Egy ragasztó (sok) mindenre

Gép- és anyagújdonságok

Egy ragasztó (sok) mindenre

Előfordult már Önnel, hogy a legrosszabbkor tört el vagy sérült meg egy használati tárgya, és jól jött volna a gyors segítség? A pillanatragasztót leginkább az ilyen esetekben hisszük hasznosnak, de vannak egyéb felhasználási területei is, amire nem is gondolnánk.

Nem kell szakembernek lennünk ahhoz, hogy gyorsan megragasszunk egy kettétört kulcstartót vagy játékot. A kisebb javításoknál kézenfekvő a pillanatragasztó alkalmazása, hiszen rendkívül erős kötést biztosít, gyorsan köt és a legtöbb anyaghoz használható (a kivétel a polietilén, polipropilén és teflon).

Fontos azonban ellenőrizni, megvannak-e a tökéletes ragasztás feltételei:

•    A ragasztandó felületeknek tisztáknak (por- és zsírmentes) és szárazaknak kell lenniük.
•    Kis mennyiségű pillanatragasztót használjunk, és csak az egyik ragasztandó felületre cseppentsünk belőle. Minél vékonyabb a ragasztóréteg, annál erősebb és gyorsabb a ragasztás.
•    A pillanatragasztók nem alkalmasak réskitöltésre: minél jobban illeszkednek a ragasztandó részek, annál erősebb a kötés.
•    A ragasztásnál számít, hogy milyen magas a levegő relatív pártartalma. Ideális esetben 40-60% kell, hogy legyen. A túl száraz helyeken (pl. túlzottan légkondicionált helyiségben) ugyanis lassabban köt a pillanatragasztó. Páradús környezetben azonnal kikeményedik, de ez a ragasztás végső szilárdságát ronthatja.
•    Próbáljunk szobahőmérsékleten ragasztani.
•    Furcsának tűnhet, de számíthat a felületi nedvesség pH-értéke is. A savas felületű kerámiákat például nehezebb ragasztani, mint a lúgos felületeket.

Tipp: Használat után tisztítsuk meg a kinyomófejet a ragasztótól, és tegyük rá vissza a kupakot.

A pillanatragasztóknak is különféle típusai, kiszerelései vannak, hogy megkönnyítsék a ragasztást:
a leginkább elterjedt folyékony pillanatragasztók a leggyorsabban, pár másodperc alatt kötnek, viszont ennek következtében nincs lehetőség a „hibázásra”, pontosan kell illeszteni a ragasztandó részeket. Több kiszerelésük is van, a sima fémtubus mellett kapható hosszabb csőrű műanyagtubusos is a precíz alkalmazáshoz. Az egyenetlen vagy nagyobb felületeken pedig egyszerűen alkalmazhatóak az ecsetes típusok.

Léteznek gél állagú pillanatragasztók is: A gél nem folyik, nem csepeg, így függőleges vagy porózus felületek ragasztásához is alkalmas. A Loctite pillanatragasztó gél további előnye, hogy száradás után is rugalmas, ráadásul víz- és ütésálló – akár gumipapucsot is ragaszthatunk vele. A gél esetében van egy kis idő a ragasztás első pár másodpercében igazításra is, ha nem sikerült elsőre pontosan illeszteni a részeket. A gél esetében érdemes hosszabban, kb. 30 másodpercig összenyomva tartani a ragasztandó felületeket.

Létezik már a műanyagok ragasztására kifejlesztett Plastik pillanatragasztó is, ami olyan műanyagokat is megragaszt, amiket más ragasztók nem (pl. PE és PP). Ehhez egy aktivátorral le kell ecsetelnünk mindkét ragasztandó műanyag felületet, és kb. 1 perc száradás után, mint a „normál” pillanatragasztók esetében, a ragasztóból keveset az egyik felületre csöppentve összenyomjuk őket.

A Loctite olyan pillanatragasztót is kifejlesztett, amelynek használatánál nem kell tartani attól, hogy azonnal összeragadnak az ujjaink. Ennek az oka a ragasztó lassabb kikeményedése, előtte van idő igazítani az illesztésen is.
A pillanatragasztó kis tubusával nem foglal sok helyet: magunkkal vihetjük nyaralásra, kerékpártúrára, elfér az autó kesztyűtartójában, de akár egy retikülben is. Bármikor szükség lehet a gyors segítségre, ezért érdemes egy tubussal otthon is tartani.

További tippek: www.pillanatragaszto.hu

(Szponzorált cikk)




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Szerszám-anyag
Hogyan varázsolhatod otthonod még izgalmasabbá egy kis mozaikkal?
A lakásépítéseknél és a lakások felújításánál egyre divatosabbak a mozaikkal burkolt felületek. 


Szerszám-anyag
Ingyen tipp gázszámlája csökkentésére
Megfelelő hőszigeteléssel nemcsak az Ön havi költségei csökkennek, de a környezetet is védi, a páralecsapódást is elkerüli, és házának értéke milliókban kifejezhetően megnő. Érdemes tehát foglalkozni ezzel a témával.


Gép- és anyagújdonságok
S osztályos ragasztók
Képzelje el, hogy egy hűvös nyári éjszaka után elkezdi melegíteni a teraszát a reggeli napsütés! Először a burkolat melegszik fel, amitől elkezd szép lassan tágulni, de közben már melegszik a ragasztó és a szerkezeti beton is, amik szintén elkezdenek tágulni...


Kert-balkon
Tegyük szebbé házunk homlokzatát!
Hogyan erősíthetünk növényfuttatót vagy díszrácsot házunk falára olymódon, hogy közben ne furkáljuk szitává a vakolatot? És ugyanez a konyhában: miként rögzíthetjük a merőkanalakat tartó rudat a csempére fúrás, tiplibeütés és csavarozás nélkül? Íme a megoldás mindkét kérdésre!  








Ötletek

Mesés mozaik


Gép- és anyagújdonságok

Itt a megoldás a tartós burkolatra






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság