Így ápold a fa teraszburkolatot ősszel

csináld magad

Így ápold a fa teraszburkolatot ősszel

A fa teraszburkolat karbantartására legjobb a tavaszi, vagy a kora őszi időszak. Ha az év elején elmaradt a felújítás, akkor javasolt még az őszi esőzések előtt a nagy nyári melegek elmúltával belekezdeni. Nézzük, hogyan!

Három tényezőre fókuszáljunk

A tartós fafajok választása önmagában még nem megoldás mindenre. Ahogy a természetes anyagok, például a bőr és a gyapjú is folyamatosan ápolást igényel, úgy a fa teraszburkolatok is. Az évenkénti ápolás mind tartósságban, mind esztétikailag elkerülhetetlen. Az UV-sugárzás okozta szürkülést, repedéseket és a felület kiszálkásodását felületkezelés nélkül nem lehet megakadályozni. Éppen ezért a fa teraszburkolatok ápolására alkalmas ápolóolajok a következő három tényezőre fókuszálnak.

Első feladatuk a fa folyamatos olajosan tartása, mely megakadályozza a nedvesség bejutását a faanyagba, de ennél is fontosabb, hogy lassítja a hirtelen kiszáradást, mely a repedések igazi forrása. Második feladatuk az UV-állóság, melyet a színezéshez használt pigmentek képesek biztosítani. A harmadik feladatuk pedig a kiszálkásodás megakadályozása. Egy mezítláb használt terasz esetén nincs rosszabb élmény a lábujjba, talpba beszúródó szálkánál, mely méretétől függően komoly sérüléseket is tud okozni.

A felsorolt funkciókat, csak olyan alapanyagú termékek tudják biztosítani, melyek soha, vagy csak nagyon késleltetve száradnak ki. Erre a hosszú nyitott száradási időre az egyik legalkalmasabb alapanyag a lenolaj. A lenolaj modifikálásából készült ápolóolaj hosszú ideig biztosítja a „puha” olajos hatást a terasz és a használója védelmében. Ennek a speciális védelemnek sajnos ára is van, hiszen az ilyen nem teljesen száraz kötőanyag érzékenyebb a víz és a nap okozta terhelésekre, illetve az abrazív kopásra. Ennek az intenzív terhelésnek az eredményét hivatott ellensúlyozni az évenkénti felújítás.

Remmers_eco_teak_öl.jpg

Környezetvédelem

A három alapvető funkció mellett az ápolóolajok gyártásánál egyes gyártók a felhasználási környezet és a faanyaggal kapcsolatba kerülő személyek egészségére és védelmére is odafigyelnek. A termékek nem tartalmaznak környezetre és emberre veszélyes károsanyagokat, ezért alkalmazhatók medencék és virágágyások közvetlen közelében és emberi érintkezéssel kapcsolatba kerülő kerti bútorokra is.

A Remmers a Gartenholz-Öle ECO kertibútor és teraszburkolat ápoló-olaj termék gyártásával még ennél is tovább ment a környezetvédelem tekintetében. ECO jelzés csak olyan termék kaphat, amelynél a kötőanyag gyártáshoz 70-80%-ban megújuló nyersanyagokat használnak. A biomassza étkezésre nem alkalmas növényi részekből, mezőgazdasági hulladékból és bio-szemétből származik. Az ECO tanúsítvány másik fontos kritériuma, hogy a termékek gyártásához megújuló energiaforrásokat kell használni - pléldául biogáz, szél és napenergia.

Időjárási tényezők

A megfelelő fa alapanyag kiválasztása, a felületkezelő anyagok fő feladatai és a legfrissebb fejlesztésű ápolóolajok megismerése után nézzük, mit érdemes tudni az eredményes felületkezelés feltételeiről. A legfontosabb az időjárási tényezők figyelembevétele. Túl melegben, vagy esős időszakban tilos a felújító felületkezelést elvégezni. Erős napsütésben a faanyag túlságosan felmelegszik, melynek eredményeként a kezelőanyag képtelen beszívódni a felületbe. Ha nagy a hőség, akkor a száradás is felgyorsul, mely szintén nem megfelelő mélységű beszívódást eredményez. A felületre „ráégett” ápolóolaj filmréteg érzékeny a felázásra és a felkopásra. A megfelelő felhordott anyagmennyiség is nagy jelentőséggel bír. A kevés anyag lassabb ideig védelmezi a fát, a túl sok pedig lehetőséget ad a pikkelyes leválásra. Kétszer, keveset javasolt felhordani, csak annyit, amit a faanyag képes magába szívni. Ha ezt elvétettük, akkor a még nedves réteg alkalmas a visszatörlésre.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Otthon-bútor
Hulladékfából álompadló
Az orosz Alekszej Sztyesak egy 56 négyzetméteres szépségszalonnak készítette el a padlózatát úgy, hogy a végeredmény teljesen egyedi és egészen különleges lett. 


csináld magad
Négy kreatív és egyedi falburkolat
Túl üresnek érzel egy falszakaszt otthonodban? Ráférne a lakásra egy kis felfrissülés? Négy kreatív ötletet mutatunk burkoláshoz!


Kert-balkon
Grillező étkezővel
Arra a kérdésre, ki mit szeretne a kertbe építeni az egyik leggyakoribb válasz a szabadtéri sütés-főzést megkönnyítő kerti konyha, bontott téglából. Íme egy szép változat.


csináld magad
Lámpások kiürült sörös és kólás dobozokból
Nem szeretnél pénzt kiadni érte, mégis szebben mutatna esténként az erkélyed egy kis hangulatvilágítással? Ha akad otthon egy-két kiürült sörös vagy kólás doboz, alakítsd át őket mutatós mécsestartóvá! Íme néhány egyszerű és ötletes megoldás!




Kert-balkon

Diy kerti tároló




Gép- és anyagújdonságok

Óriási ötletek apró balkonokhoz








Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság