hirdetés



Üvegtéglafal-építés

Szerszám-anyag

Üvegtéglafal-építés

Még a gyakorlott mestereknek sem könnyű feladat a hagyományos módszerrel üvegtéglából falfelületet építeni, kezdőknek pedig egyáltalán nem volt ajánlott. Az építés megkönnyítésére azonban különböző rendszereket dolgoztak ki, amelyek jelentősen megkönnyítik a munkát.

Mi az olasz Aghebo cég szabadalmaztatott rendszereit mutatjuk be.

Nagy divatja van az üvegtéglának, az újonnan épülő házak szinte mindegyikében alkalmazzák, de a lakásfelújítások során is egyre nagyobb szerepet kap ? különösen olyan helyeken, ahol a lakás elrendezése miatt kisebb-nagyobb terek egyáltalán nem kapnak természetes fényt. Az ablaktalan fürdőszobák, közlekedők vagy galériák megvilágítására különösen jó megoldás az üvegtégla. A belsőépítészet ? praktikusságán kívül ? azért is  kedveli, mert a sajátos fénytörésnek köszönhetően különleges varázsa van a jól megtervezett üvegtégla felületeknek. Sokféle méretben ? a leggyakoribb a 19×19×8 cm-es ? gyártják, s a legkülönfélébb formákat, hullámvonalakat is kialakíthatjuk vele. A végtelen színvilággal, a különböző mértékű áttetszőséggel és a változatos mintázatokkal különleges látvány alakítható ki, ami tovább fokozható a jól megtervezett megvilágítással is ? amit különösen a színes tégláknál célszerű alkalmazni. Problémás esetek megoldására is alkalmas, például olyan, a szomszéd felé eső határolófalaknál is alkalmazható, amelyekre egyébként nem engedélyezik ablak elhelyezését ? így e falfelületeken is biztosítható a természetes fény.

A legfontosabb műszaki jellemzők

A standard üvegtéglák 30 percig tűzállóak, de vannak speciális típusok, melyeknél ez az érték eléri a 120 percet. Nagyon jó hangszigetelők: 40-50 dB-es léghanggátlással rendelkeznek. Az üvegtégla C1 biztonsági besorolású, ami betörésbiztonság szempontjából nagyon fontos. Az üvegtégla hőátbocsátási tényezőjének értéke (k) általában 2,9, ami a közepesen hőszigetelő ablakok hőátbocsátási követelményértékének felel meg.

Árkalkulátor

A technológia fejlődésével már nem számít megfizethetetlen luxusnak az üvegtégla fal: 520 forintos minőségi téglaárral számolva (van olcsóbb is) egy négyzetméter falfelület a műanyag építőrendszert alkalmazva szerelési költség nélkül 34 ezer, az önhordó alumínium, illetve keményfa szerkezeteknél ugyanekkora felület 53 ezer, illetve 64 ezer forint (vegyük tekintetbe, hogy a vasmerevítés csak az egy négyzetméter fölötti üvegtégla felületekhez szükséges).

A üvegtégla fal stabilitását ? ahogy a hagyományos technológiánál is ? a téglasorok közé elhelyezett betonvas biztosítja, ami beleköt az erre a célra ajánlott ragasztóhabarcsba. Egy négyzetméternél nagyobb felület esetén vasalatot kell elhelyezni a rendszerben. A Binário nevet kapott rendszer műanyag profiljai ? amelyekbe mint egy sínbe helyezhetők be a téglák ? jelentősen megkönnyítik a téglák síkba rakását, illetve az egyenletes kiosztást. A rendszerhez tartozik a téglák közötti habarcsot teljesen takaró profil is, amelynek köszönhetően egyforma vastagságúak a fugák. A műanyag profiloknak ugyanaz az alapanyaga, mint a műanyag nyílászáróknak. Fehér, fekete és szürke színben gyártják őket. A rendkívül egyszerű rendszer mind egyenes, mind íves belső és külső falak kialakítására alkalmas. Az üvegtéglafal- építés titka, hogy úgy kell illeszteni a fogadószerkezethez, hogy az üvegfelület dilatációs mozgása (tágulás vagy összehúzódás pl. a hőmérséklet- változás miatt) biztosított legyen, ezért nem szabad az U profiloknál a tüskéket mélyen és teljesen mereven illeszteni, illetve cementtel kitölteni az illeszkedő részeknél a hézagokat. Kezdőknek azt ajánljuk, hogy néhányszor kötőanyag nélkül rakják öszsze néhány sorig a felületet ? különösen, ha ívelt felület kialakításával próbálkoznak. Az ívelt és a teljes falfelületet inkább bízzuk szakemberre, vagy a 30-31. oldalon bemutatott másik két technológiával próbálkozzunk.

 

1-2. Az alsó U profilok hátoldalára megfelelő rugalmasságot biztosító 0,5 cm vastag polifoamcsíkot ragasztunk. A rögzítési pontokon kifúrjuk a kezdő profilokat. A felső záró U profilt készítsük elő az utolsó tégla behelyezéséhez, ehhez fúrjunk rá 30-50 centinként kb. 4-5 cm átmérőjű lyukakat.
3-4. A méretre vágott U profilokat vízszintezővel helyezzük el ? ha kell, ékeljük ?, jelöljük be a helyüket, majd 50-60 cm-ként (a sarkoktól kb. 15 cm-re) 8-10 cm mély lyukakat fúrjunk a 8 mm-es horganyzott betonvasaknak. Olyan hosszúra vágjuk a rudakat, hogy az U profil alján 4 cm-re nyúljanak túl, s tegyük őket a furatokba.
5-6. Ugyanezt a műveletet hajtsuk végre a függőleges U profiloknál is. Az alumíniumkapcsok ? amelyeket vízszintesen 30-40, függőlegesen 50-80 mm-enként kell beilleszteni ? és a betonvastartó profil behelyezése után tegyük be a vízszintes, illetve a függőleges U profilokba a 8-as betonvasakat. 7-8. A munkálatok következő lépése abból áll, hogy miután a helyükre pattintottuk a létrasíneket is, a vízszintes profilba betöltjük a sűrűre kevert, fehér színű ragasztóanyagot, és ugyanúgy, mint a betont, zömítjük, hogy megszilárdulás után ne maradjon levegős.
9-10. Ezek után elhelyezzük ? pontosan a sínre illesztve ? az üvegtéglákat és gumikalapáccsal a helyükre kocogtatjuk őket. Minden egyes tégla után a helyére pattintjuk a függőleges síneket, amelyek egyben távtartó és fugatakaró funkciót is betöltenek. 11-12. Ha kész az első sor, a helyére pattintjuk a vízszintes sínt, s elhelyezzük a 6-os betonvasakat. Majd vízmértékkel mind vízszintesen, mind függőlegesen ellenőrizzük a beállítást, szükség esetén ékelünk. Ezt a műveletet soronként végezzük el.
13-14. Felhígítva a ragasztóhabarcsot tölcsér segítségével feltöltjük a hézagokat. Mivel a téglák között a sínrendszer egybefüggő hézagot tart, a megkötés után a ragasztóanyag a vasbetonhoz hasonló tartószerkezetet alkot, ami 24 óra alatt köt meg. A túlcsorduló habarcsot mindig töröljük le vizes szivaccsal.13-14. Felhígítva a ragasztóhabarcsot tölcsér segítségével feltöltjük a hézagokat. Mivel a téglák között a sínrendszer egybefüggő hézagot tart, a megkötés után a ragasztóanyag a vasbetonhoz hasonló tartószerkezetet alkot, ami 24 óra alatt köt meg. A túlcsorduló habarcsot mindig töröljük le vizes szivaccsal. 15-16. Mivel az utolsó tégla behelyezésénél már nincs hely a függőleges sín behelyezésére, ezért ennek bordáját ? akár a munka kezdetén, akár mikor idáig jutottunk ? vasfűrésszel vágjuk el, így lehetővé válik, hogy két oldalról illesszük a helyére a takarást is biztosító elemeket.15-16. Mivel az utolsó tégla behelyezésénél már nincs hely a függőleges sín behelyezésére, ezért ennek bordáját ? akár a munka kezdetén, akár mikor idáig jutottunk ? vasfűrésszel vágjuk el, így lehetővé válik, hogy két oldalról illesszük a helyére a takarást is biztosító elemeket.
17. Az utolsó tégla behelyezése után csúsztassuk a helyére a felső záró U profilt, amit az előkészítés során több helyen kifúrtunk, ékeljük ki. Majd egy nejlonzacskóba töltsük a ragasztóhabarcsot, vágjuk le a sarkát, és így töltsük fel az utolsó sort. Megszilárdulás után vízzel, illetve üvegtisztítóval mossuk le a felületet.

Az üvegtégla jól alkalmazható beépített bútoroknál is, bárpultok, középre állított konyhapultok dekoratív eleme lehet ez a borítás. Erre a célra általában a kevésbé fényáteresztő üvegtéglákat használják.

 

1-2. Az ívelt felületek kialakításánál a vízszintes sínek mozgatható bordázatát állítva alakíthatjuk ki a görbületeket. Az alsó és felső U-profilokat bevagdalva (V betű alakú darabokat vágva ki belőlük) lehető válik azok íves meghajlítása is, amikor rájuk pattintjuk a vízszintes sínt.
3-4. Az ív beállítása sok türelmet igénylő feladat. Hangsúlyozzuk: lassú, aprólékos, pepecs munka, de nem lehetetlen! Az első sornál tégláról téglára haladva kell a bordákat beállítani úgy, hogy a függőleges sínek takaró része a fal mindkét oldalán felfeküdjenek a téglák peremére.

A Wallkit és Metál rendszerek teljes mértékben szárazépítési technológiák, az ilyen üvegtégla fal építése során habarcsra, ragasztóra nincs szükség. Önhordó, tetszetős belső elválasztófalak építését teszi lehetővé utólag is kosz nélkül ? az egészen kezdők számára is. A szerkezet üvegtéglából és keményfa, illetve alumíniumprofilokból áll. A faprofilok tetszés szerint pácolhatók, lakkozhatók. A Wallkitnál az összeszereléshez csak csavarokra van szükség, amelyek rejtetten helyezkednek el a faprofilokban, míg a Metálnál a légkamrás aluprofilok egy speciális rögzítőrendszerrel kapcsolódnak egymáshoz.

 

Így készül - faszerkezettel

1-2. Mindkét rendszer építésénél a szerkezetnek teljesen vízszintesen, illetve függőlegesen kell állnia, ezért szükség esetén ékeljük ki. A tartókeret építésénél a nagyon pontos kimérés után először a függőleges elemeket rögzítsük, majd csúsztassuk rá a fém tartóelemre a vízszintes elem illeszkedő fémszerelvényét.
     3-4. A munka következő fázisa során a határolóelemek befogadószerkezettel érintkező felületére a rugalmasságot biztosító 0,5 cm vastag polifoamot ragasztunk ? méghozzá mind a fa-, mind a fémszerkezetnél. Mindkét oldalán tapadó műanyagcsíkot ragasztunk fel, majd erre jön a polifoam. Ez a dilatáció miatt fontos lépés.
5-6. Miután pontosan beállítottuk a tartókereteket, akkor a vízszintes elemet is rögzíthetjük 8-as csavarral, 40-50 centinként. Felhelyezve a téglákat, közéjük csúsztatjuk a függőleges közbenső elemeket, és gumikalapáccsal szorosan összekocogtatjuk az egészet.
    7-8. A szerkezet illesztési rendszere egyszerű, két egymásba kapcsolódó fémszerelvény, ezek formájának megfelelően marták ki a faprofilokat. A teljes sor lerakása után a helyére illesztjük a vízszintes közbenső profilt, rácsúsztatva a függőleges fémtartóra, majd csavarral rögzítjük.
 
9-10. A munka utolsó lépésében a térelválasztó üvegfal felső vízszintes elemét is helyére illesztjük, majd felszereljük felső pultlapját. A befogadószerkezet és az üvegfal közötti réseket minden esetben csak rugalmas szilikonos tömítőanyaggal szabad kitölteni.

 

1-2. A fémszerkezet a faszerkezethez hasonlóan nagyon egyszerűen összerakható. Tulajdonképpen itt is arra kell csak vigyázni, hogy a szélső alumíniumprofilok hajszálpontos mérés után kerüljenek a helyükre, a többi már (ragasztó nélküli!) gyerekjáték.
3-4. A fémszerkezet rögzítési rendszere: a függőleges elemeket műanyag tüskék kapcsolják össze, míg a vízszintes köztes elemek végén lévő fémszerelvényt a függőleges profil nútjába csúsztatjuk, majd erősen lenyomva a helyére pattintjuk.



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Szerszám-anyag
Tető alá hozzuk terveit!
Élhetünk lakóparkban vagy családi házban, tanyán vagy egy impozáns villában, mindannyian biztos fedelet szeretnénk a fejünk fölé.


Szerszám-anyag
Lakásfelújítás télen? Semmi sem lehetetlen
Téved, aki azt hiszi, hogy otthonunk felújításába csupán a tavasztól őszig tartó időszakban vághatunk bele. Ha belső átalakításra adnánk a fejünket, számos olyan feladat van, amit a tél időszakban is elvégezhetünk, ráadásul a fő építkezési szezonon kívül még jelentős árengedményekre is számíthatunk – mondják az újHÁZ Centrum szakértői, akik összegyűjtötték azokat a munkálatokat, amelyeket a hónapokban is elvégez(tet)hetünk.


Szerszám-anyag
Kétszínű dekortál
Nagyon tetszettek édesanyjának a hasonló, egyetlen lemezből kivágott tálak, ezért Galla Norbert (Szeged) számára kézenfekvő volt, hogy ilyennel lepi meg.


Szerszám-anyag
Különleges megjelenésű belső és külső terek
Hogyan tegyük egyedivé lakásunkat, vagy az előszoba egyik falát? Mitől lesz egy fodrászüzlet, egy magánrendelő váróterme vagy egy hotel aulája különleges? Szerencsére rengeteg lehetőségünk van arra, hogy nem mindennapi megjelenéssel nyűgözzük le az arra járókat. 











hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság