Mintázzuk a falfelületet!

Otthon-bútor

Mintázzuk a falfelületet!

Amit külső térben, a homlokzaton megszerettünk és megszoktunk: a plasztikus vakolatot, azt beltérben is kialakíthatjuk. Változatos, mozgalmas mintázatával jóval érdekesebb látvány, mint a simított-festett, vagy tapétázott fal, ráadásul egyedi, hiszen mi magunk alkotjuk az ízlésünknek leginkább megfelelő technikával.

A díszvakolat lehet műgyanta vagy gipszes alapanyagú. A műgyanta alapú díszvakolatba színező festék keverhető. Célszerűbb fúrógépbe illeszthető keverőszárral, mint kézi módszerrel keverni, hogy ne alakulhassanak ki foltok, csomók. Természetesen ezt a vakolatfajtát, csakúgy, mint a gipszeset, át lehet festeni utólag is, ha elkoszolódik, ha vakolatsérülést kell kiegészíteni, vagy akkor, ha csak egyszerűen az akarjuk, hogy illeszkedjen az új bútorainkhoz.

A vakolás előkészületei a szokásosak: a felületnagyság és ebből következően az anyagmennyiség kiszámítása, valamint az anyagvásárlás után a falat elő kell készíteni – a nagyobb egyenetlenségeket ki kell egyenlíteni, spatulával lesimítani, a nem vízálló festéket lemosni. A csatlakozó falak, nyílások széleit, a nyílászárók szárnyait, a konnektorokat, kapcsolókat le kell takarni ragasztószalaggal, fóliával. Ezután következik a vakolat egyenletes felhordása kőműveskanállal, ecsettel, majd jöhet a mintázás!

A különböző technikák egyike sem igényel különösebben nagy anyagi ráfordítást. Egy-egy kefe, festőhenger, ecset, spachtli, spatula egyáltalán nem drága, viszont a végén kialakuló látvány önmagáért beszél. És most következzenek a minták!

 

1. Miután a munka első fázisában a vakolat a falra került, a második lépésben a felhordott vakolatot hajlékony gumisimítóval egyenletesre simítjuk.

 

2. Fogazott spatulával sűrű, fésűs mintát húzhatunk a falra. Vízszintes és függőleges kockákkal „sakktáblát” is kialakíthatunk.

 

3. A fogazott spatulával koncentrikus körívek is húzhatók.

 

Ezzel a szerszámmal különösen precízen kell dolgozni, mert csak a szabályos minta esztétikus.

 

4. Spachtlival rövid, szabálytalanul elszórt mintákat lehet készíteni. Törekedjünk a minta visszafogottságára, ne legyen túl hangsúlyos!

 

5. Tapétázáshoz használt gumihengerre különféle dolgokat tekerhetünk: zsinórt, befőttesgumit vagy láncot. Fontos, hogy egyenletesen, irányt tartva vezessük!

 

6. Száraz mennyezetfestő kefével is lehet köröket kialakítani, vagy – ahogyan a képen is látszik – hullámvonalat húzni.

 

7. A gumihengerre habszivacs-darabokat ragasztunk egyenetlenül. Hasonló az eredmény, ha egy régi festőhengerből vágunk ki darabokat.

 

8. Egy dezodor kupakjának egyenletes sűrűségű, mégis véletlenszerű odanyomkodásával is érdekes mintát alakíthatunk ki.

 

9. A gumibevonatos, sörtevégű kefe vakolatba nyomkodásával pedig rusztikus felületet érünk el.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Boltív családi összefogással
Házuk felújítása során készítette ezt a boltívet és mellette, egy befalazott ajtó helyén kialakított üvegpolc-rendszert Gombásné Horváth Dóra és férje Vépen.


Szerszám-anyag
Klinker lapburkolatok
A dísztégla az építési anyagok nagyon szép, nemes fajtája. Időtálló, karbantartást nem igénylő felület. De mit tegyünk, ha kivitelezés közben döntünk a látszó téglafelület mellett, amikor a falazáshoz már nincs elég hely? Nos, akkor burkoljuk be a házunkat klinker lapburkolattal!


Otthon-bútor
Geometrikus polcrendszer LED-világítással
A 150×85 centis polcrendszer hat, különböző méretű és alakú polcüregből áll.


csináld magad
Térelválasztó lécekből: kül- és beltéri használatra is jó
Túl nyitott az erkélyed és átlátnak hozzád a szomszédok? Vagy csak szükséged lenne egy térelválasztóra a lakásban? A következő barkácsötlet segíthet.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság