hirdetés



Gázmérgezés ellen

Gép- és anyagújdonságok

Gázmérgezés ellen

Sokan nem tesznek különbséget a gázérzékelők és a füstérzékelők között. Pedig fontos lenne tudni a különbséget és még fontosabb lenne használni ezeket a szerkezeteket. De hogy is működnek a gáz- és füstérzékelők? Cikkünkből kiderül.

A fűtésszezon kezdetekor családunk és értékeink védelme érdekében minden készüléket szükséges megvizsgálni és ellenőrizni. Jó tudni: a füstérzékelő csak és kizárólag füstöt érzékel és nem véd egy esetleges kéményelzáródás vagy hibás tüzelési folyamat következtében fellépő szénmonoxid-mérgezéssel szemben. Ezzel szemben a gázérzékelők kimondottan erre a célra alkalmasak.

Azonnali figyelmeztetés
Sajnálatos módon országszerte évente még mindig többen válnak gáz- vagy füstmérgezés áldozatává. A balesetek kétharmada éjjel következik be, amikor a lakók alszanak – az áldozatok többsége nem a tűz miatt, hanem füstmérgezésben hal meg. Pedig az érzékelők éles jelzőhangja időben figyelmeztetné a lakókat a közelgő veszélyre. Magyarországon a lakások többsége társasházi lakás. Ezért tűz esetén nemcsak a tűz keletkezésének helyén lakók vannak veszélyeztetve, hanem a többi lakó is, mivel túl későn tudják meg, hogy kigyulladt egy lakás. A füstjelzők ára ma már 3-4000 forint körül kezdődik, ezért egyre többen vásárolnak ilyen készüléket. A füstérzékelő bizonyos mértékű füstkoncentráció felett automatikusan jelez, sőt, ha a lakás riasztórendszeréhez kapcsolódik, a riasztási jelet akár egy felügyeleti központba is eljuttathatjuk, ahonnan azonnal értesítik a tűzoltókat. Beüzemelésük, felszerelésük egyáltalán nem bonyolult feladat, a legtöbb ember mégis (helyesen!) villanyszerelőhöz fordul.
 
Így érzékel
Az aspirációs (mintavételezős) füstérzékelő vákuumot képezve, állandó légbeszívással vesz mintát a megfigyelt helyiségek levegőjéből, s precíziós optikai érzékelője folyamatosan ellenőrzi a füstrészecskék esetleges jelenlétét. A mért adatokat intelligens jelfeldolgozó processzor elemzi, és eldönti, hogy azok megegyeznek-e valamilyen tipikus, tűzesetekre jellemző mintával – kiszűrve a téves riasztásokat okozó környezeti hatásokat.
Léteznek multiszenzoros – például hőérzékelővel kombinált – füstérzékelők is.
 
CO-veszély!
A szénmonoxid egy rendkívül mérgező, szagtalan, láthatatlan és íztelen gáz, amely ugyanolyan fajsúlyú, mint a levegő. Rossz (elégtelen) égés során keletkezik, pl. egy kályhában, kandallóban, gázkazánban. Az a vörös vértest, amelyhez belélegzésekor kapcsolódik, használhatatlanná válik, azaz többé nem képes oxigént és széndioxidot szállítani, mert velük ellentétben a szénmonoxid többé nem válik le róla. A szénmonoxid-mérgezés első jelei a fejfájás, rosszullét, szédülés.
 
Telepítés
Hogyan válasszuk ki a füstérzékelőnek legmegfelelőbb helyet? A füst a mennyezet felé száll és ott egyenletesen szétoszlik. A füstérzékelőt ezért mindig a mennyezetre, lehetőleg a szoba közepére telepítsük, legalább 50 cm-re a nagyobb világítótestektől, falaktól, sarkoktól és gerendáktól. A nagyobb tereket kezeljük egymástól elválasztott terekként, és a válaszfalakkal vagy térelválasztókkal rendelkező helységeket úgyszintén. A maximális biztonság érdekében füstérzékelőket szükséges telepíteni minden emeletre, minden hálószobába, a folyosókon és lakóterekben pedig 7,5 méterenként.
 
Érzik a hőt
Hőérzékelőket olyan helyiségekbe szereltessünk, ahol páraképződésre lehet számítani: konyhákba, fürdőszobákba és egyéb nedves helyiségekbe. A hőérzékelők egy hőre érzékeny ellenállást (termisztort) tartalmaznak. Amint a hőmérséklet meghaladja az 58 °C-t, a hőérzékelő riasztást ad. A sorolható füstérzékelő a riasztást a vele összekötött füstérzékelőknek vagy egy központi egységnek is továbbíthatja, vezetéken vagy rádiójellel.
 
A holnap terméke
Nemrég jelent meg a mobiltelefonba építhető füstjelző, a gyártásáról már tárgyalások folynak. Működése azon alapszik, hogy egy „eltárolt” levegőmintát hasonlít össze az aktuálissal, ezért nem csak füstöt, hanem egyéb, az emberi érzékszervek által nem érzékelhető, de annál veszélyesebb gázok jelenlétére is figyelmezteti használóját. Ez megoldhatná a sok épületben tapasztalható tűzriasztó- és gázérzékelő-hiányt. A tervek szerint a szenzor az akkumulátorban kapna helyet, egy szoftverrel – és természetesen akkumulátorcserével – akár a régebbi telefonok is használhatóak lennének a vészhelyzet jelzésére.
 
Konyha és garázs
Nagyon poros, szennyezett, füsttel vagy gőzzel terhelt helyekre (konyha, kazánház, garázs), vagy füst nélkül égő anyagokat tartalmazó helyiségek védelme esetén ajánlott pontszerű hőérzékelőt elhelyezni. Két fajtáját különböztetjük meg, a fix hőmérséklet-érzékelőt, mely meghatározott hőmérséklet elérésekor jelez, illetve a hősebesség-érzékelőt, mely meghatározott sebességű hőmérséklet-emelkedéskor (pl. egy perc alatt 10 °C-nyi ugrást). A fix, vagy más néven hőmaximum-érzékelőkben vagy termosztátok (bimetál, korong-termosztát), vagy termoelektromos érzékelőelem található. A hősebesség-érzékelőkbe ez utóbbiból kettőt helyeznek el. Az egyik termisztor-ellenállás közvetlenül a külső környezettel érintkezik, a másik izolált térben helyezkedik el, hídkapcsolásban. A hirtelen ellenállás-változásnál a híd kiegyenlítettsége felborul és jelzés keletkezik. Ezen érzékelők alkalmazásának legnagyobb hátránya, hogy nagyon későn, a tűz elterjedésekor jelez csak, és ötméteres szerelési magasság felett nem hatásos.
 
Karbantartás, ellenőrzés
A szerkezetek riasztási képességét havonta egyszer ellenőrizzük az „Alarm“ gomb megnyomásával. Cseréljük ki az összes elemet, amint a füstérzékelő „pittyegni“ kezd. A füstérzékelőt tartsuk tisztán – a por, kosz és pókhálók befolyásolhatják a működését. Riasztásnál a füstérzékelő 85 dB erősségű hangjelzést ad ki 3 méteres hatókörben. Téves riasztást adhat például egy konyhába telepített füstérzékelő: a készülék megfelelően reagált, a riasztás mégis téves, hiszen a füstnek ezen fajtája ártalmatlan. Hibás riasztás viszont akkor van, ha egy füstérzékelő minden különösebb indok nélkül riaszt. Ez elkerülhető megfelelő minőségű érzékelők helyes beépítésével, elhelyezésével és rendszeres karbantartásával.
 
Bosch innováció
A Bosch FAP 500-as sorozatú füstérzékelő lapos kivitele tökéletesen illeszkedik a körkörös mennyezeti lámpákhoz. A „láthatatlan” 500-as sorozatú modellben a funkció és design tökéletes kombinációja valósult meg, sikerét az érzékelő borításán kívül található és a hagyományos belső füstérzékelő kamrákat felváltó dupla, virtuális füstérzékelő területnek köszönheti. A mérő rész az érzékelő burkolata alatt hat centivel helyezkedik el. A mérési eredményeket különleges feldolgozó algoritmus értékeli. Ez az új eljárás azt is jelenti, hogy a lámpából származó hőfelhalmozódás nem befolyásolja az érzékelő megbízhatóságát. A Philips AEG Licht GmbH céggel közös projektben az FAP 500-as sorozatú füstérzékelőt a „Rotaris” világítótest-családba integrálták. Az eredmény a biztonság, a fény és a design harmonikus egysége: az időtálló és esztétikus körforma minden környezetbe harmonikusan illeszkedik, és a beépített – szabvány szerinti – tükröződésmentesség még a számítógépes munkahelyek számára is optimális megvilágítási körülményeket kínál.
 
Az Európai Unióban 2008. augusztusától – megakadályozva az olcsó és minősítéssel nem rendelkező termékek elterjedését –, csak a DIN EN 14604 szabványnak megfelelő termékek kerülhetnek forgalomba, ezzel a szabvánnyal most először szabályozzák a lakó- és lakóépülethez hasonló épületeket (rendelőket, irodákat, lakókocsikat). Vigyázat, a legtöbb minősítés nélküli, olcsó termék csak kb. 30%-os füstkoncentráció fölött riaszt, vagyis túl későn.
 
Ezsense in
A Honeywell újdonsága az Ez-sense EX SF 350 típusú kisméretű, könnyű, takarékos üzemű gázszivárgás-érzékelő készülék, amely kalibrálást nem igénylő katalitikus érzékelőt tartalmaz. Érzékeli a földgázt, metánt, propánt, butánt és LPG-t. A készülék a mérgező gáz érzékelése esetén jól hallható és látható jelzésekkel figyelmeztet a veszélyre. Háztartási készülékek és kazánok, gáztároló tartályok, csövek, szelepek és fittingek gázszivárgásának érzékelésére használható. 2db 1,5 V-os elemmel működik.
 
Közreműködött: Honeywell Kft., POPP Magyarország Kft., Robert Bosch Kft. (Elérhetőség az 58. oldalon.)

 




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Hírek
Kiemelkedően sikeres évet zárt a Terrán
2022-ben dinamikusan növelte árbevételét a több mint száz éves hazai vezető tetőcserépgyártó, a Terrán.


csináld magad
Tápláld a növényeket a leveleiken keresztül
A gazdálkodók számos módon próbálják kivédeni a piaci bizonytalanságok, az áremelkedések és a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási körülmények okozta negatív hatásokat. Néhányan átmeneti időszakként kezelve, ezúttal a szokásosnál kevesebb műtrágyával próbálják átvészelni a szezont.


Szerszám-anyag
Az idei évben is meglepően magas volt a gázszámlája?
Ne elégedjen meg a rezsicsökkentéssel járó költségcsökkentéssel, maximalizálja megtakarításait hőszigeteléssel.


Szerszám-anyag
Fogadjunk, hogy Ön is imádja otthonának ezt a helyiségét!
A béke szigete, ahol esténként megpihenünk, feltöltődünk, egy hűvös nap után szinte újjászületünk… Igen, ez a fürdőszoba! Talán ez a leginkább kedvelt helyisége egy otthonnak, de az biztos, hogy a legkényesebb pontja is.




Szerszám-anyag

Fugakalkulátor




Kert-balkon

Mini kertgazdaság


Gép- és anyagújdonságok

Legyen biztonságos a fűtőrendszer!

hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság