hirdetés



Mozgalmas polc a nappaliba

Otthon-bútor

Mozgalmas polc a nappaliba

Ez a polc nemcsak stílust visz a lakásba, hanem elegáns, eredeti formájával is hódít: érdekessége abban rejlik, hogy izgalmas, változatos hatást kelt. Az elevenen lüktető struktúra a polchatárok eltolásának köszönhető.

A bútort 18 milliméteres forgácslemezből készítettük. Elsőként lerajzoltuk a bútort, majd egyenként mértük és szabtuk le az elemeket.

A keretet és a polcokat egy kevéssé ismert eljárással szereltük össze: lamellóztuk. Ehhez lamellózó gép kell, de aki nem tart ilyet otthon a kispolcon, az se ijedjen meg, mert egyszerű csavarozással, tiplizéssel, csapolással-ragasztással is nyugodtan összeilleszthető a szerkezet.

A lamelló működési elve hasonló a hagyományos – más szakmák által is használt – tiplikhez, a lényegi különbség, hogy nagyobb felületen – ennélfogva biztosabban – rögzíti a bútorlapokat. Épp olyan lapoknál érdemes használni, mint a forgácslemez, mert így nem kell az anyag kiszakadásától tartanunk.

ÖM-tipp

A polcok látható éleit fóliáztuk. Ez ugyancsak gyakori munka, ha forgácslemezből készítünk valamit. Hadd mondjunk azonban egy tippet: sehol sincs megírva, hogy az élfóliának és a bútorlapnak azonos színűnek kell lennie. Színes bútor mellé bátran választhatunk az élére eltérő, kiegészítő szint, vagy ugyanannak a színnek más árnyalatát. Nüánsznyi változtatás, de ahogy a szakácsok mondják, megbolondítja az ízeket.

Hogyan élfóliázzunk?

A szakboltokban különféle színekben kapható élfólia-tekercsek szabvány vastagságúak és ragasztózottak. Felvitelük egyáltalán nem nehéz.

1. A fóliacsíkot meleg vasalóval – és hogy meg ne pörkölődjön – köztes papírlapot használva simítjuk a 18 mm-es forgácslemez élére. Figyelnünk kell, mert a több tíz centis csík könnyen félresiklik.

2. Ha pontos a fóliacsík illeszkedése, akkor simítófával rászorítjuk azt a bútorlapra. Ez abból áll, hogy egy gyalult puhafa kockát határozottan rányomva egyszer végighúzunk a polc élén.

3. A fólia hangyányit szélesebb a bútorlapnál. A túllógó részt gyalukéssel vágtuk le. Mint látható, a vékonyka csík könnyen lemetszhető. Ha nincs otthon gyalukés, nyugodtan használjunk sniccert.

4. Utolsó feladatunk az éleket óvatosan megcsiszolni. Ehhez finom szövetű csiszolóvászonra van szükségünk – egyszer húzzuk végig hosszában-lefelé a satuba szorított forgácslemez élén.

Így készül a „zöld polc”

1. Egymás mellé tettük a farostléceket, úgy, ahogy majd állni fognak, kimértük a polcok csatlakozási helyét, és ceruzával bejelöltük a fekvésüket. Fontos, hogy mindkét lapon jól látszódjon a jel!

2. Lamellózógéppel kivágtuk a 20-as lamellók helyét mindkét összeillesztendő lapon. (Mint említettük, ez helyett tiplizést, csapolást, csavarozást vagy akár szögelést is alkalmazhatunk.)

3. A lamellózógép segítségével kimart nútokat faragasztóval töltöttük ki, majd belenyomtuk, és kalapáccsal beütöttük a lamellókat. A kibuggyant ragasztót száradás előtt töröljük le!

4. Pillanatszorítókkal összefogtuk a polcelemeket, és 24 órán át száradni hagytuk az összeragasztott darabokat. Készítéskor vegyük tekintetbe, hogy emiatt az összeállítás akár egy hétig is eltarthat.

5. Polcunk – mint a nagy képen is látható – készülhet hátlap nélkül. Ha nem kedves ez a megoldás, akkor a hátsó fal lehet 25-ös laposfejű szögekkel rögzítetett farostlemez.

6. Végül a szerkezet felső keretlécére és a legfelső polcra egy-egy polctartó L-vasat csavaroztunk. Rajtuk keresztül, a falba vert műanyag tiplikbe tekert csavarokkal rögzítettük kisbútorunkat.

Anyagszükséglet

18 mm vastag, világoszöld laminátummal borított forgácslapból

- 2 db 90×26 cm-es lap a keret oldalaihoz

- 2 db 88,5×26 cm-es lap a keret felső és alsó eleméhez

- 3 db 56×26 cm-es lap a polcokhoz

- 2 db 22×26 cm-es lap a két felső polctartóhoz

- 1 db 15×26 cm-es lap az alsó polctartóhoz

- 20-as lamellók (vagy tiplik, esetleg csavarok)

- faragasztó

- 25-ös vágott fejű szögek – „hátfalszög” (csak akkor, ha készítünk hátfalat)

- 2 db L alakú tartókonzol

Fotó: Csíkszentmihályi Márton, styling: Flat Art, modell: Fatura Ágnes, kivitelezés Szelényi Attila




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Sziklafal a nappaliban: díszkő a sarokra
A vágott vagy hasított kő burkolat gyönyörű. A törés és faragás azonban nagy, akár 20%-os anyagveszteséggel jár, ezért legalább 25%-kal többet vásároljunk belőle. Nehéz is, ezért 5 centinél vastagabb réteget ne rögzítsünk a falra, mert afölött már nem elég a ragasztó.


Ötletek
Létrapolc íróasztallal
Aki egyetemista, nem mindig dúskál a pénzben, ötletekben viszont nincs hiány. Márpedig a funkcionális, használható bútorokhoz sokszor egy ötlet is hozzásegíthet bennünket.


Otthon-bútor
Kis fürdőszobába kell egy kádpolc
Sokan szeretnek hosszan fürödni – Agatha Christie is a kádban ülve írta krimijeit. Ám ha túl keskeny a kád pereme, és nincs hová tenni a fürdéshez szükséges kellékeinket, készítsünk mozgatható kádpolcot. Fürdés közben persze használhatjuk könyv-, tányér- vagy pohártartónak is.


Szerszám-anyag
Szokványos nappali szekrénysor helyett gipszkarton bútor
Nem akartak asztalossal, fából nappali bútort készíttetni Nagy Mártonék Zircen, inkább maguk alkották meg gipszkartonból. Olyan szép lett, hogy el is nyerték vele legutóbbi barkácsbajnokságunk egyik díját.




Ötletek

Bambuszpolc







hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság