Kárpitozott szekrényajtó

Otthon-bútor

Kárpitozott szekrényajtó

Nem állunk távol az igazságtól, ha azt állítjuk, hogy ennél olcsóbban nem készíthető szekrényajtó. Egyszerű megoldás, esztétikus látvány, s bármikor könnyen felújítható. Pusztán annyi a trükkje, hogy az ajtó lapja nem fából, hanem textilből készül. S ha megunjuk, könnyen újjávarázsolhatjuk.

A juta és a laminált lap színben és anyagában is jól illeszkedik egymáshoz.

 

A méretre készített beépített szekrényeknél a költségek nagy részét a munkaigényes ajtók elkészítése teszi ki. Jelentősen csökkenthetők a költségek, ha az ajtókat magunk csináljuk. A szekrényajtó-készítés egyik legegyszerűbb módját mutatjuk most be. Ezt a megoldást azonban csak akkor válasszuk, ha nem túl drága bútorlapból készül a szekrényajtó.

A fehér laminált faforgácslap, amiből általában a beépített szekrények korpusza (váza) készül, nem túl mutatós ajtólapnak. Ha azonban ezt valamivel „feldobjuk”, például azzal, hogy csak keretként használjuk, s a keretbe textilt feszítünk, akkor ezekkel az ajtókkal nagyon dekoratív felület alakítható ki.

Méretezés és tervezés

Az ajtók 18 mm-es fehér laminált bútorlapból készülnek, melyeket rázáródó 26 vagy 35 mm-es kivetőpánttal szerelünk fel. A szekrény korpuszán pontosan mérjük le, mekkora ajtókra van szükség. Könnyebb a helyzet, ha régi ajtókat cserélünk le, mert akkor ezek méretezését vehetjük figyelembe. Úgy határozzuk meg az a korpuszra rázáródó ajtók méretét, hogy az ajtó lapok szélessége a korpusz szélességénél 4 mm-rel kevesebb legyen, vagyis az ajtók felszerelése után mindkét oldalon 2-2 mm látható a korpuszból.

Ezután el kell döntenünk, hogy maga a keret milyen méretű legyen. Vegyük figyelembe, hogy a 18 mm vastagságú bútorlapból eleve nem mutat szépen a keskeny keret. Az esztétikai szempontokon túl számolni kell azzal is, hogy a kivetőpánt furatának a keret alsó, illetve felső vízszintes éleitől 7-10 cm-re, míg a függőleges éltől a furat peremének 4-6 mm-re kell lennie. Így az ajánlott legkeskenyebb keretméret kb. 7 cm.

Az ajtó magasságától függően 2-3 kivetőpántra van szükség. Ha az ajtó több mint 150-160 cm magas, akkor 3 kivetőpántot kell elhelyezni, ezek között 45-55 cm-nél ne legyen nagyobb a távolság. Pontosan mérjük ki a furatok helyét is, egyenlő távolságban elhelyezve az ajtó mozgatását biztosító vasalást.

Az ajtókeret famunkái

A pontos méretek alapján szabjuk vagy szabassuk le az ajtólapokat. A lapszabászatban a belső rész kivágását és az élfóliázást is megrendelhetjük. Ha nem akarunk erre költeni, akkor a bútorlapokból magunk is kialakíthatjuk a keretet. A berajzolt keret sarkainál 10-es fúróval furatokat készítünk, majd dekopírfűrésszel kivágjuk az eltávolítandó részt. Ezután a kivetőpánt furatai következnek. Attól függően, hogy milyen pántot vásároltunk, 26 vagy 35 millimétereset, választjuk ki a fúrófejet. A furat mélysége 12-14 mm.

Élzárás fóliával

Az élfóliázás ugyan egyszerű feladat, de pontosságot igényel, hogy az élfólia ne csússzon el a bútorlap élén. Hőmérsékletszabályzós vasalóra van szükség, amit a műanyagoknak megfelelő alacsony fokozatra kell állítani, s lassan haladva végigvasaljuk a fóliaszalagot az ajtókeret külső és belső élein.

A textil kifeszítése

Olyan erősebb szövésű textilt válasszunk, amelynek színe és fajtája harmonikusan illeszkedik a szobában lévő függönyökhöz, kárpithoz. A mi szekrényünknél a jutára esett a választás, ami a laminált felület törtfehér színéhez is jól illik. A keret meghatározta mérethez képest szabjuk 4-4 cm-rel szélesebbre és hosszabbra az anyagot. Úgy 1 centiméternyit hajtsunk vissza és gőzölős vasalóval vasaljuk le. A simára vasalt anyagot kárpittűzővel erősítsük az ajtókeret hátoldalára.

Fogantyúkínálat

A lakberendezési áruházak rengeteg szekrényajtó-fogantyút kínálnak. Esetünkben a textilhez és a fehér kerethez nem túl feltűnő fogantyú illeszkedik. Érdemes egy kisebb méretű, már kész ajtót magunkkal vinni a fogantyúválasztáshoz. Mielőtt kifúrnánk a fogantyúk helyét – a pontos mérés után – még egyszer ellenőrizzük, hogy az egymás mellett lévő ajtóknál valóban egy vonalba kerülnek-e a fogantyúk.

A kivetőpánt rögzítése

A kivetőpántokat beillesztve a furatba, önmetsző csavarral rögzítjük az ajtókerethez, majd összeillesztjük a pánt szekrénykorpuszon rögzítendő részével, és a vasalás nyitott állapotában a szekrényhez emeljük. Kijelöljük a korpuszon a csavarok helyét, előfúrjuk, majd a helyére csavarozzuk az ajtót.

 

Anyagszükséglet

- Fehér laminált faforgácslap

- Élfólia

- Kivetőpánt (26 vagy 35 mm-es)

- Bútorfogantyúk

- Textil (esetünkben juta)

- 4×18-as metszőcsavarok a kivetőpántokhoz

 

Szerszámszükséglet

- Dekopírfűrész

- Fúrógép – 10 mm-es fúró, 26 vagy 35 mm-es fenékfúró

- Csillagcsavarhúzó vagy elektromos fúrócsavarozó

- Kézi kárpittűző vagy kárpittűző gép

- Hőfokszabályozós vasaló

 

A munka folyamata lépésről lépésre

1. Az ajtólapon a keret kijelölt sarkainál 10-es fúróval furatokat készítünk.

 

2. A dekopírfűrész lapját a furatból indítva kivágjuk az eltávolítandó részt.

 

3. A kivetőpánt méretével megegyező fenékfúróval 12-14 mm-es furatot készítünk.

 

4. Lassan haladva végigvasaljuk a fóliaszalagot az ajtókeret külső és belső élein.

 

5. Az élfólia-szalag ajtóélen túllógó részét sniccerrel vagy éles késsel levágjuk.

 

6. A textilt a visszahajtott részénél kárpittűzővel erősítjük az ajtókeret hátoldalára.

 

7. A kivetőpántot illesszük a furatba és csavarhúzóval vagy csavarozóval rögzítsük.

 

8. Íme a végeredmény: a keretbe feszített textil szekrényajtókkal nagyon dekoratív felület alakítható ki.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Szerszám-anyag
Kreatív felújítás a legújabb vékonyvakolattal
A tavaszi-nyári felújítások idején az egyik fontos kérdés a megfelelő vakolat kiválasztása. Eddig a hőszigetelő rendszereken jellemzően a már hagyományosnak mondható dörzsölt és kapart struktúrájú vakolatokat alkalmaztuk. A CreativTop színes, vödrös, előkevert vékonyvakolat azonban kreatív, a szokottnál izgalmasabb felületek megvalósítására is alkalmas.


csináld magad
Teraszépítés egyszerűen: védve eső és tűző nap ellen
Tavasztól őszig mindenki szeret a szabad levegőn lenni, főleg ha van saját udvarunk. Nem árt azonban, ha a kerti léthez olyan kényelmi funkciók is társulnak, mint a sima padló és a tűző naptól, illetve hirtelen záportól védő tető. Mutatunk egy szép példát, hogyan építhetjük meg magunk.


Kert-balkon
Természetesen tiszta medence
A Biopool-G víztisztítószer, egy természetes alapanyagokból készített új víztisztító gél, amely előbb semlegesíti, majd eltávolítja a zsíros szennyeződéseket. Természetes anyagokból készült, vagyis nyomot sem hagy maga után, teljes egészében lebomlik.


Kert-balkon
Formatervezett napozóágy
Egy tikfából gyártott kész nyugágyba nemritkán beleszédül, aki meglátja az árát. Mi megtaláltuk Önöknek az ideális megoldást. Mégpedig ezzel a lucfenyőből, saját kezűleg készített remek nyugággyal, amelyet a tikfa színárnyalatainak megfelelő festékréteggel vontunk be.






Otthon-bútor

Falióra saját kezűleg










Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság