hirdetés



A fénycsatorna

Gép- és anyagújdonságok

A fénycsatorna

A ház, lakás közepére épített, ablak nélküli helyiségeket sem kell villannyal megvilágítanunk: fénycsatornával természetes napfényt csempészhetünk beléjük.
fénycsatornaA fénycsatorna olyan helyiségbe vezeti be a napfényt a tetőn keresztül, amely teljesen ablaktalan, vagy az ablakok ellenére is rosszul megvilágított. Sok házban a folyosó, a fürdőszoba, a kamra, a lépcsőház vagy a gardrób csak akkor juthat természetes fényhez, ha az ajtaja nyitva van. Ezekben a zárt és sötét helyiségekben a mesterséges fény használata ?magától értetődő? ? volt eddig. Ma már a fénycsatorna segítségével a természetes fény a legsötétebb helyiségbe is eljuthat. Ez az utólag is beépíthető megoldás már több hazai ablakforgalmazásban érdekelt cég terméklistáján szerepel, melyeknél a minőségben nem is, de az árban jelentős különbségek lehetnek.
Trükkös naplopó
A háztetőre egy búra kerül, amely az összegyűjtött fényt a fényvisszaverő bevonattal ellátott csőbe közvetíti. Ez a kupola több milliméter vastag, hőformált akrilból készül, többféle méretben, s a törésteszteken is kiválóan vizsgázott, magyarul: nem árt neki a jégeső. Lencse formájának köszönhetően befogja a fényt, azaz begyűjti és irányítja a környezetben érzékelhető közvetlen és diffúz napsugárzást. Hatékonysága már csak azért is fontos, mivel így borús időben, valamint a nem túl világos hajnali és esti fényviszonyok között is a lehető legtöbb világosságot gyűjti össze. A lencse további előnye, hogy megszűri az UV-sugarakat, ezért hőt nem közvetít: nyáron nem melegszik tőle a lakás. A kupolát vagy a tetőszerkezetből, vagy pedig az oldalfaltól vezethetjük be, persze az utóbbi esetben a bejutó fény nagyságrendekkel kisebb lesz. A fénycsatorna belsejébe világítótestet is szerelhetünk, így akár este is használhatjuk kiegészítő fényforrásként, a természetes fény illúzióját keltve.
 
Tükröző alumínium
A továbbított sugarak egy anyagában tükröző, rugalmas alumíniumcsőbe kerülnek. A napsugarak a fénycsatorna hajlékony falának belső reflexiós felületéről visszaverődve haladnak lefelé a fényelosztóhoz. Ez a természetes fényvezető cső többféle (pl. 250-350-550 mm-es) átmérővel kapható, akár 6 m hosszúságban. Az előrelépés elsősorban a tükröződő filmanyagok újabb generációjának köszönhető, amely optimális esetben 99%-os fényvisszaverést biztosít. Ez a rendszer lényegesen nagyobb hatékonyságra képes mind a fényáram (lumen), mind a termelt belső világítás (lux) tekintetében.
Fénycsatorna beépítése akkor javasolt, ha a cserépléc külső síkja és a mennyezet belső síkja közötti távolság 40?200 cm. A mennyezeten elhelyezett sík fényelosztó prizma egyenletesen teríti szét a bevezetett természetes fényt. A természetes fény növeli komfortérzetünket és csökkenti az áramfogyasztást, illetve a bezártságérzetet. A rugalmas csővel szerelt fénycsatorna mellett már megjelentek a merev csöves változatok is. Előnyük a flexibilis csővel szemben, hogy akár 10 méterre is képesek természetes fényt juttatni, viszont költségesebbek.
A terméket bármilyen helyiségben lehet alkalmazni, akár utólag is beszerelve.
1.) Az első tennivaló a mennyezet - esetünkben gipszkarton - kivágása a kijelölt helyen és az előírt méretben.
2.) A tetőszerkezet megbontásakor ügyeljünk arra, hogy a nyílás a fogópár (szarufakiosztás) közé kerüljön.
3.) Következik a kész burkolókeret felrakása és megfelelő rögzítése. Az alsó cserepektől hagyjunk el 15 cm-t.

 

4.) A cserepeket vágjuk méretre, dróttal rögzítsük a helyükre, hasonló módon, mint a tetőablak beépítésénél.
5.) A tető fölé szerelt 55 cm átmérőjű, törésbiztos kupola biztosítja a napfény minél tökéletesebb bejutását.
6.) Az alsó mennyezeti keret tartja majd az elosztóprizmát, amely egyenletesen szórja szét a fényt a helyiségben.

 

7.) A rugalmas fénycsatornát bilinccsel és speciális szigetelőszalag segítségével rögzítjük a kupola pereme alá.
8.) A hajlékony csövet egy merevítő perem segítségével kötjük össze az alsó, mennyezetre szerelt kerettel.
9.) A fényelosztó prizmát alulról bújtatjuk be a helyére. A tökéletes szigetelést körben gumiperem biztosítja.

 

10.) A festés előtt bekötött fénycsatorna egy fürdőszobát fog természetes fénnyel ellátni. Hét év garancia van rá.
11.) A fénycsatorna 15o-60o-os lejtésű, vagy lapostetőhöz nyújt ideális megoldást, sík vagy profilos tetőfedő anyaghoz való burkolókerettel.
12.) A hajlékony fényszállító cső könnyen elkerüli az esetleges szerkezeti akadályokat, szükség esetén toldható.



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Szerszám-anyag
Takarékos vízöblítők
Hazánkban az egy főre jutó átlagos napi vízfogyasztás 140-150 liter, ebből mintegy 45 litert használunk el a WC öblítésre. A hagyományos tartályok több mint 10 liter vizet használnak fel egy öblítésnél, míg a takarékos rendszerek általában 6-9 litert. Persze a legnagyobb baj az, hogy ilyen célra is a drága ivóvizet pazaroljuk.


Szerszám-anyag
Nyitottak a magyarok az új energiafelhasználási trendekre
A magyar fogyasztók energiatakarékossági és -használati szokásait vizsgálta a környezettudatos és energiahatékony megoldásairól is ismert Legrand Zrt. A kérdőívre beérkezett válaszokból kiderült, hogy a hazai fogyasztók jártasak az energiafogyasztást csökkentő tippek és a XXI. századi, energiatakarékos megoldások terén, sőt a takarékosság érdekében tenni is hajlandóak a mindennapokban.


Szerszám-anyag
Energiatakarékos fényár a szekrényben
Miért kéne vakon tapogatóznunk, amikor benyúlunk a szekrényünk akasztós részébe, hogy kivegyünk egy kabátot? Íme a megoldás.


Gép- és anyagújdonságok
Hő- és hangszigetelés pisztolyhabbal
A Soudal legújabb fejlesztése a Soudafoam Gun! Az egykomponensű szerelő és tömítő pisztolyhab ideális a magas hang- és hőszigetelési igényű helységek, épületek profi szerelő- és tömítő munkáinak elvégzésére. A rések stoppolva, se ki, se be semmi!











hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság