szükséges.

45690.jpg

1. Az üveget először hagyományos ablaktisztítóval mossuk le. Az egyenetlenségeket (festékpöttyöket) is gondosan kaparjuk le.
2. A fólia szabásánál először kb. 1-1 cm-es ráhagyásokkal dolgozzunk, hogy a szabást megkönnyítsük.
3. Ez után vágjuk pontosan méretre a fóliát vágókéssel, majd vegyük le az ablakról.
4. A teljesen tiszta üveget vízzel permetezzük be. A vízbe tegyünk kis lúgosító anyagot (pl. sampont), így könnyebb lesz a fólia elhelyezése.
5. Húzzuk le a fólia hátoldaláról a védőréteget, és a fóliát is permetezzük le vízzel.
6. Helyezzük a fóliát az üvegre, igazítsuk el. A vizet a keretek felé egy műanyaglappal toljuk ki, majd nedvszívó papírral a vizet itassuk fel.

fotó: annahaus, yisk, emag




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Kert-balkon
Mini kertgazdaság
Szeretjük a növényeket, de nincs hatalmas birtokunk, kertünk? Itt a megoldás. Készítsünk kisméretű, mini fóliasátrat otthonunkba. Ötletes, egyszerű, kényelmes és kis helyen is elfér.


csináld magad
Készíts fóliasátrat egyszerűen
A fóliasátor minden kertművelőnek jól jöhet: a palánták számára garantálja a meleg, párás környezetet és megóvja őket az időjárás viszontagságaitól, például a kései fagyoktól. Szerencsére nem kell rá vagyonokat sem költeni, egyszerű alapanyagokból mi magunk is elkészíthetjük.  Mutatunk három verziót!


csináld magad
Üvegházak saját kezűleg
Az üvegházak, fóliasátrak minden hobbikertésznek jól jönnek, hiszen melegen tartják a növényeket, palántákat és páradús környezetet biztosítanak a fejlődésükhöz. Ha szeretsz barkácsolni, akár saját kezűleg is készíthetsz egyet: néhány régi ablakot vagy kiürült műanyagpalackot is felhasználhatsz hozzá. Íme egy kis inspiráció!


Szerszám-anyag
Figyeljünk a vízszigetelésre!
Tudta, hogy egy családi ház építésekor a vízszigetelésből származik a reklamációk jelentős része?




Gép- és anyagújdonságok

Az otthonodban ne a víz legyen az úr!







hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság