hirdetés



Felújít, átalakít - energiát takarít meg II.

Szerszám-anyag

Felújít, átalakít - energiát takarít meg II.

Előző cikkünkben otthonaink energiahatékonysági korszerűsítéséről írtunk. Egy komolyabb felújítás, átalakítás alkalmával azonban érdemes elgondolkodni azon is, hogyan függetleníthetjük otthonainkat még jobban a vezetéken érkező gáztól és áramtól. Íme sorozatunk második része...

Sorozatunk második részében arról lesz szó, hogyan hasznosíthatók a megújuló energiaforrások kis léptékben, családi házak vagy társasházak szintjén.

A hagyományos energiaforrásokból, például földgázból vagy szénből származó energiafogyasztásunk jó részét kiválthatjuk megújuló energiákkal, azaz a Nap, a szél energiájával, a Föld hőjével, vagy fával, faaprítékkal. A hozzájuk fűzött reményeket azonban csak nagyon hatékonyan működő rendszerekben tudják beváltani. Ez azt jelenti, hogy például a rosszul hőszigetelt, huzatos lakásokat nem éri meg hőszivattyúval fűteni, és a legjobb minőségű napelem sem üzemeltethető gazdaságosan, ha a megtermelt áramot rossz hatékonyságú háztartási berendezések használják fel. Ezért első lépésben tehát otthonunk energiahatékonyságát kell növelnünk, és ha ezzel megvagyunk, akkor jöhetnek csak a megújulók!
 
Napfürdő, ingyen energiával
 
Napkollektorokkal otthonunkban közvetlenül hasznosíthatjuk a napsugárzást meleg víz készítésére vagy a fűtés kiegészítésére. Éves szinten a használati meleg víz 60-70 százaléka is előállítható így. Ma már sokak számára jelent elérhető, megtérülő alternatívát a napkollektor, amely az élettartama alatt jóval több költséget fog megtakarítani, mint amennyibe került, és közben hozzájárul egy tisztább, élhetőbb környezethez.
 
A napkollektorok működése egyszerű: a napsugárzás áthalad a jó fényáteresztő képességű üveg fedőlapon és elnyelődik a feketére festett, úgynevezett abszorber felületen, ami a napsugárzás hatására a hozzá erősített csőkígyóval együtt felmelegszik. A keletkezett hőenergiát a csővezetékben keringtetett folyadék szállítja el a napkollektorból.
 
Családi házak melegvíz-ellátásához a lakók számától és vízfogyasztási szokásaitól függően 4-8 m2 napkollektor felületre van szükség, valamint egy 200-500 literes melegvíztárolóra.
 
Fűtésre lényegesen rosszabb hatékonysággal használható a napkollektor, hiszen az épület hőenergia-szükségletének csak kisebb hányadát képes fedezni. Ilyen célra csak az átlagosnál jobb hőszigetelésű, alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerrel (falfűtés, padlófűtés, alacsony hőmérsékletű radiátoros fűtés stb.) ellátott épületekben ajánlható. A napkollektoros fűtésrásegítés elsősorban az átmeneti, tavaszi és őszi időszakban tudja kiváltani a hagyományos energiahordozókat.
 
Nyerjen áramot a Napból!
 
Magyarország „napos” adottságai rendkívül kedvezőek, hiszen a napsütéses órák száma évente 30-40 százalékkal több, mint például Németországban, a világ vezető napelem-felhasználójánál! A napelemek a nap sugárzási energiáját közvetlenül villamos energiává alakítják át. A háztetőre szerelt, 2-3 kWh összteljesítményű rendszerrel már biztonságosan megoldható egy átlagos család áramellátása. A napelemek ma még a rendkívül tőkeigényes beruházásnak számítanak, az áruk viszonylag lassan térül meg, de élettartamuk rendkívül hosszú, és ezalatt nem igényelnek karbantartást.Ha napelemmel termeljük az áramot, lehetőségünk van arra is, hogy a felesleget betápláljuk a helyi áramhálózatba. Így nem kell a tárolására szolgáló akkumulátorokról külön gondoskodnunk. Termelésünket és fogyasztásunkat ekkor egy speciális villanyóra méri, ami a bejövő és kimenő áramot is számolja, a végén pedig a kettő különbsége szerepel majd a számlán.
 
Alternatív fűtés - a cserépkályhától a pelletkazánig
 
Fűteni nem csak gázzal lehet, hiszen alternatív rendszerekkel, mint például faaprítékos vagy pelletkazánnal, de akár hőszivattyúval és még számtalan más módon is gondoskodhatunk otthonunk melegéről.
 
Ha biomassza alapú fűtést szeretnénk otthonunkba, a hagyományos cserépkályhák, kandallók mellett választhatunk olyan fatüzelésű kazánokat, amelyek radiátoros vagy padló, mennyezet és falfűtéshez is csatlakoztathatók. Akár fahasábbal, faaprítékkal vagy biobrikettel tüzelünk mindig az olyan berendezéseket keressük, amelyek magas, 85-95%-os hatásfokkal hasznosítják a fában rejlő energiát. Ezek az úgynevezett faelgázosító kazánok.
 
Ha a gázfűtés kényelmére és rugalmasságára vágyunk, akkor a fából készült granulátummal üzemelő pelletkazánok jöhetnek szóba. A pellet adagolása automatizálható, ez biztosítja a rendszer jó szabályozhatóságát, de tudni kell, hogy ezek a rendszerek komoly tárolókapacitást igényelnek.
 
Hőszivattyús rendszerek
 
A hőszivattyú egyaránt használható otthonaink fűtésére, hűtésére, valamint meleg víz előállítására. A hőszivattyú méretében és működésében nagyon hasonlít a hűtőgépre: jobban mondva egy kifordított hűtőgépre. Ha fűtésre használjuk, akkor a kinti környezetből vonja ki a hőt és azt átadja a ház fűtési rendszerének, hűtésnél pedig ellenkező irányú a folyamat. Fontos tudni, hogy a hőszivattyú üzemeltetése jelentős mennyiségű villamos energiát igényel, így ne lepődjünk meg, ha a beszerelése után akár többszörösére ugrik a villanyszámlánk. A felhasználók számára a hőszivattyúk legbeszédesebb jellemzője az úgynevezett COP-érték, ami a berendezés elméleti hatásfokát jelöli. A COP-érték megmutatja, hogy éves átlagban egy egységnyi befektetett villamos energiával hány egységnyi fűtési energiát nyerünk. Minél magasabb a COP-érték, annál gazdaságosabban üzemeltethető a hőszivattyú. A hőszivattyúk csak alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekkel együtt működnek hatékonyan (például sugárzó fal- és mennyezetfűtés, padlófűtés), és üzemeltetésük szemléletváltást is kíván a felhasználóktól. Fokozottan ügyelni kell például a helyes szellőztetésre és arra, hogy ne fűtsük túl az épületet.
 
Ha többet szeretne megtudni az energetikai korszerűsítési lehetőségekről, vagy arra kíváncsi, hogyan csökkentheti energiaszámláit néhány egyszerű lépéssel, látogasson el a Lakcímke weboldalára (www.lakcimke.hu), vagy kérje az Energia Klub ingyenes kiadványát a 06-1-411-3518-as számon. Oldalunkon a hasznos tanácsok mellett az energiatanúsítványról is bővebben tájékozódhat.



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Beépített ablakmélyedés
Kis lakásban érdemes kihasználni az ablakok alatti beugrókat is. Ez az ablakmélyedés 25 cm mély, így kézenfekvő volt, hogy készen kapható fenyőpolcokból legyen a szekrény. Az ajtók szintén fenyőből készültek.


Gép- és anyagújdonságok
Emelkedik a lakásépítő cégek bizalmi indexe
Az építőipari beruházások tekintetében magasak és bizakodóak az elvárások az uniós forrásoknak és a CSOK-nak köszönhetően.


Otthon-bútor
Rácsok helyett biztonsági ajtó
Sokan úgy érzik magukat biztonságban, ha minél több és furfangosabb zárat szerelnek fel az ajtóra. Mások az erős rácsok védelmében hisznek, gyakran félretéve az esztétikai szempontokat is. Ezeket megoldásokat egyesíti a biztonsági ajtó ? valóban biztonságot nyújtva.


Hírek
Akkumulátoros fűkaszákat teszteltek
Akár a kertünk rendszeres karbantartásáról legyen szó, akár a hétvégi telekről, a nehezen hozzáférhető helyeken vagy gyomos részeken szükségünk lesz egy fűkaszára. A boltok polcain találkozhatunk benzines és elektromos modellekkel is, utóbbiak vagy kábellel csatlakoztathatóak a hálózathoz, vagy beépített, esetleg levehető akkumulátorral rendelkeznek. Az akkumulátoros fűkaszák egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, ezért a Tudatos Vásárlók Egyesülete ezt a típust tesztelte külföldi partnerszervezetekkel együttműködve.











hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság