Takarékos vízöblítők

Szerszám-anyag

Takarékos vízöblítők

Hazánkban az egy főre jutó átlagos napi vízfogyasztás 140-150 liter, ebből mintegy 45 litert használunk el a WC öblítésre. A hagyományos tartályok több mint 10 liter vizet használnak fel egy öblítésnél, míg a takarékos rendszerek általában 6-9 litert. Persze a legnagyobb baj az, hogy ilyen célra is a drága ivóvizet pazaroljuk.

Mondanunk sem kell: a toalettkultúra nem új keletű, a feljegyzések szerint már i. e. 500 évvel az egyiptomiak a házukon belül elkülönített helyiségben végezték kisebb-nagyobb dolgukat. Az ókori Róma mellékhelyiségei pedig egyáltalán nem lehettek kifejezetten ?mellékhelyiségek?, hisz a gazdagon díszített termekben akár 20 ülőhely is lehetett. A mai toalettekre leginkább emlékeztető vízöblítéses rendszer a XIX. század végén alakult ki. Azóta talán még nagyobb utat járt be a toalettkultúra, hiszen ma már a gyártók külön laboratóriumokat tartanak fenn azzal a céllal, hogy tudományos megalapozottsággal fejlesszék ki a leghatékonyabb, leghigiénikusabb, legkönnyebben szerelhető és nem utolsósorban a vízhasználat szempontjából leggazdaságosabb rendszereket.

A pazarlástól a takarékosságig

A fürdőkultúránk úgy fejlődött, hogy egyre pazarlóbban bánt a vízzel, s csak az utóbbi néhány évben kerültek a fejlesztés középpontjába a víztakarékos rendszerek. Ma a legelterjedtebb víztakarékossági technológia, hogy a csapba, az öblítőbe szerelt szerkezet korlátozza a felhasználható vízmennyiséget, de a gyártók szerint nem váltak közkedveltté. A környezettudatos kultúrával megáldott országokban azonban már széles körben elterjedtek olyan házi rendszerek is, amelyek már nem mindenre a drágán előállított ivóvizet használják. Nálunk is kaphatók olyan rendszerek, amelyek a csapadékot vagy a fürdővizet ? némi szűréssel ? visszavezetik a toalettek vízöblítőjébe, de közel sem mondhatjuk, hogy elterjedten használnánk az ilyen technológiát.

 

szeparációs WC, japán WC
Több, EU-s támogatással
folyó kutatás zajlik például az északi országokban már
elterjedt szeparációs WC-kkel kapcsolatban is, amelyek jobban lehetővé tennék a decentralizált szennyvíztisztítási
rendszer kialakulását.
Kényelem szempontjából a japán technológia utolérhetetlen. A WC ülőkéjéhez illesztett ?műszerfalon? a legkülönfélébb funkciókra lehet kapcsolni, az alapfunkciókon túl ülőkemelegítés, bidéfunkció többféle víznyomással és vízsugárral, szárítás
és szagtalanítás.

S a hírek szerint ez egy egyszerűbb panel, mert már van olyan is, amely zenét szolgáltat, vérnyomást mér ? hogy ne teljen haszontalanul az idő.

Szerelő panelek: Nálunk is villámgyorsan elterjedt a szerelőpaneles vagy előfalas szaniterbeépítés. A szakemberek szerint itt a csőillesztések nagyon biztonságosak; nem kell falat vésni az esetleges meghibásodásoknál, a felújításoknál az új szaniterek könnyen felszerelhetők. A víztartály egyébként a nyomólap eltávolításával is szerelhető. A függesztett rendszer teherbíró képessége az átlagsúlyt jóval meghaladók számára is biztonságos. A Viega előfalas rendszere a hozzá tartozó nyomógombbal, -lappal különböző mennyiségű vízzel öblíti le a WC-csészét. 9, 6 vagy 4,5 literre, illetve ennél kevesebbre is beállítható, sőt átállítható öblítésstopra is.

 

A szebbnél szebb dizájnnal készült nyomógombok, -lapok külön-külön lenyomható részei azt a célt szolgálják, hogy mindig a megfelelő mennyiségű vízzel öblítsük le a WC-kagylót; értelemszerűen a nagyobb gombfelület megnyomásával nagyobb mennyiségű víz folyik ki.


Mit hoz a jövő?

A vízöblítés nélküli (pl. vákuumos rendszerű), száraz, ún. komposztáló WC, illetve az észak-európai országokban a 90-es években fejlesztett szeparációs WC-k is gyorsan terjednek a környezetvédelemre érzékenyebb országokban. A szakemberek ennek a WC-nek jósolnak nagy jövőt, mert sokféle variációban illeszkedhet a már meglévő és az újan épülő, decentralizált szennyvíztisztító telepekhez. Ezek a legújabb rendszerek már nemcsak a víztakarékosságról szólnak, hanem az energiatakarékosságról is. Ugyanis ezekkel részben újrahasznosítható a lebomlott emberi ürülék, másrészt így nagyobb esélye van a sokkal kisebb környezeti terhelést és energiafelhasználást jelentő korszerű decentralizált szennyvíztisztítók terjedésének. Nálunk egyelőre csak az elszánt környezetvédők ismertetik rendületlenül a ? nagy valószínűséggel a ? közeljövőt jelentő rendszereket.


hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Szerszám-anyag
Corax Bio: újdonság a növényápolásban
Már nem zöldebb a szomszéd kertje! CoraxBio néven új, a lakosságnak és kiskerttulajdonosoknak szánt termékcsaláddal jelent meg a piacon a Corax-Bioner Biotechnológiai Zrt. A 2004 óta működő cég korábban elsősorban az agrárium, a nagytermelők, professzionális felhasználók számára készített környezetkímélő növényvédő szereket és műtrágyákat.


Szerszám-anyag
Saját kezűleg épített chopper kerékpár
Nem sokan vállalkoznak rá manapság, hogy saját kezűleg építsenek meg egy kerékpárt, hát még egy chopper jellegűt. Muzslay Jenő Szolnokon viszont pontosan ezt tette. Az eredmény bámulatra méltó.


Szerszám-anyag
Szigetelt ház – fűtés negyedáron
Közel háromhavi fűtésköltségének megfelelő összeget, vagyis 40 302 forintot spórolt meg szeptember 27-től december 2-ig az a négytagú hajdúnánási család, akinek otthonát az első magyarországi Referenciaház Program keretében korszerű szigeteléssel látta el a Knauf Insulation.


Szerszám-anyag
Fali tároló
Egy kis ügyességgel és fantáziával élvédő profilból, oszloptartó szeglemezből és alumíniumcsőből is készülhet CD-tartó, vagy más méretben fali irattároló, újságtartó.






Szerszám-anyag

Mr. Praktikus ajánlata


Szerszám-anyag

Kommunikáló kapcsolók


Szerszám-anyag

Takarékos tippek






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság