hirdetés



Félköríves lépcső egyszerűen

Kert-balkon

Félköríves lépcső egyszerűen

A lépcsőket sokan egyszerűen szintkülönbséget áthidaló funkcionális elemként kezelik. Pedig a bejárathoz épített lépcsők elegánssá is tehetik a házunkat. Ezen a szép, íves lépcsőn ráadásul dézsás növényeket is tarthatunk. Megépítése nem könnyű feladat, de az eredmény tükrében megéri.

A bejárat előtti dekoratív lépcső garantáltan jó benyomást tesz a hozzánk érkezőre, és a méreteit is úgy alakítottuk ki, hogy kényelmesen lehessen álldogálni rajta. A lépcsők tervezésekor a legfontosabb szempont a lépcsőfok magassága (fellépési magasság), amelynek 6 cm és 23 cm közé kell esnie. Optimális esetben ez az érték 15 cm körül van.A formákat és a méreteket természetesen a kertünk terepadottságaihoz kell hozzáigazítanunk. Ha a lépcső burkolt felülethez csatlakozik, előre gondoljuk át, hogyan javítjuk majd ki a munka során keletkező sérüléseket.

Tűzzük ki és építsük meg a lépcső alapját, amely a háztól kifelé lejtve gondoskodik a vízelvezetésről (kb. 2,5 cm/2 m): szedjük fel a meglévő burkolatot, és ássunk 20 cm mély alapgödröt. Töltsük fel zúzott kővel, azt tömörítsük 10 cm vastagságúra, és készítsünk a tetejére 10 cm vastag betonalapot.
 
Anyagszükséglet
220 cm hosszú, 104 cm széles és 30 cm magas félköríves lépcsőhöz
- tégla: 168 db (ez a téglák méretétől függően változhat!)
- zúzottkő: 0,25 m3
- beton: 1 egység (100 kg) cement, 4 egység (400 kg) sóder
- habarcs: 1 egység (20 kg) cement, 4 egység (80 kg) homok
- Faanyag: 1 db 300×3,5×3,5 cm méretű (vonalzó és a rúdkörző), 1 db 30×7,5×7,5 cm méretű és 1 db 45×10×5 cm méretű (döngöléshez)
- Szögek: 2 db 145 mm-es (a rúdkörző forgótengelye és mutatója)
 
Eszközök
- Mérőszalag és kréta
- Ásó
- Talicska és vödör
- Lapát és keverőlap vagy betonkeverő
- Kőtörő kalapács
- Szöghúzó kalapács
- Vízmérték
- Kőműveskanál és hegyes, fugázó kőműveskanál
- Kőműveskalapács és darabolóvéső
 
A félköríves lépcső keresztmetszete
Betonalap (11 cm vastag)
Mintába rakott téglák
Második téglasor
Betonalap (11 cm vastag)
Első téglasor
Meglévő burkolat
Fal (a ház fala és a bejárat)
A lépcső alapozása
Zúzottkő alap (10 cm vastag)
Betonalap (12 cm vastag)
A meglévő burkolat alapozása
 
A félköríves lépcső alaprajza
A ház fala
Első lépcsőfok
A kötőoldalára állított téglasor
Meglévő burkolat
Ívben rakott téglák: rúdkörző mellett tudjuk őket megfelelően elhelyezni. Minden tégla tengelye mutasson a középpont felé, és közöttük hagyjunk azonos hézagokat
A meglévő burkolat és a lépcső közötti területet töltsük ki kavicsokkal díszített habarccsal
A bejárati ajtó helye
Második lépcsőfok
Futóoldalukra fektetett téglák
Forgópont: a körzőrúd egy szögre van rögzítve, amely a betonban lévő kis lyukban forog
Középpont
Körzőszár: hosszú fadarab, amely az egyik végén egy 145 mm-es szögön forogva segít elhelyezni a téglákat az ív mentén
Halszálkaminta
 
A lépcső szerkezeti felépítése
A fugákat úgy kell kiosztani, hogy a téglák félig átlapoltan kötésbe kerüljenek a szomszédos téglákkal
Halszálkaminta: a kis darabok méretre igazítása sok időt vehet igénybe, ezért számítsunk rá, hogy ezzel a kis területtel sok dolgunk lesz
Itt nem fogjuk tudni a téglákat egymáshoz igazítani, mert a különböző sugarú íveken különböző mennyiségű tégla fér el
Próbáljunk azonos szélességű fugákat kialakítani, a legkeskenyebb helyen kb. 6-10 mm-esek legyenek
A rúdkörző tengelyének helye a betonban
Betonréteg (11 cm vastag)
Meglévő burkolat
Betonalap
Zúzottkő alap
Zúzottkő alap (10 cm vastag)
Betonalap (10 cm vastag)
 
1. A vízmérték és a rúdkörző segítségével építsük meg a lépcső alsó fokának külső élét a kötőoldalukra állított téglákból. Ha van a téglán habarcstáska, a habarcsot arra az oldalra kenjük. Az egyenes vonalban rakott téglák között 1 cm-es fugákat hagyjunk, az íves részen pedig mindenhol legalább 1 cm-es legyen a hézag.
2. Töltsük fel betonnal a külső szegély által határolt területet. A betonréteg olyan magas legyen, hogy elférjen rajta egy 1 cm-es habarcsréteg és a futóoldalára állított téglákból álló burkolat. Csömöszöléshez használjunk rövid döngölőfát, és ellenőrizzük vízmértékkel, hogy a betonréteg vízszintes-e.
3. Terítsünk egy réteg habarcsot a betonalapra, ezután a vízmérték és a rúdkörző segítségével rakjuk ki az íves téglaburkolatot. Ezek fugái nem fognak egybeesni a szegély hézagjaival. Csak arra kell figyelnünk, hogy azonos fugákat hagyjunk, és hogy minden tégla tengelye az ívhez igazodva a középpont felé nézzen.
4. Építsük meg a felső lépcsőfok élét az elkészített betonalapra, a rúdkörző mellett. Ellenőrizzük minden egyes tégla irányát, valamint az álló téglasor függőlegességét. Ellenőrizzük, hogy a téglák teteje egy szintben van-e a bejárati küszöb alsó síkjával! Mielőtt tovább folytatnánk a munkát, hagyjuk megkötni a habarcsot.
5. Az újonnan épített szegély által határolt területet ugyanúgy töltsük fel betonnal, ahogy a 2. pontban leírtuk. A csömöszöléshez itt használjunk hosszabb döngölőfát. A betonrétegen még férjen el a téglaburkolat és az alatta lévő l cm-es habarcsréteg is. Folyamatosan ellenőrizzük, hogy a téglák szabályosan állnak-e.
6. Amikor megkötött a beton, építsük meg a fennmaradó terület burkolatát. Fektessük le a kötésbe rakott egyenes téglasorokat, majd ezekre merőlegesen rakva töltsük ki az íves területet. A fugákat töltsük ki földnedves habarccsal, és hegyes kőműveskanállal tisztázzuk el. Előtte gyakoroljuk a téglák kirakását habarcs nélkül!
 
 
Ötletek téglából rakott lépcsőkre
Sokoldalúságánál fogva a téglánál keresve sem találhatnánk jobb alapanyagot a lépcsőépítéshez. Állhatnak futó- vagy kötőoldalukon, vághatók, bármilyen szögben elforgathatók és illeszthetők. A tégla jól mutat kővel és kerámiával kombinálva, így ezeket az anyagokat is felhasználhatjuk és beépíthetjük a lépcsőkbe.
 

További építményekről Alan Gill Bridgewater: Téglaépítmények a kertben című könyvében olvashat (Cser Kiadó, 128 nagyalakú oldal, keménytáblás, 3590 Ft, megrendelhető: (1) 386-9019, www.cserkiado.hu).




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Kert-balkon
Fűzött virágtartó
Lassan kikerülhetnek a virágok a teraszra, erkélyre. Ilyenkor mindig hiányzik egy-két felakasztható virágtartó. Ezért bemutatunk egy nagyon egyszerűen megvalósítható virágtartót, amelyet maradék léceket összefűzve készítettünk.


Kert-balkon
Hozzuk formába a nyárra kültéri bútorainkat
Egyre többször ülünk ki a teraszra, és tervezgetjük a közös grillezést a barátokkal vagy a családdal a kinti tereken. A tökéletes hangulat megteremtéséhez az is hozzátartozik, hogy az erkélyen vagy a kertben használt bútoraink is tiszták és ápoltak legyenek. Minden anyag másféle törődést igényel, ezért mindegyikhez megfelelő módszert, illetve tisztítószert érdemes választanunk. Na de mire ügyeljünk, ha műrattan kerti szettünk van, mitől válik cseppmentesen csillogóvá az üveg asztallap, vagy épp hogyan őrizzük meg hosszú évekig a teakfa szépségét? Ebben segítenek hasznos tanácsokkal a kika szakértői.


Kert-balkon
Idén is összecsapnak a világ legjobb favágói
November 3-án és 4-én visszatér a norvég olimpiai városba, Lillehammer-be a STIHL Timbersports Világbajnokság.  Szurkoljunk együtt a magyar csapatnak és az egyéniben is versenybe szálló Juhász Istvánnak!


Gép- és anyagújdonságok
Univerzális vágó a háztartásban
A Bosch Xeo vágója mindent, mindig elvág. A kézbesimuló, könnyen használható kisgép igazi társ a háztartásban, hiszen barkácsolási és dekorációs munkákra egyaránt jól alkalmazható. A padlószőnyegtől a kartonpapírig mindent feldarabolhatunk vele.











hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság