hirdetés



Kerítés tulipánmintával

Kert-balkon

Kerítés tulipánmintával

Egy jó ötlettel, rengeteg tervezéssel, némi előkészülettel és sok – szívvel-lélekkel végzett – munkával újjászületett a kerítés Koncz Orsolyáéknál Maglódon.

A folyamatosan szépítgetett, alakítgatott ház előtti kerítés 12 cm széles és 2 cm vastag, vas tartószerkezetre csavarozott lécekből áll. A legtöbb 123 cm hosszú, a nagy- és a kiskapu lécei pedig 170 centisek. Az eredeti, lakozott felület fölött történetünk kezdetére erősen elszállt az idő. A kerítés maga elég zárt hatású, így Orsolya első gondolata a felújítással kapcsolatban az volt, hogy vágni kellene bele valamilyen mintát.

Sokáig a szív motívum tűnt nyerőnek, de aztán amikor egy konferencia kapcsán néhány napot egyik szomszéd országban töltött a kollégákkal, és ott lépten-nyomon tulipános kerítésekbe botlott, megszületett a döntés.

Orsolya sok fényképpel tért haza és sokszor visszanézve őket tervezgetett, rajzolgatott.

Munka előtt, afféle bemelegítés gyanánt szerette volna kipróbálni a gépeket és önmagát is, ezért a padlásajtón és a villanyóraszekrény ajtaján kezdte a munkát, amelyeket lecsiszolt, tulipánt vágott rájuk, majd lefestette őket.

Ezután kezdődött csak el az „igazi”, nagy munka. Az első három este rajzolt kerítésre, papírra egyaránt. Próbálta eltalálni a megfelelő arányokat, méretet, mintát. Három nap után megszületett a saját, családi tulipánsablon, amely méretében és arányaiban is pontosan illett a kerítésre – ráadásul pedig úgy voltak kiszámolva a minták közti távolságok, hogy a fém tartószerkezet sehol nem látszik az utcáról nézve.

Sokakhoz hasonlóan Orsolya és párja is úgy érzi, hogy amikor valamit felújítunk a házunkon, akkor az elveszíti az előző tulajdonos által „otthagyott” hangulatát, a mi képünkre formálódik, egyre inkább a miénk lesz.

Lépésről lépésre

1. Bármi fedi is a kültéri faanyagot, előbb-utóbb megeszi az idő vasfoga. A maglódi kerítés sem volt kivétel.

2. A kerítés előtt, mintegy bemelegítésként a villanyóraszekrény és a padlásajtó kapott kivágott tulipánmintát.

3. A léceket Orsolya és párja szakaszonként szedték le, majd minden szálat lesmirgliztek szalagcsiszolóval. Mivel nem volt erre a munkára alkalmas fedett hely, csak a szabad ég alatt lehetett dolgozni. Ezért előfordult, hogy az esős időjárás lassította, sőt megállította a munkát.

4. A lécek dísze a nút, először spaklival kellett megkapargatni, hogy a nagyja lakk lejöjjön, majd csiszolni.

5. A felület- és nútcsiszolás is több lépésben történt, előbb durva, 40-es, majd 80-as és 120-as dörzspapírral.

6. A csiszolás után a sorszámozott lécek közül az előre megjelölt darabokon pontosan kimérték a távolságokat.

7. Ezután került az előre elkészített kartonsablon a két-két egymás mellé fektetett deszkára, pont a kellő helyre.

8. Erősen leszorítva a kartonformát nem volt nehéz körülrajzolni a sablont ceruzával, és kicsit utánigazítani.

9. A tulipánmintákat dekopírfűrész segítségével – és mivel íves a minta, vékonyabb pengét használva vágták ki.

10. A kivágott részeket Orsolya itt-ott, ahol kellett, javította, majd finom, 120-as csiszolópapírral simította át.

11. Következett a festés, diószínű lazuránfestékkel. Az első réteg megszáradása után következett a finomcsiszolás, majd a következő réteg. Érdekesség, hogy a lécek legtöbbjét elég volt két rétegben lefesteni, de volt olyan, amelyet háromszor, sőt sok olyan is, amelyet négyszer is át kellett festeni ahhoz, hogy ugyanazt az árnyalatot kapja, mint az „első” lécek.

12. Egy-egy szakasz léceinek elkészültével jöhetett a szintén meglehetősen leharcolt tartószerkezet felújítása.

13. A rozsdás, sérült vas vázat Orsolya flexszel csiszolta le és drótkefézte ott, ahová a flex nem fért be.

14. A lábazatot lefóliázva a vasvázat hígítatlan zománcfestékkel kenték le, majd új kültéri csavarokkal felkerültek a lécek.

15. A munka – megszakításokkal – két és fél hónapig tartott, de megérte: bensőséges, meghitt lett az összkép.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Otthon-bútor
Dobjuk fel a lakást: falmintázó technikák
A fő festési idény természetesen manapság is a nyár, de a lakásfelújítást ősszel-télen-tavasszal, azaz jó előre érdemes megtervezni. Cikkünkben két olyan faldíszítő mintázótechnikát mutatunk be – a szivacsozást és a márványozást –, amelyektől egész otthonunk felfrissül.


Ötletek
Hegyvidékes ruhásszekrény
A gyerekszobában szerette volna használni régi, masszív, örökölt szekrényét Sajtosné Szatmári Zsuzsanna Budapesten. Ám eredeti állapotában nem illett az új környezetbe.


Otthon-bútor
Fal és díszpárna azonos mintával
A pillanatok alatt elkészíthető dekorációs elemek tökéletes összhangja segít feldobni az unalmas falakat és egyhangú díszpárnákat. Mi elkészítettük a fal és a párnahuzat dekorációjának kombinációját. Cikkünkben lépésről lépésre végigkövethető a készítés menete.


csináld magad
Ezeket a virágokat ültesd el most, hogy tavasszal virágozhassanak
Ha szeretnéd, hogy tavasszal csodás színekben pompázzon a kerted, már most ültesd el a hagymás virágokat! Eláruljuk, mire kell odafigyelned!






Otthon-bútor

Stencilezett komód


csináld magad

Kézzel festett konyha


Otthon-bútor

Keleties hangulatban

hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság