Építsünk tavat

Kert-balkon

Építsünk tavat

Egy kertes, családi ház kertjét mindig jó és kreatív feladat megtervezni, feldobni valami extra építménnyel, kertrésszel. Júniusi extra mellékletünkben megmutatunk mindent a kerti tavakról, ami ahhoz szükséges, hogy saját kezűleg is meg tudjuk építeni kerti tócsodánkat.

Kerti tavunk megépítésénél az egyik legfontosabb feladatunk a tervezés. Erre fordítsunk időt, olvassunk utána, akár még szakembert is megkérdezhetünk róla. A tervezés legelső lépése legyen a tó megfelelő elhelyezésének meghatározása. A telkünk, kertünk egy olyan részét válasszuk ki, ahol naponta legalább 5-6 órát süt a nap, de legyen árnyék is az egyes napszakokban. Például lombhullató fák alá, ne tervezzünk tavat, mert a vízbe hulló levelek elcsúfítják tavunk szépségét, nem beszélve arról, hogy a tó természetes, biológiai rendszerének sem tesz jót a sok oda nem illő hulladék. A megfelelő elhelyezés után jöhet a tó élővilágának megtervezése. Csak növényeket szeretnék tartani, vagy halakat, békákat is? Utóbbi esetben például nem mindegy a tó mélysége sem. A tó állatvilágának ugyanis legalább 1,5-2 méteres mélységre van szüksége, hogy túléljék a téli mínuszokat a tó fenekén. A növények esetében nincs minimum mélységi határ, bár minden esetben ajánlott legalább fél méter mélységű medret ásni a tónak.

Méretezés
Fóliahossz = tó hossza + 2 x tó mélysége + 2 x 50 cm (széle)
Fóliaszélesség = tó szélessége + 2 x tó mélysége + 2 x 50 cm (széle)
 
Szabad forma? Vagy előre gyártott medence?
Ez a harmadik legfontosabb kérdés a tóépítés előtt. A szabad formánál mi magunk dönthetünk arról, hogy mekkora, milyen formájú tavat szeretnénk. Ám ekkor a szigeteléstől kezdve mindent magunknak kell kiviteleznünk. Cserébe viszont biztos, hogy a nekünk megfelelő tavat kapjuk végeredménynek. A tó medrét ilyenkor fóliával béleljük, hogy a víz ne szivárogjon a földbe. A második megoldás az előre gyártott medence beépítése. Ez egyszerűbb, munkakímélő megoldás! Viszont elveszítjük alkotói szabadságunkat és az előre, legyártott formák szerint kell kialakítanunk kerti tavunkat. Kép: szabad_forma01.jpg, medence_forma02.jpg
 
A geotextilíáról
A különféle geotextilía fajtákat széles körben alkalmazzák ágyazati elválasztó rétegeként vagy akár töltésalapozáshoz. A vízépítési munkák során a geotextilía alkalmazhatóságát a nagy vízáteresztő képesség és a kedvező szilárdanyag visszatartó tulajdonság teszi lehetővé, így vízerózió elleni védelemre, folyók, csatornák, kisebb tavak védelmére jól használható.
 
Élővilág
A kerti-tó, akkor nyújt igazán szép képet, ha díszhalakat telepítünk a tóba. A tó természetes egyensúlyának nem kötelező eleme az élővilág, de fontos kiegészítője. A szépség mellett inkább a hasznosságukat kell szem előtt tartanunk. Megeszik a szúnyoglárvákat, a szúnyogokat és az egyéb rovarokat. A halválasztásnál vegyük figyelembe a tó méretét, mert minden halfajta más és más körülmények között érzi magát jól. A díszhalak hidegvérűek, nem tudnak a környezetükhöz igazodni, alkalmazkodni. Így a téli hidegben testhőmérsékletük lehűl, aminek következtében anyagcseréjük is lelassul, így nem kell őket télen etetni. Nyáron viszont pontosan ennek ellenkezője miatt kell biztosítani a tó vízének megfelelő oxigén tartalmát.
 
Növény nélkül a tó élettelen
A megfelelő vízinövények nélkül a tó élettelen. A szebbnél-szebb növények, virágok életet visznek a tóba. A tó kialakításánál említettük a különböző mederszintek kialakítását. Ezek pontosan a növények miatt fontosak. Ugyanis minden növénynek megvan a vízmélység igénye, ahol megfelelő módon tud növekedni, fejlődni. Ennek megfelelően már jóval a tervezés előtt döntsük el, hogy milyen növényeket szeretnénk elhelyezni a tóban. Fontos, hogy ne csak szépség alapján válasszunk. Valamelyik növénynek például óriási szerepe lehet a víz tisztaságát illetően, viszont nem a legszebb növények közé tartozik. A tó feltöltése után feltétlenül várjunk néhány napot a növények telepítésével, ugyanis kell egy pár nap, amíg a vízben lévő klór a levegő segítségével távozik. Kép: bojtos_bekalencse.jpg, tavirozsa.jpg, tunderrozsa.jpg
 
Mit, hova telepítsünk
  1. Parti zóna, vízparti növények: hagyományos kerti talaj kedvelők részére, amelyek elviselik az időnkénti nedvesebb talajt is.
  2. Lápkerti zóna, mocsári növények: állandó nedves talajt kedvelő növények részére, némelyek kisebb vízborítást igényelnek, a 0-10 cm-es mélységet kedvelik.
  3. Sekélyvízi zóna, sekélyvízi növények: állandó víztakarást igénylő növények, a 20-40 cm-es mélységet szeretik.
  4. Mélyvízi zóna, tavirózsák és a víz alatti növények: ez a tündérrózsák világa, az 50 cm-nél mélyebb medret szeretik.
  5. Úszónövények, a víz felszínén úsznak: tavirózsa és egyéb fajtái.
 
Szökőkutak, vízesések
A vízesés és a szökőkút az egyik legszebb motívum a kerti tó tervezésében. Ugyanakkor egy ilyen díszelem beépítésénél számtalan szempontot figyelembe kell vennünk. Ilyen például a méretek, vegyük figyelembe a tó adottságait, méreteit. A Balatonhoz nem illik a Niagara! Fontos az anyaga is, megépítéséhez sokféle anyagot felhasználhatunk. Lehet előre gyártott, de magunk is kialakíthatjuk kövekből, saját mederrel, amit magunk tudunk alakítani. Betonból is lehet, a betonnak egyetlen előnye, hogy ha jól megterveztük a vízesést, akkor valószínűleg örökéletű lesz a „mini Niagaránk”! Szivattyú nélkül nincs szökőkút vagy vízesés. A vízesés mérete határozza meg a szükséges szivattyú méretét. Egy kisebb, átlagos méretű vízesés megelégszik egy 20-40 liter/perc teljesítményű szivattyúval, de már egy közepes méretű vízeséshez is egy 100 liter/perc teljesítményűre van szükség. Kép: vizeses.jpg, szokokut.jpg
 
Az esti sötétégben is kellemes
A kerti-tó mellett az esti sötétségben is kellemes perceket lehet eltölteni. Ehhez mindössze egy kényelmes ülőhelyre és valami hangulatos megvilágításra van szükségünk. A vezeték nélküli napelemes lámpa energiatakarékos működésének köszönhetően akár 6-8 órás éjszakai megvilágítást képes biztosítani. Automatikusan be és kikapcsol. Nappal töltődik, éjjel világít. Az időjárási viszontagságoknak jól ellenáll; kerti és ház körüli felhasználásra kifejezetten ajánlott. Könnyen leszúrható a földbe, így gyorsan át is helyezhető. Akár 60 cm-es méretben is kapható, ár 1-3 ezer forint, értékesítési helyenként változó. Kép: pad.jpg, lampa.jpg
 
Így épül a tó
A tó medrének kijelölése után termeljük a felesleges földet. Figyeljünk a lépcsőzetes meder kialakítására. A legjobb, ha három szinten fog mélyülni a tó. Középen legyen a legmélyebb! Néhány centiméterrel ássuk mélyebbre, mert bele kell számolnunk az ágyazati homokréteget!
Az ágyazati homokréteg termelése közben ellenőrizzük vízmérték segítségével a tó medrének egyenességét. Nem szabad leejteni a medernek. Végig szintben, egyenesnek kell lennie. Ha egyenetlenséget észlelünk, akkor egy újabb homokréteggel korrigáljunk.
  Ha köves, kavicsos a tó medre, akkor geotextilíát át kell leterítenünk. Ha több darabot kell lehelyeznünk a mederbe, akkor csak illesszük egymásra. Nem kell ragasztanunk. A geotextilía a tó szigetelésének a védelmét garantálja és javítja a talaj egyenetlenségeiből származó hibákat.
Fektessük a gödörbe az üvegszálas fóliát, amely szigetel és a rágcsálók ellen is védelmet ad. Ez mindenképpen több emberes munka. A redőket, gyűrődéseket mezítláb simítsuk ki. Ez a feladatot napos időben végezzük el, mert ellenkező esetben nedvesség kerülhet a geotextilía és a fólia közé.
A meder legmélyebb pontját töltsük fel 10-20 cm-es föld vagy homokréteggel. Az így kialakított úgynevezett ültető közeget vékony kavicsréteggel takarjuk le. Végül a meder mély részébe engedjünk vizet, de ügyeljünk arra, hogy ne mossa el a rétegeket. A vízben összeáll a talajréteg.
Töltsük fel a tó medrét teljesen kavicsréteggel, még a sekélyebb zónákat is. Ezután pedig következhet a nagyobb kövek elhelyezése, lerakása. Egyenletesen osszuk el a köveket a mederben. Ne egy helyre sokat, inkább szellősen ritkán rakjuk.
Előfordulhat, hogy túl sok fóliát használtunk a tó medrének a kialakításához. Ilyenkor nem szabad kétségbeesnünk. A felesleget simán vágjuk le, de közben figyeljünk arra, hogy a peremnek mindenképpen maradjon helye.
Ássuk be a fólia peremét. A földgáton hajtsuk át a fóliát, majd hajtsuk le a kis árokba, végül pedig ismét vezessük felfelé. Így megszüntetjük a kapillárist a tóföld és a kerti talaj között. Korábban felszedett gyeptéglákat ne használjunk fel a takaráshoz.
Utolsó lépésben telepíthetünk növényeket, magányos egyedülálló köveket vagy akár stéget is. A végső díszítés csak rajtunk múlik. Olyan lesz, amilyennek mi megálmodjuk és elképzeljük, majd pedig kivitelezzük.
Az újonnan megépített tavunk, akár pár héten belül is ilyen képet adhat. A végeredmény magáért beszél!
 
 
 
Közreműködött: Cser Kiadó, Gardena Magyarország Kft.



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Otthon-bútor
Kisasztal készítése autógumiból
A használt autógumit nem feltétlenül kell kidobni vagy újrafutóztatni – eredetibb módon is újrahasznosíthatjuk.


csináld magad
Kerti kiülő maradék anyagokból, szinte ingyen
Szeretünk a kertben étkezni, üldögélni, beszélgetni, vendégeket hívni. Ehhez mindenképpen jó, ha van egy kerti szaletli. Korábbi bajnokságunk egyik pályázója nemcsak álmodozott róla, hanem meg is építette. Mutatjuk a részleteket.


Kert-balkon
Hogyan dekorálja lakását és helyiségeit fillérekből?
Többek között erre is választ kaphat, aki ellátogat szeptember 20-21-én a 20. Hortus Hungaricus Kertészeti Szakkiállítás és Vásárra, Szigetszentmiklósra.


Otthon-bútor
Üvegpolc egyszerűen
Az üvegpolcról az a vélemény járja, hogy szép-szép, de azért mégse otthoni barkácsolás tárgya, ráadásul igen drága. Nos, mint cikkünkből kiderül, mégis szert tehetünk rá. Méghozzá úgy, hogy az üveg méretre szabásával és lecsiszolásával nem kell nekünk bíbelődnünk, hisz némi utánajárással (amit ezúttal is átvállaltunk) találhatunk olcsó lelőhelyet, a szerkezet elkészítése pedig igazán gyerekjáték.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság