hirdetés



Hődiagnosztika

Szerszám-anyag

Hődiagnosztika

A fűtés egyre többe kerül, ezért mindenki igyekszik szigetelni a lakását. De honnan tudjuk, hogy hol szökik a meleg? Ebben segít a 70-es években, az olajárrobbanás után a polgári szférába átkerült technika: a hődiagnosztika.


Egyáltalán nem könnyű egy ház teljes energiatakarékos felújításának költséghatékony megtervezése. Mivel nyerünk többet, mi térül meg a leghamarabb ? ezeket a kérdéseket kell eldönteni a felújítás ütemezése során, amiben mindenképpen megéri hődiagnosztikai vizsgálatot végeztetni.

Mit látunk a hőtérképen vagy hőfényképen?

A látható színskála vörös végén túli, számunkra láthatatlan ?színt? nevezzük infravörös tartománynak. Az infrakamera nem tesz mást, mint érzékeli a vörösön túli tartományt, és annak különböző energiájú (hőmérsékletű!) részeit különböző színekkel jeleníti meg a képernyőn: lefordítja a láthatatlan tartományt általunk érzékelhető színekre. Így válik láthatóvá számunkra a hőenergia.
Az épületek hődiagnosztikai eljárásában a házról készítenek egy képet hagyományos kamerával, és egyet infra kamerával. Az utóbbival készült hőfényképen a sötét színek hideg, a világos színek meleg felületeket jelentenek. Ahol nagyon világos a kép, ott magas a hőveszteség. A hőfénykép jobb oldalán látható színskála mutatja, melyik szín, milyen hőmérsékletet jelent. Ha a hőfotót a hagyományos fénykép mellé teszik, könnyen beazonosítható a háznak az a része, ahol javítani kell a hőszigetelésen.

Hődiagnosztikai vizsgálatot a fűtési szezonban, télen érdemes kérni, amikor a lakáson belüli és a külső hőmérséklet közötti különbség nagy. Fontos még, hogy a házra teljesen rá lehessen látni a kamerával. Ha ez nem megoldható, vagy a lakásunk egy felsőbb emeleten van, akkor a falat belülről fotózzák le. Ilyenkor azt nézik a szakemberek, hogy hol jön be a lakásba a kinti hideg.

Ha megnézzük a felvételeket, magunk is hozzáláthatunk ?betömni a réseket?, vagy ha egy szakembernek megmutatjuk, akkor pontosan tudni fogja, milyen jellegű szigetelésre van szükségünk. Ha csak egy képet rendelünk, akkor az körülbelül 3500 forintba kerül, ezért egy nyomtatott színes fotót és egy CD-re kiírt digitális képet kapunk. Ha a házunkat körbe, teljesen fel akarjuk térképezni, annak ára 19.900 forinttól körülbelül 35.000 forintig terjedhet. Vannak olyan cégek, melyek ki is elemzik az általuk készített hőfényképet, amit külön meg kell fizetni.

Ezt a technológiát is a haditechnika kísérletezte és fejlesztette ki, és innen került át a mindennapos használatba. A 70-es évek elején, az olajárrobbanás idején vált fontossá az energiatakarékosság a fűtésben. Ekkor kezdték alkalmazni az infrakamerát arra, hogy feltérképezzék, hol szökik ki a meleg a lakásokból. Használják még ezt a technológiát elektromos rendszerek melegedésének vizsgálatához és minden olyan gép, berendezés biztonsági ellenőrzéséhez, melyben az alkatrészek hibás működésekor hő keletkezik.


hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Szerszám-anyag
5 gyakori ok, amiért feljön a teraszon a burkolat
A nem megfelelő burkolás leginkább a teraszon, erkélyen szembetűnő. Ezeken a helyeken ugyanis a burkolat folyamatosan ki van téve hidegnek és melegnek, esőnek, hónak, fagynak, napsütésnek. Igazán strapabírónak kell lennie az elvégzett munkának. Nem lehet benne egy kis hiba sem, mert az rövid távon katasztrofális eredményhez vezethet.


Szerszám-anyag
A mindennapok takarékossága
Hogyan lehet újabb pénzeket spórolni a villanyon, gázon, vízen? Tehetjük e még takarékosabbá otthonunk működését? Íme néhány ötlet, melyeknek megvalósítása nem túl egyszerű, de jól járhatunk.


Szerszám-anyag
Tippek az energiatakarékossághoz
A ?sok kicsi sokra megy? szem előtt tartásával virtuálisan körbejártuk a lakást, hol és hogyan lehet még egy kicsit takarékoskodni az energiával ? legyen az földgáz vagy távhő. A tippek jó része közismert, de csokorba szedve a tényeket mégis meghökken az ember, hogy milyen pazarlóak is vagyunk, mennyi mindenre oda sem figyelünk.


Szerszám-anyag
Így spórolhatsz százezreket: építőanyag-beszerzés okosan
Ha nagyszabású átalakításba, felújításba, építkezésbe vágjuk a fejszénket, a legfontosabb, amit tehetünk, hogy költségvetést készítünk, aminek legalább két elemből kell állnia: anyagköltségből és munkadíjból.




Szerszám-anyag

A legolcsóbb fénycsatorna


Szerszám-anyag

A konyhapult új ruhája


Szerszám-anyag

Lakásfestés egyedül



hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság