Pad és pergola egyszerűen

Kert-balkon

Pad és pergola egyszerűen

Ezúttal olyan hangulatos kerti padot mutatunk be, amely bármely kert díszére válik. Egy jó könyvvel a kezünkben órákig elheverészhetünk benne. Az ülőke fölötti ívelt virágtartó pergola azt az érzést kölcsönzi, hogy lugasban tanyázunk. És egyáltalán nem nehéz elkészíteni...

Ha néhány kúszónövényt ültetünk a békebeli érzést keltő kerti bútor két oldalára, a rácsozat mellé – loncot, vadszőlőt, futórózsát, borostyánt vagy repkényt –, lugasba oltott padunk fölött élő zöld tető virít majd. A szerkezetet pázsitra ugyanúgy állíthatjuk, mint a verandára vagy a teraszra, viszonylag komoly súlya megakadályozza, hogy felboruljunk vele; a lényeg, hogy a felület szilárd és vízszintes legyen. Persze ha azt szeretnénk, hogy egy hurrikánnak is ellenálljon, akkor a lábait csavarozzuk lebetonozott oszloptartókba. Ezt főleg akkor érdemes megtennünk, ha padunkat a kert kevésbé szélvédett részére akarjuk állítani, mert ha a kúszónövények már felfutottak rá, a szél könnyebben belé tud csimpaszkodni.

Használjunk sablont!

Bár a kész kerti bútor meglehetősen bonyolultnak tűnik, valójában elég egyszerűen elkészíthető. A lugas oldalát alkotó rácsozaton, valamint a pad háttámláján díszelgő andráskereszteken található valamennyi ferde, illetve rézsútos vágás pontosan 45 fokos, és még a lugas tetejét alkotó ívelt elemek is kivághatók egy 45×195 cm-es deszkából, azaz nem kell ragasztgatnunk a faanyagot. Egyébként az a legegyszerűbb, ha a B félkörívnek és a tetőt alkotó hullámvonalú A elemeknek kartonból vagy hullámpapírból készítünk sablont: nagyítsuk föl rendes méretére az elemeket bemutató rajz téglalapos négyzethálóját (minden téglalap 2,5×5 centis legyen), és segítségével már életnagyságúra is át tudjuk rajzolni az elemek ívelését. Ne vágjuk le a B támléc végeit, míg a hullámvonalú felső A elemet nem építettük be a helyére; utána viszont már hajszálpontosan jelölhetünk és vághatunk. A H deszkákat egymástól 19,5 centire csavarozzuk az ívelt A elemekre, a két szélsőt pedig kb. 5 centire az A elemek végétől.

Díszléccel takart csavarfejek

A pad hátát hosszú csavarokkal állítjuk össze, így masszív és tartós lesz a szerkezet. A csavarok fejének látványa persze zavarná az összhatást, de a mindössze néhány ponton odaszegelt J fedőléccel valamennyit eltakarjuk. A háttámlának és az ülőrésznek egyaránt van némi (néhány fokos) dőlése hátrafelé és lefelé, így kényelmesebb rajta ülni. Kerti bútorunk sok évig eltart majd, ha színtelen favédőszerrel vagy -olajjal lealapozzuk, majd favédő festékkel lefestjük.

KÉSZÍTÉSI ÁBRA ÉS ANYAGSZÜKSÉGLET (Klikk ide)

Árkalkulátor

A szerkezet némi ráhagyással – feltéve, hogy minden faanyag vadonatúj – 40-50 ezer forintból jön ki.

Rajzoljuk át a hullámos elemek hajlatait a sablonnal a gerendára, szabjuk ki dekopírfűrésszel, és csiszoljuk le.
Pillanatszorítóval rögzítsük a D és E elemeket, és 5,0×50 mm-es csavarokkal
erősítsük őket egymáshoz.
A rács F és G elemeinek végeit – pontos mérés után! – vágjuk le 45 fokban (azaz gérbe) és helyezzük a keretbe. Az F és G elemeket – először ott, ahol
keresztezik egymást – 1,6×35 mm-es
szögekkel rögzítsük egymáshoz...
...majd végeiket 4,0×40 mm-es csavarokkal (a lyukakat előfúrva) kívülről, a kereten át erősítsük a kerethez. Ezután jelöljük be az A ívelt elemek helyét a C oszlopok tetején, és vágjuk ki dekopírfűrész segítségével. Szorítsuk az apácarács keretét a C oszlopok közé, és csavarozzuk is őket oda 5,0×50 mm-es csavarokkal.
A 2. kép szerint erősítsük össze az ülőke keretét is 5,0×90 mm-es csavarok és faragasztó segítségével. Az andráskereszteket átlapolással készítjük: a középig befűrészelt lécekből a fölös anyagot vésővel távolítjuk el. 5,0×90 mm-es csavarokkal erősítsük az O elemeket a háttámla N-M keretléceibe a rajz szerinti távolságban.
Az andráskereszteket tegyük a kereten kialakult négyzetek alá, és jelöljük be, mennyit kell levágni a végeikből. Szabjuk a kellő formára az andráskeresztek végeit, és rögzítsük őket a keretbe
5,0×90 mm-es csavarokkal.
2,5×55 mm-es szögekkel szögezzük a J takarólécet a háttámla felső N lécére, így eltakarjuk a csavarok fejeit.
Erősítsük a pad két szélső L keretdeszkáját a C oszlopokra: a támla felőli végük legyen 2 cm-rel alacsonyabban. Rögzítsük a támlát a C oszlopokhoz 5,0×90 mm-es csavarokkal: a teteje legyen 3 cm-rel hátrább, mint az alja. Erősítsük 4,0×40 mm-es csavarokkal az ülőke öt K deszkáját a három Q léchez. A deszkák közt legyen 1-1 cm-es hézag.
4,0×20 mm-es csavarokkal rögzítsük az L elemeket tartó L vasakat az ülőrész két K keretelemének belső részére. Az L vasakon át csavarozzuk a pad ülőkéjének két K keretlécét a C oszlopokhoz rögzített L keretdeszkákhoz. Csavarozzuk helyére a középső L deszkát is, tegyük rá az ülőkét, és a Q léceken át erősítsük oda 4,0×40 mm-es csavarokkal.
Tegyük a C oszlopokban kivágott helyükre az A elemeket, és hátulról erősítsük őket oda 5,0×60 mm-es csavarokkal.
Pillanatszorítókkal hátulról odafogatva a B ívelt elemeket jelöljük be, mennyit kell vágnunk a végükből. Vágjunk le, amennyit kell, majd 5,0×90 mm-es csavarokkal rögzítsük a B elemeket a C és A elemekhez is. Vágjuk ki a H elemekből az A elemekhez való rögzítéshez a nútokat, s erősítsük fel őket 4,0×40-es csavarokkal.
A pad elkészült. Ha nem telifából csináltuk, akkor most jött el a favédőszerrel való alapos, legalább kétszeri lekenés ideje. Ha földre vagy fűre akarjuk állítani, tanácsos minden lábát betonblokkal a talajba horgonyoznunk, így a víz nem károsítja. Csavarozzuk a C oszlopok alsó végét a betonból kiálló U vasba. A pad így néhány centivel a föld fölött áll majd, s az eső lecsöpög róla.



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Modern tévéállvány hatszög alakú polcokkal
Szükséged van egy új tévéállványra? Ne vegyél újat! Ha ügyesen barkácsolsz, te magad is készíthetsz egyet.


Otthon-bútor
Egy kádból két fotel
Fürdőszobájuk felújítása során gondolt arra Csákvári Erika Komáromban, hogy a régi vasöntvény kádat – már csak a súlya miatt is – nem kidobni kéne (a lakás harmadik emeleti és lift nincs az épületben), hanem újrahasznosítani.


csináld magad
Hat zseniális ötlet újrahasznosításra
Úgy érzed, egyre szaporodik otthonodban a lom? Nézd át őket egyesével, lehet, találsz köztük olyat, amit újrahasznosíthatsz és átalakíthatsz. Mire jó például egy régi szekérkerék vagy egy nem használt hordó? Mutatjuk!


csináld magad
Konzolasztal készítése egyszerűen
A konzolasztalok nagyon praktikusak, ha szeretnéd, hogy minden fontos használati tárgy egy karnyújtásnyire legyen tőled.






Otthon-bútor

Fali virágtartó










Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság