Szigetel és díszít a polisztirol

Gép- és anyagújdonságok

Szigetel és díszít a polisztirol

Hideg és hőség, nedvesség ellen egyaránt kiváló, ráadásul olcsó. Ez csak néhány jó tulajdonsága a mifelénk ma is hungarocell néven ismert expandált polisztirolnak. De nem csak szigetelőként, hanem dekorációs elemként is jól használhatók a különböző formára ? díszléc, rozetta ? alakított elemei.
 

Ez a kőolajból előállított kemény műanyag hab rengeteg (98 százalék!) levegőt tartalmaz, s az egymásnak feszülő sok-sok apró, zárt levegő"sejt" jó helyiségklimatizáló. Kőolajból polimerizált sztirolgyöngyöt (habosítható polisztirol) állítanak elő, amelynek térfogata az előhabosítás során 20-50 szeresére duzzad. A gyöngyök térfogatát ezután zárt sablonban forró gőzzel tovább növelik. A gyöngyök így szorosan egymáshoz feszülnek, és kialakul a tömör szerkezetű egységes polisztirolhabtömb, amelyet egy ideig pihentetnek, hogy ne zsugorodjon össze, végül izzószállal méretre vágják. Mivel ellenáll a fagynak, nehezen öregszik, nem korhad és könnyű megmunkálni, egyre gyakrabban használják a házak, lakások hőszigetelésére, kiváltva ezzel a dráguló fűtőenergia egy részét.

 

Kisebb a hőveszteség

A legtöbb hőenergia a tetőn keresztül távozik az épületből. Polisztirol lemezszigeteléssel a padláson át távozó energia 70-90%-át meg lehet takarítani, a födém szerkezetétől függően. A padló, illetve pincefödém szigetelésével az arra távozó energia 60-80%-át tudjuk visszatartani. A falak beborítása polisztirol lemezekkel (valamelyik hőszigetelési rendszer keretében) pedig nem csak télen hasznos, hanem alkalmazásával a kánikulai hónapokban a napi hőmérséklet-maximum csak csillapítottan jut a lakásba, amit az esti szellőztetéssel el tudunk távolítani, így a kánikula is elviselhetőbb.

Mindenképpen nézessük meg szakemberrel is a falat, mert annak anyagától és vastagságától függ, milyen vastag polisztirol lemezre lesz szükség - és a mester azt is felismeri, hol áll fenn hőhíd kialakulásának veszélye.

 

Nem halljuk a léptek zaját

Többszintes épületekben a lakók nyugalmát sokszor zavarja, ha felettük zajlik az élet. Új épületeknél a polisztirol lemezeket tartalmazó "úsztatott padló" alkalmazásával 28-34 decibellel javíthatjuk a födémek lépéshang-szigetelését (a lemezeket soronként kötésben, szoros illesztéssel rakjuk fel!). Meglévő épületek födémjén a polisztirolt is magába foglaló szárazpadló 21 decibellel csökkenti az átjutó zajt.Az anyag további jó tulajdonsága, hogy nehezen szívja be a vizet, ezért nedvesség elleni szigetelésre is kiváló.
 

 

Díszléc felrakása

Formába "dagasztva" díszléceket, rozettákat is készítenek ebből a kőolajszármazékból, s azok egyszerűen, könnyen, gyorsan felragaszthatók és oldószermentes diszperziós festékkel festhetők. Sőt, aki kedveli az érdekes textúrákat, felületeket, a szobák teljes mennyezetét is leburkolhatja polisztirollal. A ház külső falára kerülő díszítőelemeket kemény kéreggel, vakolatréteggel teszik tartóssá. A díszléc felrakásakor a sarokból induljunk ki, gérládában 45 fokos szögbe vágva a léc sarokba kerülő végét. A léc és a fal esetleges hullámai közti hézagokat töltsük ki a ragasztóval (ha csak lehet, használjunk a polisztirol felerősítésére szolgáló ragasztót!), mintás lécek illesztésénél pedig figyeljünk a minták folyamatosságára.
 

 

Színezés

Antikolás: Nedves, sűrű sörtéjű ecset hegyét nyomkodjuk a befestett léc felületére
Márványozás: Nedves, összegyűrt kendőt nyomogassunk a már teljesen átfestett felületre
Törlés: A díszlécre felvitt festéket csak a felületből kiemelkedő formákról töröljük le

 
ÍGY RAKJUK FEL A DÍSZÍTŐ ELEMEKET

A mennyezet dekoratív díszítéséhez használt rozetta kihangsúlyozza a csillárt. A csillár semmiképpen ne legyen kisebb mint a rozetta!
 

1.
Mérjük ki és jelöljük be a léc helyét a falon. Fessük le a lécet és vigyük fel hátára a ragasztót. A falfelület legyen száraz, por- és zsírmentes.

2.
A lécet nyomjuk a falra. Az egymás mellé kerülő lécek oldalait is kenjük be ragasztóval. A kibuggyanó ragasztót azonnal töröljük le.


 

 

1.
Fessük be a rozettát. A domborműszerűen kiemelkedo felületeken különbözo színeket használhatunk.

2.
Késsel vágjunk lyukat a villanydrótoknak a rozetta közepén, majd hordjuk fel a ragasztót a hátoldalára.

3.
Végül nyomjuk fel a rozettát a mennyezet közepén előre meghatározott és bejelölt helyére.


 

 

 



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Kert-balkon
Terasz szigetelés és burkolás
A burkolási munkák közül sok szempontból az egyik legösszetettebb feladat a kültéri terasz burkolása, mert a tökéletes eredményhez nem csak azzal kell tisztában lenni, hogy mit kell megcsinálni, hanem azzal is, hogy mivel és hogyan. Mestertippek a Mapei-től!


Szerszám-anyag
A dryvit-rendszer fogásai
A polisztiroltáblákkal könnyű a szigetelés, akár új építésű, akár régi épület utólagos hőszigeteléséről van szó: ragasztás, rögzítés és vakolás. Persze van néhány kritikus kivitelezési fogás, amire érdemes odafigyelni. Most a dryvit-rendszer alkalmazását mutatjuk be.


Szerszám-anyag
A mindennapok takarékossága
Hogyan lehet újabb pénzeket spórolni a villanyon, gázon, vízen? Tehetjük e még takarékosabbá otthonunk működését? Íme néhány ötlet, melyeknek megvalósítása nem túl egyszerű, de jól járhatunk.


Ötletek
Az épületek szigetelésével sokat tehetünk a bolygónkért
A Föld légköre 1985 óta megállíthatatlanul melegszik: változtatásra van szükség. A Knauf Insulation szakemberei szerint az épületállomány újraszigetelésével még visszafordíthatók lehetnek a káros folyamatok, ugyanis a világ energiafogyasztásának harmadát épületeink fűtésére és hűtésére fordítjuk. Az energiafaló ingatlanok rengeteg károsanyag-kibocsátásért és légszennyezésért felelősek, amelyet szakszerűen tervezett és kivitelezett energiahatékonysági felújításokkal lehet jelentősen csökkenteni.




Gép- és anyagújdonságok

Magastetők hőszigetelése




Gép- és anyagújdonságok

A hangszigetelés fontossága








Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság