hirdetés



Szalagparkettázás

Otthon-bútor

Szalagparkettázás

A belső burkolatok közül az egyik legelegánsabb a szalagparketta. Nem minden helyiségbe ajánlják azonban. Nézzük meg a csomagolásán, mekkora igénybevételt bír ki, és annak megfelelően döntsünk, melyik helyiségbe rakunk le ilyet. Cikkünkben megmutatjuk a lerakás fortélyait!
A méltán közkedvelt padlóburkolat ugyanis roppant kényes. A legújabb fajtáknál például eleve szabály, hogy maximum nedves ronggyal szabad feltörölni, a felmosó vödröt elfelejthetjük. Lerakása viszont roppant egyszerű. Mér, vág, ragaszt, illeszt! Ez a négy fő lépése. Cikkünkben megmutatjuk, hogyan parkettázunk gőzölt bükk szalagparkettával.
 
ÖM-tipp
Mit tegyünk, ha nem egyenes a fal? A megoldás egyszerű. A legszélső parkettalécre helyezzünk egy másikat, teljesen a széléhez igazítva. A tetejére tegyünk egy újabb szál parkettát, majd a középső darabra jelöljük ceruzával a levágni kívánt darabot, majd a körfűrésszel vágjuk le szálirányban. Ez nem lesz olyan könnyű, pontosan, precízen kell végeznünk, különben a parketta elreped. A parkettázásnak olyan velejárói is vannak, amelyek nem feltétlenül jutnak eszünkbe azonnal. Ilyen például az, hogy az ajtószárnyak aljából le kell vágnunk valamennyit, ugyanis a parketta lerakásával megemelkedik a padló szintje.

Árkalkulátor
A cikkben látható munka során egy 43 négyzetméteres lakás három helyiségét parkettáztuk le. A parketta négyzetméterének ára 5490 Ft. Ez így 236 070 Ft összesen. Ehhez hozzájönnek még a szegélyek árai. A parkettaszegély méterára 490 Ft, de ez már lakkozott, így a lakkot már nem kell vásárolnunk, hiszen a parketta is előrelakkozott. Az ajtóprofilt 90 cm-es darabokban vásárolhatjuk meg, mivel a legtöbb ajtó ekkora méretű. 1 db alumínium profil ára 1590 Ft.
A lerakás során előbb-utóbb darabolnunk kell a parkettát. Használjunk derékszöget, hogy pontosan tudjunk mérni. A faltól hagyjunk legalább egy, maximum két centiméter rést. A stabil vágáshoz használjunk talpas körfűrészt; ha nincs, kézi körfűrésszel is dolgozhatunk. Csak figyeljünk oda a pontos vágásra a későbbi felesleges korrigálások elkerülése miatt.
 
Az illesztéseknél használjunk faragasztót. Igaz, hogy pattintós a parketta, ezért ragasztó nélkül is lerakható, de tartósabb lesz, ha felviszünk rá egy vékony csík faragasztót. A parketta nútféderes két oldaláról is. A sor végén vágnunk kell egy lécből, ehhez vágás előtt pontosan mérjük le a kellő hosszúságot. A maradék darabban kezdjük a következő sort.
A parkettát kalapáccsal ütögessük a helyére, egy puhafadarab közbeiktatásával, nehogy megsérüljön a nút. Ha nincs kéznél puhafa, gumikalapáccsal is hasonló eredményt érhetünk el. Minden lakás falai mentén akadnak csövek, radiátorok és más tereptárgyak, amelyeket ki kell kerülnünk. A körfűrésszel vágjuk ki azt az alakzatot, amelyben pl. a csővezeték elfér.
A parketta lerakása után mérjük le, mekkora szegélylécszálakat tudunk lehelyezni. Sarkaikat gérben (negyvenöt fokos szögben) kell levágnunk, hogy jól illeszkedjenek egymáshoz. A szegélyeket a pontosság kedvéért érdemes illesztőfűrésszel vagy kézifűrészpadon levágnunk. Ott a szögbevágás is egyszerűbb. A szegélyt 20 centinként rögzítsük a padlóhoz szögekkel.
Amennyiben nem előre lelakkozott szegélylécet vettünk, most kell elvégeznünk a lakkozást, amely néhány percet vesz csak igénybe; viszont az a jó, ha több rétegben lakkozzuk le a léceket. Az ajtóprofilt ugyanolyan módon kell leraknunk, mint a szegélyléceket. Mérjük le, vágjuk le a felesleges darabokat. A profil alján öntapadós ragasztószalag van, így könnyű lehelyezni.
Keressük meg a hézagokat. Ha nem tudjuk szegélyléccel elfedni őket, jöhet a műfa: használata egyszerű, csak a résbe kell nyomnunk, magától szétterül és száradás után csiszolható is. Akadhat azonban olyan rés, amelybe mégiscsak kézzel kell bedolgoznunk a műfát. Ebben az esetben is vigyázzunk, hogy ne maradjon a parkettán: ami kicsordul, azt töröljük le.



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Otthon-bútor
Bambuszparketta lerakása egyszerűen
A bambuszparketta minden helyiségnek egyedi megjelenést biztosít. Ennek ellenére lerakása könnyű és nem igényel komoly szakmai tudást. Az illesztés tökéletes: ellenáll a normál igénybevételnek anélkül, hogy a parkettaszálak elmozdulnának egymástól.


Otthon-bútor
A fa természetes felületkezelése
A lúgos és az azt követő szappanos kezelés a fa természetes karakterét leginkább megőrző felületkezelési mód. Minden fafelüten alkalmazható.


csináld magad
Laminált padló lerakása lépésről lépésre
A sima klikkes laminált parketta is szép burkolat bármelyik lakóhelyiségbe, ráadásul lerakni viszonylag gyors és egyszerű feladat, nincs szükség ragasztóra. Mutatunk erre egy példát.


Gép- és anyagújdonságok
Nem kopik ? új, kopásálló parkettalakk
A legkedveltebb padlóburkolat a parketta, az egyetlen egy hátránya, hogy a fa elöregszik, kifakul, elveszti régi fényét. Hogyan előzzük meg parkettánk elöregedését? Itt a megoldás!











hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság